REKLAMA
skorzane buty

Dlaczego warto postawić na buty ze skóry naturalnej?

REKLAMA

Czy też ci się to kiedyś zdarzyło: kupiłaś buty, a już po kilku dniach czy tygodniach zaczęły się rozpadać czy przeciekać? Taką cenę płacimy za tanie buty coraz gorszej jakości. Znacznie trwalsze są buty skórzane.

Jak to możliwe, że po jednej zimie buty kupione na targowisku nadają się już do wyrzucenia, a czółenka po babci nadal możesz nosić, mimo że przeleżały w szafie kilkadziesiąt lat? Wszystko zależy od materiału, z jakiego zostało wykonane obuwie. Buty skórzane nie bez powodu są jednymi z najstarszych rodzajów, jakie zna ludzkość. Do dziś zachowały się niemal w nienaruszonym stanie gladiatorki z czasów rzymskich, które można oglądać w niektórych muzeach. Buty skórzane powstają z garbowanej skóry zwierząt. Kiedyś czynności te były zajęciami wymagającymi dużego wysiłku, a garbarnie i farbiarnie można było znaleźć na wielu polskich ulicach. Później procesy te zaczęły odbywać się mechanicznie w fabrykach, a cena butów skórzanych znacznie spadła. Jednocześnie jednak wraz z nastaniem ery tworzyw sztucznych coraz trudniej było trafić w sklepie na prawdziwą skórę. Producenci przekonują nas, że tworzywa takie jak guma czy poliester są równie dobre jak skórzane. Dotyczy to nie tylko butów z bazarów, ale też tych od najlepszych projektantów. Najczęściej jednak chodzi po prostu o fakt, że skóra naturalna jest droższa, niż gumowe czy wiskozowe buty, które można sprzedać za podobną cenę.

Dlaczego warto je mieć?

Wiele osób początkowo z przyjemnością zaczęło kupować buty z tworzyw sztucznych, jednak szybko przekonało się, że lepsze są te naturalne. Po pierwsze tworzywa to gorsza jakość – często podeszwy się zapadają, a buty przemakają lub drą się. Poza tym częstsze są w ich przypadku podrażnienia skóry czy problemy z brzydkim zapachem stóp. Nic dziwnego, bo stopa ukryta w takim plastikowym bucie bardzo się poci i obciera. Tymczasem skórę nosili już nasi przodkowie i możemy na ich przykładzie przekonać się, że takie buty z czasem coraz lepiej dopasowują się do stopy i stają się bardzo wygodne. Kiedyś liczba fasonów, jakie można było dostać ze skóry, była mocno ograniczona możliwościami technologicznymi. Dziś technika ich maszynowego wykonania poszła do przodu i można kupić już skórzane trampki, sandały czy botki. Różne modele takich skórzanych butów znajdziesz na portalu zakupowym zippini.pl. Wciąż trwa spór, czy buty ze skóry są eko. Niektórzy uważają, że nie, bo wymagają poświęcenia zwierząt. Zdaniem innych planeta znacznie bardziej cierpi na tym, że co roku zużywamy kilka par butów z tworzyw sztucznych, niż odczuwa wyprodukowanie jednej dobrej pary butów ze skóry na dziesięć czy więcej lat. Szczególnie, jeśli zostały one zrobione w manufakturze lub lokalnym sklepie. Dlatego warto dobrze przemyśleć każdy zakup skórzanych butów. Jeśli lubisz kupować dużo par, wybierz te tańsze, z tworzywa. Nie będzie ci żal ich wyrzucić, gdy się znudzą.

>Przeczytaj również: Niewiarygodnie niskie zarobki mężczyzn w modzie – jak to możliwe

 

Jak dbać o skórzane buty?

Aby skórzane buty wyglądały dobrze, trzeba je jednak odpowiednio pielęgnować. Jeśli w lokalnym centrum handlowym jest usługa pucybuta, warto z niej skorzystać, by nie zajmować się tym samemu. Możesz też oddać buty do szewca na okresowe czyszczenie i konserwację. Szewc może też je naprawić w razie potrzeby. Jakie jeszcze są trendy związane ze skórzanymi butami? Możesz sprawdzić tutaj.

Jeśli wolisz dbać o buty w domu, pamiętaj o kilku rzeczach. Źle dobrany produkt do pielęgnacji może je łatwo uszkodzić, dlatego zawsze pytaj sprzedawcę, czy dana rzecz na pewno nadaje się do twoich butów. Będziesz potrzebować pasty do butów i bawełnianej ściereczki. Taka z innych tworzyw może rysować, odbarwiać lub niszczyć buty. Pasta powinna być dopasowana do koloru obuwia. Standardowo dostaniesz w sklepie czarną i brązową, ale jeśli potrzebujesz innego koloru, to też możesz zamówić go przez internet. 

skorzane butyJak czyścić buty z naturalnej skóry?

Jeśli będziesz je odpowiednio czyścić, zajmie ci to mniej kłopotu, niż doprowadzanie do czystości butów z satyny czy bawełny. Często w ich przypadku jedynym sposobem na czyszczenie jest drogie pranie chemiczne lub w pralce, co je bardzo niszczy. W przypadku butów istnieją łatwe sposoby na czyszczenie. Pierwszy z nich to skórka od banana. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to ten tłusty i bogaty w substancje odżywcze owoc jest idealny do czyszczenia obuwia, bo jest bezbarwny i łatwo dostępny. Po użyciu banana wystarczy przetrzeć but szmatką. Buty można też czyścić delikatnym mydłem takim, jak Biały Jeleń, połączonym z wodą. Jeśli masz pastę, to wystarczy natrzeć nią buty, a następnie odczekać kilkanaście minut i wypolerować je szczotką lub ściereczką. Nigdy nie używaj przypadkowych szczotek, bo możesz zarysować obuwie. Jeśli but się obtarł, możesz zakryć to miejsce pastą koloryzującą. Po myciu i czyszczeniu susz buty, ale nigdy blisko kaloryfera czy na piecu. Mogłyby wtedy się skurczyć i odbarwić.

skorzane butyTreść przygotowana we współpracy z Zippini.pl

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES