REKLAMA
Kim są najbogatsze rodziny w Polsce 2023? Ranking Wprost

Ich imperia warte są miliardy złotych. Kim są najbogatsze rodziny w Polsce? [RANKING]

REKLAMA
REKLAMA

Tygodnik „Wprost” opublikował najnowszy ranking najbogatszych rodzin w Polsce 2023. Na pierwszym miejscu, bez większych zaskoczeń, znalazła się rodzina Kulczyków z majątkiem sięgającym ponad 18 mld złotych. 

Szacuje się, że rodzinnych biznesów w Polsce jest około 830 tysięcy. Magazyn “Wprost” ujawnił właśnie coroczny ranking tych najpotężniejszych. Ich majątki przekazywane z pokolenia na pokolenie szacuje się w miliardach złotych. Sprawdzamy, kto stoi na czele najbogatszych rodzin w Polsce i kim są dzieci polskich miliarderów.

Kim jest najbogatsza rodzina w Polsce?

Triumfatorzy rankingu nie powinni nikogo zaskoczyć. Sebastian i Dominika Kulczykowie, dzieci nieżyjącego już biznesmena Jana Kulczyka, wraz z matką Grażyną Kulczyk, są w posiadaniu majątku wartego ponad 18 mld złotych. Autorzy raportu podkreślają, że rodzinną fortunę w znacznym stopniu zawdzięczają ojcu, który inwestował w złoto ropę i gaz. Większość międzynarodowych inwestycji poszła już jednak pod młotek, zapewniając rodzinie miliardowe przychody. Z dawnych biznesów ojca, Sebastian Kulczyk zatrzymał udziały w jednym z największych koncernów chemicznych – Ciech, które szacuje się na ponad 2 mld złotych. Jego obecne inwestycje skupione są wokół nieruchomości, biotechnologii i nowoczesnych technologii energetycznych. 

Drugie miejsce należy do rodziny Staraków. Majątek Jerzego i Anny Staraków oraz ich córki Julii szacuje się na 9,5 mld złotych. Na ich rodzinne imperium składają się liczne nieruchomości w Zakopanem, Konstancinie i na Mazurach. Do biznesowych imperiów Jerzego Staraka zaliczyć należy również koncern farmaceutyczny Polpharma oraz producent preparatów ziołowych – Herbapol. 

Podium zamyka rodzina Solorzów. Właściciel telewizji Polsat, Zygmunt Solorz wraz z dziećmi Tobiasem, Piotrem i Aleksandrą, posiadają majątek wysokości 8,5 mld złotych. Zgodnie z najświeższymi informacjami, Tobias Solorz i Piotr Żak zostali wiceprzewodniczącymi Rady Nadzorczej Cyfrowego Posatu. Za sterami telewizyjnego imperium wciąż pozostaje 67-letni Zygmunt Solorz i niewiele wskazuje na to, by uległo to zmianie w najbliższych latach. „Nigdy nie zostanę emerytem. Ja się do tego nie nadaję” – wyznał prezes Polsatu w rozmowie z „Wprost’.

Najbogatsza polska rodzina z branży modowej

W rankingu nie zabrakło rodzin związanych z branżą fashion. Zestawienie TOP 10 zamyka rodzina Ptaków z majątkiem wartości 2,6 mld złotych. Antoni Ptak jest właścicielem największego centrum hurtowej sprzedaży odzieży w Europie. W Ptak Fashion City w Rzgowie pod Łodzią, odwiedzanym przed 9 milionów osób, obecnie wystawia się 2000 polskich producentów i importerów odzieży. Biznesmen wraz z rodziną są również właścicielami podwarszawskiej hali Warsaw Expo – największego ośrodka wystawienniczo-targowego o powierzchni 30 tys. kw. Do ich majątku zalicza się również liczne nieruchomości w tym hotele na Florydzie, czy zamek we Francji. 

Przeczytaj również: Bernard Arnault i jego imperium. Kim są dzieci jednego z najbogatszych ludzi świata?

Ranking TOP 10 najbogatsze rodziny w Polsce: 

  1. Kulczykowie – Sebastian i Dominika Kulczykowie z matką Grażyną Kulczyk – 18,1 mld zł
  2. Starakowie – Jerzy Starak i Anna Woźniak-Starak z córką Julią – 9,5 mld zł
  3. Solorzowie – Zygmunt Solorz z dziećmi: Tobiasem, Piotrem i Aleksandrą – 8,5 mld zł
  4. Furmanowie – Andrzej Furman z synami: Jackiem, Wojciechem i Tomaszem – 6,75 mld zł
  5. Juroszkowie – Zbigniew Juroszek z synem Mateuszem – 6,5 mld zł
  6. Adamkiewiczowie – Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie z rodziną – 3,7 mld zł
  7. Gierszewscy – Leszek Gierszewski z dziećmi: Jakubem i Karoliną – 3,7 mld zł
  8. Jakubasowie – Zbigniew Jakubas z córką Joanną – 2,8 mld zł
  9. Wiśniowscy – Andrzej Wiśniowski z żoną Barbarą oraz dziećmi: Anną, Mariuszem i Mateuszem – 2,6 mld zł
  10. Ptakowie – Antoni Ptak z dziećmi: Dawidem, Albertem, Anną, Katarzyną, Antonim i Antoniną – 2,6 mld zł

Zdjęcie główne: Pexels

Przeczytaj również: Wizerunek Polki wart niemal miliard złotych. Kim są najlepiej wyceniane kobiece nazwiska 2023?

Tagi
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES