REKLAMA
Centrum handlowe otwarte w Wielką Sobotę 2024 do godziny 14:00.

Czy w Wielką Sobotę zrobimy zakupy? Sprawdź, do której są otwarte sklepy

REKLAMA
REKLAMA

Czy sklepy są otwarte w Wielką Sobotę 2024? To pytanie zada sobie wiele osób planujących przedświąteczne zakupy przed Wielkanocą. W Wielką Sobotę zrobimy zakupy, jednak sklepy będą otwarte krócej. Do której? Sprawdź szczegóły.

Czy zakaz handlu obowiązuje w Wielką Sobotę?

Wielkanoc w 2024 roku wypada 31 marca, a Poniedziałek Wielkanocny 1 kwietnia. Chociaż Wielka Sobota nie jest dniem ustawowo wolnym, obowiązuje wówczas zakaz handlu po godzinie 14:00. 

Krótsze godziny otwarcia sklepów w Wielką Sobotę reguluje Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni. Akt prawny regulujący handel w Wielką Sobotę wspomina, iż ten kto „wbrew zakazowi (…) powierza (…) wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł.

Wielka Sobota: do której są otwarte sklepy?

W Wielką Sobotę sklepy będą otwarte do godz. 14:00. Dotyczy to zarówno centrów handlowych, jak i sklepów stacjonarnych w mniejszych i większych miejscowościach. Część sklepów typu Biedronka, Lidl czy Dino może zamknąć się w okolicach godziny 13:00, dlatego przed wyjściem na zakupy warto dokładnie sprawdzić godziny otwarcia w Wielką Sobotę. Informacje na ten temat najlepiej znaleźć w sieci – na oficjalnej stronie sprzedawcy, w Google lub w mediach społecznościowych.

Przeczytaj również: Które marki Polacy kochają najbardziej? Ranking zaufania i rozpoznawalności

W Wielką Sobotę 2024 obowiązuje zakaz handlu od godziny 14:00
W Wielką Sobotę 2024 obowiązuje zakaz handlu od godziny 14:00. fot. Unsplash

Co jest otwarte w Wielką Sobotę? 

Chociaż w Wielką Sobotę obowiązuje zakaz handlu po godzinie 14:00, wciąż istnieje kilka opcji na zrobienie niezbędnych zakupów. Zakaz handlu w Wielką Sobotę nie obejmuje:

  • sklepów na dworcach kolejowych i lotniskach
  • sklepów z pamiątkami
  • kwiaciarni
  • piekarni
  • cukierni
  • stacji benzynowych

Podobnie jak w niedziele niehandlowe, niektóre franczyzowe sklepy Żabka i Carrefour Express mogą być otwarte do późnych godzin wieczornych w Wielką Sobotę. Oznacza to, że po godzinie 14:00 zrobimy zakupy również w małych sklepach osiedlowych pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel sklepu.

Czy w Wielkanoc są otwarte sklepy?

W święta Wielkanocne czekają nas nie tylko rodzinne spotkania i świąteczne przysmaki, ale także zmiany w godzinach otwarcia sklepów. W świąteczną niedzielę i poniedziałek Wielkanocny (czyli 31 marca i 1 kwietnia) wszystkie duże sklepy i supermarkety, takie jak Biedronka, Lidl, Netto, Dino, Auchan, Aldi, Kaufland czy Stokrotka, będą zamknięte. Gdzie zrobić zakupy w Wielkanoc? Otwarte mogą być jedynie małe osiedlowe sklepiki, franczyzowe placówki (np. Żabka, ABC, Nasz Sklep, Carrefour Express) oraz punkty handlowe na dworcach, lotniskach i w obiektach sportowych.

Przeczytaj również: Tak drogo jeszcze nie było! Poczta Polska podnosi ceny usług

Tagi
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES