Nowi dyrektorzy kreatywni Moschino, Loris Messina i Simone Rizzo, na wybiegu po pokazie. Projektanci rozpoczną nowy rozdział włoskiego domu mody.

Moschino ma nowych dyrektorów kreatywnych. To koniec rozdziału Adriana Appiolazy

Moschino nie zostawiło branży długo w niepewności. Zaledwie dwa dni po ogłoszeniu rozstania z Adrianem Appiolazą włoski dom mody wskazał nowych dyrektorów kreatywnych. Loris Messina i Simone Rizzo, współzałożyciele oraz byli dyrektorzy kreatywni Sunnei, obejmują funkcję ze skutkiem natychmiastowym. Ich pierwsza kolekcja dla Moschino zostanie pokazana we wrześniu 2026 roku podczas Milan Fashion Week.

W tym artykule przeczytasz:

  • kim są nowi dyrektorzy kreatywni Moschino,
  • kiedy pokażą pierwszą kolekcję dla marki,
  • dlaczego Moschino rozstało się z Adrianem Appiolazą,
  • jak wyglądał burzliwy ostatni rozdział kreatywny domu mody,
  • co ta zmiana może oznaczać dla przyszłości marki.

Moschino ogłasza nowych dyrektorów kreatywnych

Loris Messina i Simone Rizzo to twórcy, którzy zbudowali rozpoznawalność Sunnei na współczesnym, bardzo autorskim języku projektowania. Ich przejście do Moschino jest więc mocnym sygnałem, że marka chce ponownie połączyć dziedzictwo Franco Moschino z bardziej aktualnym, kulturowym i eksperymentalnym spojrzeniem na modę.

Massimo Ferretti, prezes wykonawczy Aeffe S.p.A., podkreśla, że w rozwoju domu mody kluczowe jest dziś połączenie tożsamości i innowacji.

„W ewolucji maison umiejętność łączenia tożsamości i innowacji jest niezbędna. Loris Messina i Simone Rizzo posiadają cechy potrzebne, by sprostać temu wyzwaniu: współczesną wizję kreatywną, głęboką wrażliwość kulturową i zdolność tworzenia istotnych języków projektowania. Jesteśmy przekonani, że ich wkład jeszcze bardziej wzmocni Moschino i wesprze jego rozwój w nadchodzących latach”

– mówi Ferretti.

Od Sunnei do Moschino. Kim są Loris Messina i Simone Rizzo?

Loris Messina i Simone Rizzo to mediolański duet stojący za Sunnei – marką założoną w 2014 roku i rozwijaną początkowo jako projekt menswearowy. Z czasem Sunnei poszerzyło ofertę o modę damską, akcesoria i projekty lifestyle’owe, budując rozpoznawalny język oparty na kolorze, graficzności, luzie i ironicznym podejściu do włoskiego minimalizmu. Projektanci słyną też z nietypowych prezentacji – organizowali pokazy m.in. w formie aukcji, performansu czy wydarzeń wymykających się klasycznemu formatowi fashion weeku.

Loris Messina i Simone Rizzo pozują przed czerwonymi drzwiami siedziby Moschino w Mediolanie. Współzałożyciele Sunnei obejmują funkcję nowych dyrektorów kreatywnych włoskiego domu mody. Ich nominacja otwiera kolejny rozdział Moschino po odejściu Adriana Appiolazy.
fot. Instagram @moschino

Powrót do korzeni? Nowy duet stawia na DNA Moschino

Messina i Rizzo w pierwszym komentarzu wyraźnie odwołują się do Franco Moschino, czyli założyciela marki, który zbudował jej legendę na ironii, krytyce konwencji i modzie traktowanej jako narzędzie komentarza kulturowego.

„Zawsze uderzała nas zdolność Franco Moschino do kwestionowania konwencji poprzez kreatywność przy jednoczesnym zachowaniu jasnego i spójnego głosu. To rzadka cecha”

– podkreślają Loris Messina i Simone Rizzo.

Jak dodają, Moschino „zawsze ucieleśniało tego ducha jako kulturowa maison prowadzona przez silną, rozpoznawalną i radykalną wizję, wykorzystując pop jako narzędzie krytyczne, a nie jedynie estetykę”. Według projektantów objęcie dyrekcji kreatywnej oznacza dla nich przyjęcie tego dziedzictwa i przeniesienie go do współczesności.

Moschino żegna Adriana Appiolazę po dwóch latach

Nominacja nowego duetu nastąpiła tuż po rozstaniu z Adrianem Appiolazą. Moschino i projektant zakończyli współpracę za porozumieniem stron po dwóch latach wspólnej pracy. Marka w oficjalnym komunikacie podziękowała mu za wkład w rozwój domu mody i życzyła powodzenia w kolejnych projektach zawodowych.

Sam Appiolaza również podkreślił znaczenie tego etapu.

„Dano mi ogromną możliwość wyrażenia mojej kreatywności w marce zdefiniowanej przez niezwykłe dziedzictwo twórcze. Wyrażam wdzięczność Aeffe za tę szansę, szczególnie Massimo Ferrettiemu, i dziękuję całemu zespołowi kreatywnemu, z którym dzieliłem to intensywne doświadczenie”

– powiedział projektant.

Osoba w zielonej koszulce piłkarskiej pozuje do selfie w lustrze. Sportowa stylizacja, tatuaże i słuchawki wpisują się w popkulturową estetykę, z którą Moschino od lat prowadzi dialog. Zdjęcie może ilustrować temat mody jako gry z codziennością, subkulturami i rozpoznawalnymi kodami kultury masowej.
fot. Instagram @adrianappiolaza

Polecamy: Kto został nowym dyrektorem kreatywnym Moschino? Poznaliśmy nominację

Messina i Rizzo w Moschino. Nowe nazwiska, wielkie oczekiwania

Nominacja Lorisa Messiny i Simone Rizzo na dyrektorów kreatywnych Moschino wygląda jak próba otwarcia nowego rozdziału bez odcinania się od najważniejszego kodu marki: inteligentnej prowokacji. Moschino od zawsze było najmocniejsze wtedy, gdy pop, humor i krytyczne spojrzenie na modę działały razem, a nie funkcjonowały wyłącznie jako efektowna estetyka.

Dlatego wrześniowy debiut duetu podczas Milan Fashion Week będzie dla marki czymś więcej niż pierwszym pokazem nowego zespołu kreatywnego. To test, czy Moschino potrafi odzyskać własny, radykalny głos w momencie, gdy branża znów szuka marek z jasną tożsamością i odwagą, a nie tylko kolejną zmianą nazwiska na stanowisku dyrektora kreatywnego.

Sprawdź też: Dyrektorzy kreatywni domów mody – aktualna lista nazwisk. Kto projektuje dziś dla Diora, Chanel i Gucci?

FAQ

Kto został nowym dyrektorem kreatywnym Moschino?

Nowymi dyrektorami kreatywnymi Moschino zostali Loris Messina i Simone Rizzo, współzałożyciele marki Sunnei.

Kiedy nowi dyrektorzy kreatywni Moschino pokażą pierwszą kolekcję?

Pierwsza kolekcja Lorisa Messiny i Simone Rizzo dla Moschino zostanie pokazana we wrześniu 2026 roku podczas Milan Fashion Week.

Dlaczego Adrian Appiolaza odszedł z Moschino?

Adrian Appiolaza zakończył współpracę z Moschino za porozumieniem stron po dwóch latach pracy dla włoskiego domu mody.

Zdjęcie główne: Forum

Katarzyna Wendzonka

Redaktorka i copywriterka z 8-letnim doświadczeniem oraz absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2017 roku pisze o modzie, urodzie i szeroko pojętym lifestyle'u – teraz również od strony biznesowej. Zawodowo związana między innymi z Fashion Biznes, prywatnie początkująca minimalistka oraz miłośniczka kawy i kryminałów. W wolnych chwilach odkrywa sekrety UX writingu i psychologii.