Dariusz Miłek, Przewodniczący Rady Nadzorczej i założyciel koncernu CCC. Fot. materiały prasowe

Ranking 7 najbogatszych Polaków z branży mody i urody 2023

REKLAMA

Magazyn “Forbes” opublikował listę 100 Najbogatszych Polaków 2023. Poznaj ranking 7 najbogatszych z branży mody i urody i sprawdź, zgromadził największy majątek.

Czytaj też: Ranking 10 najbogatszych Polek 2023

Miejsce 15. Jacek Szwajcowski, majątek wysokości 2 934 mln zł

Właściciel sieci drogerii Natura zanotował znaczący skok w rankingu – w ubiegłym roku był notowany na 57. pozycji w zestawieniu. Jak podaje Forbes, w 2023 roku biznesmen osiągnął wzrost przychodów szacowany na niemal +119%. Jacek Szwajkowski buduje swój biznes handlowy dostarczając zaopatrując szpitale w produkty medyczne oraz zajmując się produkcją medycznej marihuany. Pod jego skrzydłami jest również sieć aptek DOZ. Jacek Szwajcowski został również wyróżniony na liście Forbes „50 po 50”. 

Miejsce 17. Dariusz Miłek, majątek wysokości 2 527 mln zł

Twórca grupy CCC, drugiej co do wielkości sieci sklepów z butami w Europie, która prowadzi swoją działalność w 16 krajach. Spółka ma sieć firmowych sklepów, w których sprzedaje buty własnych, jak również licencjonowanych marek. Do najbardziej znanych marek własnych z portfolio CCC zaliczamy: Sprandi, Gino Rossi, Jenny Fairy oraz Lasocki. Przedsiębiorstwo posiada około 20 proc. udział na polskim rynku obuwniczym. Szacuje się, że każdego roku w sklepach CCC SA sprzedaje się 40 milionów par butów.

W rankingu z 2022 roku Dariusz Miłek zajmował 17. pozycję, a jego majątek szacowano na 3126 mln zł.

Miejsce 54. rodzina Kasprzyckich, majątek wysokości 1 430 mln zł

Rodzina Kasprzyckich jest właścicielem Eveline – jednej z najstarszych i jednocześnie jednej z najlepiej rozpoznawalnych polskich marek kosmetycznych. Obecnie jest jednym z największych producentów i eksporterów zarówno kosmetyków pielęgnacyjnych, jak i kolorowych. W ofercie ma ponad 300 kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała oraz ponad 530 produktów do makijażu.

W tegorocznym rankingu rodzina Kasprzyckich uplasowała się o 15 pozycji niżej, notując w 2022 roku majątek wysokości 1642 mln zł.

Miejsce 63. rodzina Likusów, majątek wysokości 1 238 mln zł

Wiesław, Tadeusz i Leszek Likusowie zaczynali od branży tytoniowej i browarniczej. Dziś są przede wszystkim kojarzeni z branżą dóbr luksusowych. Pierwszą ich inwestycją było przejęcie krakowskiego Hotelu pod Różą, jednego z pierwszych w Polsce hoteli butikowych. Dziś należą do nich m.in. hotele Warszawa, Stary, Copernicus, Monopol, Grand oraz luksusowy warszawski dom handlowy Vitkac.

Przeczytaj więcej: Ich imperia warte są miliardy złotych. Kim są najbogatsze rodziny w Polsce? [RANKING]

Miejsce 70. Marcin Grzymkowski, majątek wysokości 1 130 mln zł

Założyciel i były szef Eobuwie – założonej w 2006 roku marki, która zajmuje się sprzedażą online obuwia, torebek i akcesoriów . W 2015 roku firma została kupiona przez CCC, a Grzymkowski stał się jej głównym akcjonariuszem. 21 lipca 2021 r. przestał pełnić funkcję prezesa zarządu eobuwie.pl i przeszedł do rady nadzorczej spółki.

Miejsce 68. Zenon Ziaja, majątek wysokości 974 mln zł

Założyciel i współwłaściciel firmy Ziaja przygodę z kosmetykami zaczął w 1989 roku. Kupił wówczas maszynę do lodów i przerobił ją na urządzenie do produkowania kremów. Pierwszym jego hitem sprzedażowym był krem produkowany z oliwy sprowadzanej do Polski przez Greków. Dziś Ziaja ma dwa zakłady na Kaszubach, w których produkuje 80 mln opakowań kosmetyków rocznie. Kremy, płyny do kąpieli i szampony w charakterystycznych, kolorowych butelkach można dziś kupić w 30 krajach świata. Niestety okres pandemii i lockdownów, który nie sprzyjał sprzedaży kosmetyków, sprawił, że przedsiębiorstwo Ziai straciło 25 proc. wyceny.

Miejsce 96. Igor Klaja, majątek wysokości 875 mln zł

Założyciel najpopularniejszej polskiej marki sportowej 4F, największy sukces osiągnął w trakcie okresu pandemii. Spółka OTCF, właściciel 4F, przebiła w 2021 r. 1,1 mld zł przychodów i na poziomie operacyjnym zarobiła 154 mln zł. Wartość majątku Igora Klaji w 2022 roku wynosiła 1138 mln zł ( 74. pozycja w rankingu), zmniejszając się rdr. o 23,1%. 

Wśród najbogatszych Polaków z branży mody oraz sektora kosmetycznego zabrakło Marka Piechockiego (właściciela LPP) oraz Zbigniewa Inglota (właściciela marki Inglot). Choć wiadomo, że od lat zajmują czołowe pozycje w rankingach najbardziej majętnych Polaków, obydwaj wolą pozostać poza listą Forbesa.

Zbigniew Inglot

Prezes zarządu marki Inglot (od 2016 roku), pełniący funkcję Prezesa Rady Nadzorczej (w latach 2000-2016). Właściciel znanej na całym świecie marki kosmetycznej, która została założona w 1983 roku w Przemyślu przez jego zmarłego brata, Wojciecha. Obecnie marka posiada ponad 800 punktów sprzedaży w około 70 krajach świata, na sześciu kontynentach. Informacje na temat wysokości majątku Zbigniewa Inglota nie są obecnie znane, jednak w 2019 roku znalazł się on na 36. miejscu listy Forbesa z majątkiem wysokości 1 045 000 000 zł.

Marek Piechocki

Współzałożyciel, prezes zarządu i do 2018 roku jeden z dwóch głównych osobowych akcjonariuszy spółki LPP – polskiego przedsiębiorstwa odzieżowego, zajmującego się projektowaniem, produkcją i dystrybucją odzieży. W 1991 roku wraz z Jerzym Lubiańcem założył przedsiębiorstwo Mistral, które cztery lata później zostało przekształcone w spółkę LPP. Informacje na temat wysokości majątku Marka Piechockiego nie są ujawnione, jednak w 2013 roku znalazł się on na 13. miejscu listy Forbesa z majątkiem wysokości 1 600 000 000 zł.

Pełen ranking 100 najbogatszych polaków 2023 można znaleźć tutaj.

Przeczytaj również: Najlepsi pracodawcy mody według Forbes – kto znalazł się na szczycie?