REKLAMA
Mini kosmetyki znikną z hoteli. Unia Europejska walczy z miniaturkami w ramach eliminacji plastiku do 2030

Koniec z kosmetycznymi miniaturkami w hotelach! Bruksela walczy z plastikowymi odpadami

REKLAMA
REKLAMA

Jeśli uwielbiasz wracać z hotelu z torbą pełną miniaturowych kosmetyków, mamy dla ciebie złą wiadomość. Od 2030 roku w hotelach Unii Europejskiej nie będzie już można znaleźć małych butelek szamponu i innych plastikowych jednorazówek. Nastąpi to po zawarciu porozumienia zakazującego stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych w UE. Belgia, reprezentująca inne kraje Wspólnoty, osiągnęła już wstępne porozumienie z Parlamentem Europejskim w tej kwestii.

Wszystko na to wskazuje, iż od 2030 roku hotele w UE nie będą mogły już oferować gościom małych butelek szamponu, żelu pod prysznic, balsamu i innych kosmetyków. Celem tej zmiany jest ograniczenie zanieczyszczenia plastikiem i promowanie bardziej zrównoważonych rozwiązań. Oznacza to, że hotelarze będą musieli szukać alternatywnych rozwiązań dla miniaturowych kosmetyków.

Zamiast plastikowych mini butelek sieci hotelowe będą mogły oferować swoim gościom duże dozowniki z szamponem, żelem pod prysznic i innymi kosmetykami, lub też udostępniać gościom biodegradowalne opakowania. Zmiana ta może być początkowo niewygodna dla niektórych podróżnych, ale w dłuższej perspektywie przyniesie wiele korzyści dla środowiska.

Porozumienie w sprawie ograniczenia plastiku 

Belgia, negocjując w imieniu państw członkowskich UE, osiągnęła tymczasowe porozumienie z Parlamentem Europejskim w sprawie ustawy ograniczającej ilość odpadów opakowaniowych. Negocjatorzy uzgodnili cele w zakresie redukcji odpadów opakowaniowych o 5 procent do 2030 r. i 15 procent do 2040 r., zobowiązując się, że do 2030 r. wszystkie opakowania powinny nadawać się do recyklingu.

Porozumienie następuje po tym, jak Komisja Europejska wezwała do zmiany przepisów dotyczących opakowań w 2022 r. W ciągu ostatniej dekady w UE ilość odpadów opakowaniowych wzrosła o ponad 20 procent, a każdy Europejczyk generuje prawie 419 funtów odpadów opakowaniowych rocznie.

Porozumienie nadal wymaga jednak zgody Parlamentu Europejskiego i rządów UE, a to nie jest gwarantowane, ponieważ unijne zasady ekologiczne znajdują się pod coraz większą presją ze strony partii prawicowych.

Europejczycy produkują pół kilograma odpadów dziennie na osobę

W 2021 roku kraje UE wygenerowały 84 mln ton odpadów opakowaniowych, co stanowiło około jednej trzeciej wszystkich stałych odpadów komunalnych. Największy udział miały w tym papier i tektura – łącznie 34 mln ton. Przekłada się to średnio na ponad 188 kilogramów odpadów opakowaniowych na mieszkańca, co stanowi równowartość pół kilograma opakowań na osobę dziennie. Chociaż w 2021 r. poziom odpadów opakowaniowych był już o 24 proc. wyższy niż w 2010 r., prognozy wskazują, że do końca dekady liczba ta może wzrosnąć o kolejne 19 proc., jeśli nie zostaną podjęte żadne działania.

Zdjęcie główne: Unsplash

Przeczytaj również: Pierwszy kraj na świecie chce zakazać „wiecznych chemikaliów” w kosmetykach

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES