Gdzie studiować modę w Polsce?

Jakie studia modowe są dostępne w polskim programie edukacyjnym? W poniższym zestawieniu przedstawiamy kierunki studiów na lokalnych uczelniach, państwowych i prywatnych, których program nauczania obejmuje dziedziny związane z branżą modową.

Uczelnia Łazarskiego w Warszawie

Akademia Biznesu i Prawa mody powstała w 2017 roku i co roku kształci ponad 30 studentów, którzy chcący zgłębiać wiedzę z zakresu prawa i biznesu w sektorze modowym. Akademia jest członkiem grupy roboczej (Promoting broader climate action) działającej pod egidą ONZ w ramach wsparcia Karty Działań Przemysłu Modowego na Rzecz Klimatu. Uczelnia rekrutuje na dwa kierunki:

Kierunek Prawo i Zarządzanie w Sektorze Mody w roku akademickim 2022/2023 koncentruje się na temacie mody odpowiedzialnej oraz cyrkularnej, zgodnie z trendem panującym w branży. Odpowiedzialność środowiskowa oraz społeczna to motyw, który pojawia się na każdym etapie kreowania produktu: od jego stworzenia, aż po komunikację z klientem i handel. Kierunek pozwala zgłębić wiedzę dotyczącą m.in. tego, czy odpowiedzialna moda to trend czy element biznesu, jak wdrażać w swoich biznesach modowych zasady zrównoważonego rozwoju, jak robi się to na świecie oraz kto jest odpowiedzialny za zrównoważoną produkcję.

Kierunek Prawo i zarządzanie jest skierowany do osób, które chcą zdobyć narzędzia do zawodowego poruszania się w sferach biznesu fashion. Studia pozwolą na zdobycie kompleksowej wiedzy z zakresu: kupiectwa, product managementu, e-commerce, handlu międzynarodowego, komunikacji, finansów oraz prawa oscylującego wokół wszystkich wymienionych zagadnień.

Okres trwania nauki: 1 rok akademicki (rekrutacja na 2022-23 trwa do połowy października)
Tryb studiów: hybrydowy (70% zjazdów odbywa się stacjonarnie, pozostałe 30% zdalnie) lub w 100% zdalny
Opłaty za studia: wpisowe w wysokości 400zł (zaliczane na poczet czesnego), czesne za cały rok 6200 zł

Więcej informacji znajdziecie na stronie: Akademia Prawa i Biznesu Mody

MSKPU w Warszawie

W MSKPU trwa nabór na rok 2022/2023.  Rekrutacja potrwa aż do wyczerpania miejsc, a semestr rozpoczyna się we wrześniu. Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru oferuje kształcenie w kierunkach:

 • Projektowanie ubioru
 • Kostiumografia

  oraz kursy dodatkowe:
 • indywidualne kursy konstrukcji odzieży
 • kursy specjalistyczne konstrukcji 2D/3D na oprogramowaniu OptiTEX

MSKPU to elitarna uczelnia skierowana do potrzeb przyszłych projektantów mody i kostiumografów. W szkole nauczają m.in.: Mariusz Przybylski, duet Paprocki&Brzozowski, Michał Szulc, Weronika Pietras, Zofia De Ines, Claudia Simao, Ricardo Preto, Donna Ives oraz Alberto Campagnolo. MSKPU jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek edukacyjnych w polskim środowisku branżowym. Daje możliwość nie tylko zaprezentowania dyplomowej kolekcji na profesjonalnym pokazie w modnych warszawskich miejscach, ale przyciąga uwagę największych magazynów w Polsce.

Jakość kształcenia potwierdzają osiągnięcia absolwentów. Dyplomy MSKPU uzyskały takie osoby jak Margaret, Joanna Wysoczyńska, Kas Kryst, Bartosz Malewicz, Sylwia Rochala, Ola Bajer Bola, Katarzyna Konieczna, Magdalena Floryszczyk, Maciej Trzmiel, Magda Butrym (współzałożycielka La Manii, a obecnie niezależna, odnosząca sukcesy w kraju i za granicą projektantka), Kamil Owczarek (Bohoboco) czy Hubert Kołodziejski.

Okres trwania nauki: 2,5 roku (V semestrów) z możliwością kontynuacji nauki na studiach wyższych w IADE Creative University w Lizbonie. Studenci Akademii Sztuk Pięknych mogą zdobyć dodatkową specjalizację na preferencyjnych warunkach, MSKPU oferuje kurs przygotowany specjalnie dla studentów wyższych szkół artystycznych. Nauka trwa 1,5 roku w trybie dziennym oraz zaocznym.
Tryb studiów: dzienny i zaoczny
Opłaty: wpisowe 700 zł, miesięczna rata 690 zł (czesne za cały semestr wynosi 4140 zł)

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.mskpu.pl

Wydział Sztuk Projektowych na ASP w Łodzi

Istniejąca od 1945 roku Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi to uczelnia, w której mimo podążania za postępem nie zapomniano o tym, że u podstaw współczesnej sztuki i projektowania leży długa tradycja. Wydział Sztuk Projektowych oferuje kształcenie w kierunkach:

 • Projektowanie ubioru
 • Tkanina i ubiór
 • Projektowanie biżuterii

Studenci Wydziału Sztuk Projektowych są przygotowywani do pracy artystycznej i kreatywnej przez zapoznawanie się z najważniejszymi zasadami kompozycji, barwy, perspektywy itp. Dzięki tym silnym podstawom twórczym mogą tworzyć prace multidyscyplinarne, eklektyczne w stylu i technice. Uczniowie mają możliwość prezentowania swoich kolekcji podczas studiów i na Gali Dyplomowej Katedry Ubioru w profesjonalnej sali pokazowej z najdłuższym w Europie wybiegiem multimedialnym. Wśród znanych absolwentów wydziału można wymienić m.in.: Łukasza Jemioła, Marcina Paprockiego, Mariusza Brzozowskiego, Michała Szulca, Natalię Jaroszewską, Dawid Wolińskiego, Małgorzatę Czudak, Mariusza Przybylskiego, Ilonę Mejer i Rafała Michalaka (MMC).

Okres trwania nauki:  studia I stopnia trwają 3 lata, studia II stopnia – 2 lata.
Tryb studiów: studia stacjonarne

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.asp.lodz.pl

Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi

WSSiP w Łodzi oferuje studia modowe w Katerze Ubioru, Biżuterii i Obuwia.

Katedra Ubioru na Wydziale Wzornictwa Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania kształci projektantów ubioru, biżuterii, obuwia i akcesoriów. Celem nauki jest zdobycie umiejętności do samodzielnego, kreatywnego wykonywania zawodu projektanta. Zajęcia prowadzone przez doświadczonych wykładowców i praktyków są gwarancją dostosowanego do rynku programu Realizacje własnych koncepcji oraz weryfikowanie ich w praktyce, to podstawowe założenia dydaktyki w zakresie projektowania mody. Współczesny design jest przestrzenią, w której przenikają się elementy sztuki i socjologii, technologii i ekonomii. Po ukończeniu kierunku projektant ubioru uzyskuje umiejętność interpretacji aktualnych zjawisk i zrozumienie podstawowych relacji człowiek – ubiór oraz produkt – użytkownik. Absolwentami kierunku na łódzkim wzornictwie są znane w branży modowej postacie, takie jak Kasia Sokołowska, Katarzyna Ostapowicz czy Rafał Zieliński.

Okres trwania nauki: I stopnia – 3,5 letnie, II stopnia – 1,5 letnie
Tryb zajęć: studia stacjonarne i niestacjonarne
Opłaty: zależnie od stopnia studiów i wybranego trybu zajęć

Więcej informacji znajdziecie na: www.wssip.edu.pl

Wydział Wzornictwa na ASP w Warszawie

Wydział Wzornictwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w ramach Katedry Mody oferuje specjalizację w kierunku:

 • Projektowanie ubioru

Projektowanie Ubioru na ASP zapewnia opanowanie niezbędnych umiejętności do podjęcia zawodu projektanta mody na zglobalizowanym rynku mody. Studia modowe są prowadzone przez absolwentów najważniejszych szkół mody na świecie (Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii czy Central Saint Martins w Londynie). Studenci przechodzą pełen kurs szycia i konstrukcji ubioru, poznają proces projektowania zarówno poszczególnych form ubraniowych, jak i całej kolekcji mody; uczą się autorskiego projektowania tkanin, budowania profesjonalnego portfolio z użyciem rysunków, grafiki, typografii, filmów i fotografii. Poznają metody współczesnej fashion communication, budowania identyfikacji wizualnej własnej marki oraz zasad współpracy ze środkami masowego przekazu. Absolwenci pracują w najlepszych domach mody jako konstruktorzy czy projektanci lub prowadzą firmy pod własnym nazwiskiem. Znane nazwiska ASP to między innymi: Ewa Stepnowska, Katarzyna Skórzyńska, Joanna Wawrzyńczak, Zofia Ufnalewska.

Okres trwania nauki: 7 semestrów na studia I stopnia
Tryb studiów: stacjonarne
Zajęcia: prowadzone w języku polskim oraz angielskim

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.asp.waw.pl

Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu

Wydział Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej we wrocławskiej Dolnośląskiej Szkole Wyższej oferuje studia modowe na specjalizacji Dziennikarstwo Mody i Stylu.

Program studiów opiera się na zajęciach z obszarów historii mody, podstaw projektowania, teorii współczesnego designu, marketingu modowego, promocji marki, diagnozie trendów oraz warsztatów rysunku. Absolwenci DMiS pracują w miedzynarodowych firmach jako menadżerowie, dziennikarze, blogerzy , pracują samodzielnie jako menedżerowie w firmach odzieżowych, dziennikarze modowi oraz specjaliści od PR. Dziennikarstwo Mody i Stylu ukończyły m.in. Tara Trunk (która z powodzeniem prowadzi własną firmę odzieżową Tara), Paulina Sulanowska i Dagmara Bystrzycka (które pracują na stanowiskach kierowniczych w branży odzieżowej) oraz Joanna Tomaszczyk – rozchwytywana stylistka i wizażystka.

Okres trwania nauki: 6 semestrów
Tryb studiów: studia I stopnia, zajęcia hybrydowe
Opłaty: Rekrutacja na studia w DSW trwa do końca września 2022r., opłaty są zależne od momentu dokonania wpłaty ze względu na promocje

Więcej informacji znajdziecie na stronie:: www.dsw.edu.pl

Szkoła Artystyczna Projektowania Ubioru w Krakowie

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) to część Krakowskich Szkół Artystycznych. Oferuje studia modowe na kierunkach:

 • Projektowanie ubioru
 • Konstrukcja ubioru

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru stawia na doświadczenie wykładowców. Wśród kadry uczącej studentów są czynnie pracujący projektanci m.in: Wojciech Bednarz, Anna Letycja Walicka, Monika Harłacz. Gościnnie prelekcje prowadzą wykładowcy innych szkół, a w tym Carol Morgan, Pat Guzik, Martin Pegler i Gary Baseman.

Uczelnia organizuje Cracow Fashion Week, które jest dobrze znane w środowisku modowym. Wykształciła znakomitych absolwentów, a w tym Karolinę Pięch (obecnie projektantkę w zespole Balenciaga w Paryżu), Monikę Ptaszek, Łucję Wojtalę, IMA MAD (absolwentka w składzie grupy), Filipa Rotha, Anetę Zielińską, Annę Pirowską, Gilberta Lacha (BOHOBOCO), Monikę Błotnicką, Nataszę Dziewit (KissTheFrog) i wielu innych. Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru umożliwia swoim absolwentom podjęcie wyższych studiów na poziomie BA,Ma lub PhD na zaprzyjaźnionej uczelni University of the Creative Arts w Wielkiej Brytanii.

Okres trwania nauki: 5 semestrów (2,5 roku)
Tryb nauczania: stacjonarny (około 27-32 h tygodniowo) i zaoczny (18 zjazdów w ciągu roku, 20-24 h lekcyjnych w trakcie zjazdu, zjazdy sobota-niedziela, co dwa tygodnie)
Opłaty: w trybie dziennym i zaocznym opłaty wynoszą 660 zł miesięcznie miedzy październikiem a czerwcem, 300 zł między lipcem a wrześniem

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.ksa.edu.pl

Studia modowe w Poznaniu: Fashion School

Szkoła Projektowania i Stylizacji Mody kształci w oparciu o nowoczesny program autorski specjalizujący się w kierunkach:

 • Projektowanie i Stylizacja Mody (4 semestry)
 • Szkoła Stylizacji (2 semestry)
 • Makijaż Artystyczny (2 semestry)
 • Konstrukcja i modelowanie ubioru (3 semestry)

Fashion School w Poznaniu oferuje studia modowe we współpracy z profesjonalistami: artystami, stylistami, projektantami i fotografami. Dzięki ich doświadczeniu słuchacze oraz absolwenci Fashion School stają się świadomi potrzeb klienta oraz wizerunku własnej marki. Studia silnie rozwijają wrażliwość i kreatywność, a uczestnicy w ramach zajęć mogą poszerzyć swoje portfolio o profesjonalne kolekcje. Wielu absolwentów po studiach w Fashion School działa na rzecz budowania polskiego rynku modowego. Biorą udział w konkursach i odnosi sukcesy m.in. w Art&Fashion Forum. Niektórzy pracują w Teatrze Wielkim w Poznaniu, tworząc kostiumy do spektakli operowych i baletowych.

Okres trwania nauki jest zależny od kierunku studiów (2-4 semestry)
Tryb zajęć: stacjonarny i zaoczny
Opłaty: wpisowe wynoszą 500, a czesne miesięczne 500 zł (z wyjątkiem kierunku Konstrukcja i Modelowanie Ubioru – tam płaci się 790 zł)

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.fashion-school.pl

VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie

VIAMODA to nowa na polskim rynku edukacyjnym szkoła mody i wzornictwa o międzynarodowym charakterze. Uczelnia powstała w odpowiedzi na potrzeby dynamicznie rozwijającego się w Polsce środowiska profesjonalistów w sektorze mody. Oferuje studia modowe o profilach:

 • Projektowanie ubioru i zarządzanie technologią
 • Komunikacja sprzedaży, VM, UX i e-commerce
 • Projektowanie komunikacji marki, fotografia i visual branding

  oraz studia podyplomowe o profilu:
 • Strategie komunikacji i promocji
 • Stylizacja, fotografia i film
 • Konstrukcja i modelowanie form odzieży damskiej 
 • Strategie komunikacji i promocji
 • Stylizacja, fotografia i film
 • Konstrukcja i modelowanie form odzieży damskiej 

VIAMODA powstała w odpowiedzi na potrzeby przemysłu modowego. Program wszechstronnie przygotowuje studentów do pracy w obszarze wzornictwa, zawiera podstawową wiedzą z zakresu technologii i właściwego materiałoznawstwa. Studenci Viamoda zyskują umiejętności funkcjonowania na rynku niezbędnymi do realnego i efektywnego wykonywania zawodu projektanta. Wykładowcy VIAMODA to aktywni zawodowo eksperci modowi z kraju i zagranicy – to wybitni dydaktycy, związani z czołowymi uczelniami mody w Polsce i na świecie (np. z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, Politechniką Łódzką czy włoską Polimodą).

Czas trwania nauki: 3,5 roku (7 semestrów) na studiach dziennych i niestacjonarnych, rok na studiach podyplomowych
Opłaty: zależne od wybranego kierunku

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.viamoda.edu.pl

School of Form na SWPS w Warszawie

School of Form jest katedrą wzornictwa SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego z siedzibą w Poznaniu. Oferuje studia modowe na kierunkach:

 • Fashion Design
 • Communication Design
 • Domestic Design
 • Industrial Design
 • Fashion Communication Design
 • Product Design

School of Form uczy wszechstronnego podejścia do projektowania z dużym naciskiem na historię sztuki w kontekście mody. Studia modowe angażują studentów do udziału w ciekawych zajęciach praktycznych (jak np. rekonstrukcja strojów historycznych). Dowolność w twórczeniu uczy samodzielnego poszukiwania inspiracji i jest bazą do stworzenia własnych, niepowtarzalnych kolekcji modowych.

Jednym z ciekawych obok projektowania kierunków jest fashion communication design. Nowy program uwzględnia wiedzę o zjawiskach w modzie, historię mody i alternatywnych metodach projektowania. Studenci dowiedzą się także, jak organizować pokazy i sesje mody. Co więcej, zdobędą podstawy fotografii studyjnej, stylizacji, ilustracji i grafiki edytorskiej. Komunikacja modowa się też na tworzeniu publikacji i tekstów o modzie, których nie zabraknie na zajęciach. Niektóre projekty organizowane w ramach zajęć powstają we współpracy z firmami zewnętrznymi, co przygotowuje studentów do przyszłej pracy. Projekty absolwentów specjalności fashion design pokazywane były m.in. podczas Łódź Design Festival, arena DESIGN, na festiwalu Design Blok w Czechach oraz w ramach Central European Fashion Days w  Budapeszcie.

Okres trwania nauki: 4 lata
Opłaty: Czesne za naukę w School of Form wynosi 16 500 zł za rok, z możliwością rozłożenia płatności na 10 rat

Więcej informacji znajdziecie na stronie: sof.edu.pl

Artystyczna Alternatywa w Krakowie

Oferta Szkoły Wizażu i Stylizacji „Artystyczna Alternatywa” uwzględnia kierunki:

 • Wizaż Klasyczny
 • Kreowanie Wizerunku/Stylizacja
 • Wizaż i Charakteryzacja

Artystyczna Alternatywa jest szkołą skupiającą się głównie na kreowaniu wizerunku poprzez makijaż, ubranie czy promocję. Instytucja funkcjonuje od 12 lat i jest usytuowana samym centrum Krakowa, tuż przy Rynku Głównym. Misją Artystycznej Alternatywy jest kształcenie najlepszych profesjonalistów-makijażystów oraz stylistów. Absolwenci studiów pracują dla znanych marek mediowych oraz prowadzą własną działalność jako wizualni eksperci.

Okres trwania nauki: 2 semestry
Tryb studiów: stacjonarny i zaoczny
Opłaty: wpisowe 750 zł z ubezpieczeniem, czesne w systemie zaocznym wynoszą 490 zł, a w systemie dziennym – 590 zł

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.artystyczna-alternatywa.pl

Przeczytaj też: Gdzie się uczyć mody na świecie?

9 thoughts on “Gdzie studiować modę w Polsce?”

  1. Fashion School

   Dziękujemy za wyrażenie swojej opinii.
   Jednak, z całym szacunkiem, ważniejsze są dla nas informacje zwrotne ze strony naszych Studentów i Absolwentów, niż od osób anonimowych. Opinie, które do nas docierają bardzo pozytywnie wyrażają się o Szkole i nauce w Fashion School. Dla nas szczególnie istotna jest liczba Absolwentów znajdujących satysfakcjonującą ich pracę w branży mody, ich opinie są dla nas bardzo cenne.

 1. Dlaczego nie ma Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania? Jej absolwenci od lat prowadzą własne marki. Do licznej grupy utalentowanych osób zaliczyć należy: Kasię Sokołowską, Sabrinę Pilewicz, Katarzynę Ostapowicz, Rafała Zielińskiego, Lanę Nguyen, Kamila Halę, Agnes Wuyam i wielu, wielu innych…

  1. Zachęcamy do dodania nas do listy mediów i dzielenia się z redakcją nowikami z życia szkoły. Zapraszamy do współpracy a zestawienie uzupełnimy o WSSiP już wkrótce.

 2. Powstała nowa inicjatywa: Artystyczna Szkoła Szycia i Mody ASSM (Kraków) który oferuje 2 kursy:
  Kurs szycia i kroju i Marketing Mody

 3. Chcąc nabyć kwalifikację z zakresu nauczania przedmiotów z zakresu przemysłu mody, wybrałam się wraz z kuzynką na podyplomówkę na WSKZ. Przekonało nas to, ze całość nauki odbywa się online.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Newsletter

FASHION BIZNES