REKLAMA
Wykres giełdowy widoczny w wyszukiwarce Google przedstawiający dodatni okres notowań

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż? Giełdowe przypuszczenia

REKLAMA
REKLAMA

Nastroje w trakcie trwania trzeciej sesji giełdowej w tygodniu są były bardzo dobre. Pamiętajmy jednak, że ten tydzień na rynkach skończy się dzisiaj. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te ostatnie sesje w tym roku. O swoich giełdowych przypuszczeniach opowiedział Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz XTB.

Przeczytaj również: Kopenhaski Tydzień Mody stawia na etykę. Zakaz egzotycznych skór i piór na wybiegach!

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż akcji?

Wczoraj indeks S&P 500 był niecały 1 proc. poniżej swoich historycznych szczytów. Od początku tego roku, czyli w I kwartale indeks wzrósł o nieco ponad 1 proc. Jest to bardzo dobry wynik, choć minimalnie gorszy niż w IV kwartale zeszłego roku. – Warto pamiętać, że jesteśmy przy historycznych szczytach, dlatego wiele osób zastanawia się, jak długo indeks może zaliczać dalsze wzrosty, bez nawet minimalnej korekty. Co ważne, po tak silnym kwartale można oczekiwać, że wiele funduszy emerytalnych będzie musiało dostosować swoje pozycje, co może wpłynąć na wyprzedaż w ostatnich dwóch sesjach tego kwartału – komentuje Michał Stajniak z XTB.

Goldman Sachs estymuje, że fundusze będą musiały sprzedać akcje o wartości 32 miliardów dolarów, aby dostosować się do wag w swoich portfelach. Jeśli faktycznie fundusze będą zmuszone do takiej wyprzedaży, będzie to największe bilansowanie od drugiego kwartału 2023 roku. – Jednocześnie można oczekiwać, że po ewentualnej zwiększonej wyprzedaży, po świętach inne fundusze i instytucje ruszą do ponownego kupowania akcji – twierdzi Stajniak.

Unsplash

Przeczytaj również: Jakiej wysokości dywidendy mogą spodziewać się akcjonariusze LPP? Zarząd spółki informuje

Indeks WIG20 ma kolejną dobrą akcję z rzędu i najsilniej zyskują akcje LPP, które kontynuują odrabianie strat związanych z wypuszczeniem raportu Hindenburga. – LPP wskazuje na wypłatę rekordowej dywidendy i zapowiada mocny rozwój jednej ze swoich sieci, w których ma nastąpić podwojenie sprzedaży w perspektywie 3 lat. Akcje spółki zyskały w środę niemal 7 proc. – zauważa analityk XTB. Dobrą passę ma również CD Projekt, który dzisiaj opublikuje wyniki za IV kwartał poprzedniego roku. – Konsensus Bloomberga wskazuje na sprzedaż rzędu 422 mld zł, czyli 28 proc. wzrostu w ujęciu rocznym. Zysk netto ma sięgnąć 139 mln zł, co ma stanowić ok. 3 proc. wzrostu w ujęciu rocznym. Lepsze wyniki mają być motywowane sprzedażą dodatku Phantom Liberty do Cyberpunka – podsumowuje Stajniak.

Zdjęcie główne: Unsplash

Tagi

biznes

gpw

REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES