REKLAMA
Pokaz duńskiej marki Ganni podczas Tygodnia Mody w Kopenhadze

Kopenhaski Tydzień Mody stawia na etykę. Zakaz egzotycznych skór i piór na wybiegach!

REKLAMA

Kopenhaski Tydzień Mody (CPHFW), znany z pionierskich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w branży fashion, wprowadza kolejny krok w stronę etyki i ochrony środowiska. Od przyszłego roku na wybiegach CPHFW nie będzie miejsca na kolekcje zawierające egzotyczne skóry i pióra.

Kopenhaga wyznacza trendy nie tylko w modzie, ale i w etyce. Pionierski Tydzień Mody w Kopenhadze (CPHFW), który w 2022 roku zakazał futer, poszedł o krok dalej i wprowadził zakaz używania egzotycznych skór i piór. Od 2024 roku projektanci prezentujący swoje kolekcje na CPHFW nie będą mogli wykorzystywać materiałów pochodzenia zwierzęcego, takich jak skóra aligatora, pytona czy strusie pióra. 

Przeczytaj również: Case study GANNI, czyli jak dziś zbudować cool markę. Czego możemy się nauczyć na jej przykładzie?

Rewolucyjna decyzja CPHFW

To precedensowy ruch w świecie mody, który stawia Kopenhagę na czele walki z kontrowersyjnym wykorzystywaniem zwierząt w przemyśle modowym. CPHFW wyprzedza konkurencję w kwestii zrównoważonego rozwoju, stawiając projektantom szereg wymagań dotyczących doboru materiałów.

Według nowych ustaleń co najmniej 50 proc. kolekcji musi być wykonane z materiałów “certyfikowanych, preferowanych lub zrównoważonych nowej generacji, poddanych recyklingowi, poddanych upcyclingowi lub wykonanych z odpadów”. To oznacza, że ​​projektanci muszą świadomie wybierać materiały i szukać etycznych alternatyw.

W ciągu ostatnich lat wiele marek, takich jak Chanel, Versace i Burberry, zrezygnowało z futer w swoich kolekcjach. Jednakże torebki ze skóry aligatora wciąż często pojawiają się na wybiegach. CPHFW stawia kolejny krok, eliminując również ten element.

Pokaz marki Helmstetd podczas Tygodnia Mody w Kopenhadze

Kopenhaga pionierem zrównoważonej mody

Yvonne Taylor, wiceprezes PETA ds. projektów korporacyjnych, chwali tę decyzję: “CPHFW stawia poprzeczkę innym wydarzeniom, eliminując z wybiegów wszelkie egzotyczne skóry i pióra. To logiczny krok po zakazie futer w 2022 roku i odzwierciedla trendy konsumenckie: współczucie jest w modzie, a etyczne i przyjazne dla środowiska materiały to przyszłość.”

Taylor podkreśla okrucieństwo, jakie wiąże się z pozyskiwaniem egzotycznych skór i piór. Zwraca uwagę na cierpienie węży, jaszczurek, krokodyli, aligatorów i strusi, które są zabijane w brutalny sposób dla pozyskania materiałów.

Przeczytaj również: Koniec z kosmetycznymi miniaturkami w hotelach! Bruksela walczy z plastikowymi odpadami

REKLAMA
REKLAMA
Tagi

skóra

REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES