noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Kobieta robiąca zdjęcie ubraniu do sprzedaży na Vinted

Moda z drugiej ręki na fali wzrostu. Rekordowy wynik Vinted

REKLAMA
noSlotData

Vinted, litewska platforma znana z handlu odzieżą używaną, odnotowała w ubiegłym roku imponujące wyniki, bijąc rekordy zarówno pod względem sprzedaży, jak i zysku. To szczególnie imponujące osiągnięcie w świetle trudności, z jakimi borykają się konkurenci.

Vinted po raz pierwszy w swojej historii (firma założona została w 2008 roku) wypracowała zysk netto. W 2023 roku sprzedaż platformy wzrosła o imponujące 61 proc., sięgając 596 mln euro. Firma zanotowała zysk netto w wysokości 17,8 mln euro, podczas gdy rok wcześniej odnotowała stratę netto na poziomie 20,4 mln euro.

Sukces Vinted można przypisać kilku czynnikom. Po pierwsze, rosnąca popularność mody z drugiej ręki. Konsumenci coraz częściej zwracają się ku bardziej zrównoważonym i przystępnym cenowo opcjom, a Vinted stało się idealnym miejscem do znajdowania unikalnych i stylowych ubrań używanych.

Moda używana to wciąż stosunkowo niedojrzały rynek i stanowiący jedynie niewielką część całego sektora odzieżowego. Nasze wyniki w 2023 roku były nie tylko dowodem na to, że możemy zapewnić silny wzrost, ale także na to, że jesteśmy liderami rynku o ogromnym potencjale – podkreślił dyrektor generalny Vinted, Thomas Plantenga.

Przeczytaj również: Vinted: ile czasu na wysyłkę przedmiotu?

Luksusowe zakupy w zasięgu ręki

Przychody Vinted pochodzą głównie z prowizji od transakcji dokonywanych na platformie oraz z reklam. Platforma intensywnie inwestuje również w rozwój technologiczny i logistykę. Firma uruchomiła własne ramię logistyczne – Vinted Go – co ułatwia i przyspiesza dostawy.

Vinted nieustannie rozszerza swoją ofertę. W 2022 roku firma przejęła niemiecką platformę z odzieżą używaną Rebelle, co pozwoliło jej wkroczyć na rynek mody luksusowej. Vinted uruchomił również własną usługę weryfikacji autentyczności dla droższych marek i streetwearu, co dodatkowo wzmacnia zaufanie kupujących do platformy.

Mocna pozycja na rynku

Obecnie Vinted może pochwalić się imponującą bazą ponad 100 milionów użytkowników w 21 krajach. Firma zatrudnia ponad 2000 osób, a jej potencjał wzrostu wydaje się ogromny. Nic dziwnego, że Vinted staje się jednym z najsilniejszych graczy na rynku mody z drugiej ręki.

Przeczytaj również: Jak szukać na Vinted, aby znaleźć perełki w świetnych cenach?

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES