REKLAMA
W 2023 roku spadła liczba transakcji fuzji i przejęć

Wartość fuzji i przejęć spadła o blisko połowę. „Na rynku panuje niepewność”

REKLAMA
REKLAMA

W porównaniu z poprzednim rokiem o 44 proc. zmalała wartość transakcji na światowym rynku fuzji i przejęć, wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej Bain & Company. Powodem takiego stanu jest między innymi niepewna sytuacja makroekonomiczna.

Porównanie danych

Wyniki badania przeprowadzonego przez Bain & Company ujawniają łączną wartość transakcji i przejęć w poszczególnych latach. Zgodnie z ich odczytem rok 2021 okazał się rekordowym. Wartość transakcji wyniosła wtedy 5,9 bln USD. W ubiegłym roku zmalała ona do 3,8 bln USD. Zdaniem ekspertów w trwającym okresie trend spadkowy zostanie podtrzymany. Zsumowana wielkość tego typu operacji zakręci się w okolicach 2,7 bln USD.

Paweł Szreder, partner Bain & Company uważa, że „na rynku panuje niepewność związana przede wszystkim ze spowolnieniem gospodarczym i wszechobecną inflacją oraz trudnością w przewidzeniu dalszych ruchów banków centralnych”. Oprócz warunków makroekonomicznych inwestorzy obawiają się podniesienia stóp procentowych.

Przeczytaj również: Ranking najlepszych hoteli na świecie. Triumfuje Wenecja, ale Polska też wysoko!

Co nas czeka ?

Analitycy z Bain & Company obecne załamanie uważają za przejściowe. Ich zdaniem liczba transakcji fuzji i przejęć niebawem wzrośnie. Pozytywna zmiana nadejść ma wraz z ustabilizowaniem się sytuacji na rynku.

Mało kto uważa, że era fuzji i przejęć dobiegła końca. Mamy do czynienia z przejściowym spowolnieniem, którego koniec widzimy już na horyzoncie. Inwestorzy nadal poszukują dochodowych sektorów i spółek, czekając na gotowość do podjęcia szybkiego działania, gdy sytuacja makroekonomiczna się wyklaruje – tłumaczy Szreder.

W zwiększeniu liczby transakcji pomoże również potrzeba pozyskiwania przez spółki nowych rozwiązań związanych z wdrażaniem sztucznej inteligencji. Sygnały zmian już są widoczne. Szczególnie w sektorach surowcowym i bankowym, gdzie oczekiwana jest fala transakcji nastawionych na zwiększanie skali działalności.

Zdjęcie główne: Pexels

Przeczytaj również: Ich imperia warte są miliardy złotych. Kim są najbogatsze rodziny w Polsce? [RANKING]

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES