noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Jakie studia dla branży modowej w 2024 roku?

REKLAMA
noSlotData

Studia modowe w Polsce zyskują coraz większą popularność. Jaką ofertę dla branży mody przygotowano na rok akademicki 2024/25? W poniższym zestawieniu przedstawiamy kierunki studiów na lokalnych uczelniach państwowych i prywatnych.

Przeczytaj również: Q&A: Skończyłam studia modowe. Co dalej?

Uczelnia Łazarskiego w Warszawie

Akademia Biznesu i Prawa mody powstała w 2017 roku i co roku kształci ponad 30 studentów, którzy chcący zgłębiać wiedzę z zakresu prawa i biznesu w sektorze modowym. Akademia jest członkiem grupy roboczej (Promoting broader climate action) działającej pod egidą ONZ w ramach wsparcia Karty Działań Przemysłu Modowego na Rzecz Klimatu. Uczelnia rekrutuje na kierunek:

Kierunek Prawo i Zarządzanie w Sektorze Mody w roku akademickim 2023/2024 będzie już VI edycją studiów. Od momentu stworzenia programu w 2017 r. jest on stale udoskonalany i dostosowywany do potrzeb rynku fashion. Program ewoluuje z roku na rok przede wszystkim dlatego, że branża odzieżowa zmienia się w ekspresowym tempie. Staramy się tak dopasować program, aby zainteresowane osoby mogły po ukończeniu studiów pochwalić się nową pracą i nowymi osiągnięciami w swoim biznesie.

Studia kierowane są do osób, które na co dzień pracują w branży kreatywnej, szczególnie w segmencie odzieżowym, kosmetycznym oraz dla wszystkich, którzy zainteresowani są biznesem, zarządzaniem i elementami prawa w branży mody. 

Okres trwania nauki: 1 rok akademicki (rekrutacja na 2024-25 trwa do połowy października)
Tryb studiów: hybrydowy (50% zjazdów odbywa się stacjonarnie, pozostałe 50% zdalnie)
Opłaty za studia: opłata rekrutacyjna w wysokości 200zł, czesne za cały rok 6500 zł (możliwość uzyskania rabatu; kwota zależna od ilości rat)

Więcej informacji znajdziecie na stronie: Akademia Prawa i Biznesu Mody

MSKPU w Warszawie

W MSKPU trwa nabór na rok 2024/2025. Rok akademicki rozpoczyna się we wrześniu. Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru oferuje kształcenie w kierunkach:

 • Projektowanie ubioru
 • Kostiumografia
 • Grafika dla Mody

MSKPU to elitarna uczelnia skierowana do potrzeb przyszłych projektantów mody i kostiumografów. MSKPU jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek edukacyjnych w polskim środowisku branżowym. Daje możliwość nie tylko zaprezentowania dyplomowej kolekcji na profesjonalnym pokazie w modnych warszawskich miejscach, ale przyciąga uwagę największych magazynów w Polsce.

Jakość kształcenia potwierdzają osiągnięcia absolwentów. Dyplomy MSKPU uzyskały takie osoby jak Margaret, Joanna Wysoczyńska, Kas Kryst, Bartosz Malewicz, Sylwia Rochala, Ola Bajer Bola, Katarzyna Konieczna, Magdalena Floryszczyk, Maciej Trzmiel, Magda Butrym (współzałożycielka La Manii, a obecnie niezależna, odnosząca sukcesy w kraju i za granicą projektantka), Kamil Owczarek (Bohoboco) czy Hubert Kołodziejski.

Okres trwania nauki: Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru jest dwuletnią, policealną, niepubliczną szkołą artystyczną o charakterze zawodowym. Po MSKPU uczeń uzyskuje dyplom akredytowany Ministerstwa Kultury potwierdzający kwalifikację w zawodzie.
Tryb studiów: W MSKPU uczniowie mogą uczyć się w trybie zaocznym (piątek po 16:30, sobota, niedziela) oraz wieczorowym. Dzięki hybrydowemu połączeniu zajęć praktycznych i online uczniowie mogą pracować i zarabiać, a jednocześnie powiększać swoje kwalifikacje z MSKPU.
Opłaty: wpisowe 800 zł
Kierunki Projektowanie Ubioru i Kostiumografia: Miesięczna rata to 790 zł (Czesne za cały semestr wynosi 4740 zł)

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.mskpu.pl

Przeczytaj również: Czy warto studiować modę? Rozmowa z absolwentkami studiów “Prawo i Zarządzanie w sektorze mody”

Wydział Sztuk Projektowych na ASP w Łodzi

Istniejąca od 1945 roku Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi to uczelnia, w której mimo podążania za postępem nie zapomniano o tym, że u podstaw współczesnej sztuki i projektowania leży długa tradycja. Wydział Sztuk Projektowych oferuje kształcenie w kierunkach:

 • Projektowanie ubioru
 • Tkanina i stylizacja wnętrz
 • Projektowanie biżuterii

Studenci Wydziału Sztuk Projektowych są przygotowywani do pracy artystycznej i kreatywnej przez zapoznawanie się z najważniejszymi zasadami kompozycji, barwy, perspektywy itp. Dzięki tym silnym podstawom twórczym mogą tworzyć prace multidyscyplinarne, eklektyczne w stylu i technice. Uczniowie mają możliwość prezentowania swoich kolekcji podczas studiów i na Gali Dyplomowej Katedry Ubioru w profesjonalnej sali pokazowej z najdłuższym w Europie wybiegiem multimedialnym. Wśród znanych absolwentów wydziału można wymienić m.in.: Łukasza Jemioła, Marcina Paprockiego, Mariusza Brzozowskiego, Michała Szulca, Natalię Jaroszewską, Dawid Wolińskiego, Małgorzatę Czudak, Mariusza Przybylskiego, Ilonę Mejer i Rafała Michalaka (MMC).

Okres trwania nauki:  studia I stopnia trwają 3 lata, studia II stopnia – 2 lata.
Tryb studiów: studia stacjonarne

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.asp.lodz.pl

Wydział Wzornictwa na ASP w Warszawie

Wydział Wzornictwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w ramach Katedry Mody oferuje specjalizację w kierunku:

 • Projektowanie ubioru i jego konteksty

Projektowanie Ubioru na ASP zapewnia opanowanie niezbędnych umiejętności do podjęcia zawodu projektanta mody na zglobalizowanym rynku mody. Studia modowe są prowadzone przez absolwentów najważniejszych szkół mody na świecie (Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii czy Central Saint Martins w Londynie). Studenci przechodzą pełen kurs szycia i konstrukcji ubioru, poznają proces projektowania zarówno poszczególnych form ubraniowych, jak i całej kolekcji mody; uczą się autorskiego projektowania tkanin, budowania profesjonalnego portfolio z użyciem rysunków, grafiki, typografii, filmów i fotografii. Poznają metody współczesnej fashion communication, budowania identyfikacji wizualnej własnej marki oraz zasad współpracy ze środkami masowego przekazu. Absolwenci pracują w najlepszych domach mody jako konstruktorzy czy projektanci lub prowadzą firmy pod własnym nazwiskiem. Znane nazwiska ASP to między innymi: Ewa Stepnowska, Katarzyna Skórzyńska, Joanna Wawrzyńczak, Zofia Ufnalewska.

Projektowanie ubioru i jego konteksty – 7-semestralne studia licencjackie, których celem jest wykształcenie nowoczesnych projektantek i projektantów, zdających sobie sprawę, że projekto- wanie mody to nie tylko projektowanie ubrań, ale przede wszystkim kreowanie międzyludzkich relacji, poczucia współodpowiedzialności za siebie nawzajem i za świat, w którym żyjemy. Oprócz przekazy- wania praktycznej wiedzy pozwalającej na samodzielne tworzenie kolekcji mody, zajmujemy się badaniem artystycznych, historycznych i społecznych kontekstów mody. Uczymy się mody, która jest nierozerwalnie związana z życiem. — dr Janusz Noniewicz, kierownik kierunku “Projektowanie ubioru i jego konteksty”

Okres trwania nauki: 7 semestrów na studia I stopnia
Tryb studiów: stacjonarne

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.asp.waw.pl

Szkoła Artystyczna Projektowania Ubioru w Krakowie

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) to część Krakowskich Szkół Artystycznych. Oferuje studia modowe na kierunku:

 • Projektowanie ubioru

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru stawia na doświadczenie wykładowców. Wśród kadry uczącej studentów są czynnie pracujący projektanci m.in: Wojciech Bednarz, Anna Letycja Walicka, Monika Harłacz. Gościnnie prelekcje prowadzą wykładowcy innych szkół, a w tym Carol Morgan, Pat Guzik, Martin Pegler i Gary Baseman.

Uczelnia organizuje Cracow Fashion Week, które jest dobrze znane w środowisku modowym. Wykształciła znakomitych absolwentów, a w tym Karolinę Pięch (obecnie projektantkę w zespole Balenciaga w Paryżu), Monikę Ptaszek, Łucję Wojtalę, IMA MAD (absolwentka w składzie grupy), Filipa Rotha, Anetę Zielińską, Annę Pirowską, Gilberta Lacha (BOHOBOCO), Monikę Błotnicką, Nataszę Dziewit (KissTheFrog) i wielu innych. Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru umożliwia swoim absolwentom podjęcie wyższych studiów na poziomie BA,Ma lub PhD na zaprzyjaźnionej uczelni University of the Creative Arts w Wielkiej Brytanii.

Okres trwania nauki: 5 semestrów (2,5 roku)
Tryb nauczania: Dzienne/zaoczne(2 weekendy/miesiąc). (22-25 godzin lekcyjnych) 2,5 roku nauki (5 semestrów). Tygodniowo 22-25 godzin lekcyjnych. Rok szkolny trwa od października do czerwca.

Opłaty: informacje na stronie SAPU

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.ksa.edu.pl

Studia modowe w Poznaniu: Fashion School

Szkoła Projektowania i Stylizacji Mody kształci w oparciu o nowoczesny program autorski specjalizujący się w kierunkach:

 • Projektowanie Mody 
 • Stylizacja Mody 

Fashion School w Poznaniu oferuje studia modowe we współpracy z profesjonalistami: artystami, stylistami, projektantami i fotografami. Dzięki ich doświadczeniu słuchacze oraz absolwenci Fashion School stają się świadomi potrzeb klienta oraz wizerunku własnej marki. Studia silnie rozwijają wrażliwość i kreatywność, a uczestnicy w ramach zajęć mogą poszerzyć swoje portfolio o profesjonalne kolekcje. Wielu absolwentów po studiach w Fashion School działa na rzecz budowania polskiego rynku modowego. Biorą udział w konkursach i odnosi sukcesy m.in. w Art&Fashion Forum. Niektórzy pracują w Teatrze Wielkim w Poznaniu, tworząc kostiumy do spektakli operowych i baletowych.

Okres trwania nauki jest zależny od kierunku studiów (2-5 semestrów)
Tryb zajęć: niestacjonarny

Rekrutacja 2023/2024 trwa do końca października

Opłaty i więcej informacji znajdziecie na stronie: www.fashion-school.pl

VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie

VIAMODA to nowa na polskim rynku edukacyjnym szkoła mody i wzornictwa o międzynarodowym charakterze. Uczelnia powstała w odpowiedzi na potrzeby dynamicznie rozwijającego się w Polsce środowiska profesjonalistów w sektorze mody. Oferuje studia:

pierwszego stopnia (w formie stacjonarnej i niestacjonarnej) o profilach:

 • Projektowanie ubioru i zarządzanie technologią
 • Projektowanie ubioru i kostiumografia
 • Projektowanie komunikacji marki, fotografia i stylizacja
 • Projektowanie komunikacji marki, fotografia i visual branding

Studia II stopnia w VIAMODA Szkole Wyższej w Warszawie realizowane są na kierunku wzornictwo w oparciu o dwie ścieżki kształcenia: 

 • Projektowanie ubioru i dyrekcja kreatywna
 • Dyrekcja kreatywna i komunikacja marki modowej

VIAMODA powstała w odpowiedzi na potrzeby przemysłu modowego. Program wszechstronnie przygotowuje studentów do pracy w obszarze wzornictwa, zawiera podstawową wiedzą z zakresu technologii i właściwego materiałoznawstwa. Studenci Viamoda zyskują umiejętności funkcjonowania na rynku niezbędnymi do realnego i efektywnego wykonywania zawodu projektanta. Wykładowcy VIAMODA to aktywni zawodowo eksperci modowi z kraju i zagranicy – to wybitni dydaktycy, związani z czołowymi uczelniami mody w Polsce i na świecie (np. z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, Politechniką Łódzką czy włoską Polimodą).

Czas trwania nauki: 3,5 roku (7 semestrów) na studiach dziennych i niestacjonarnych, studia magisterskie: 2 lata (4 semestry)
Opłaty: zależne od wybranego kierunku

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.viamoda.edu.pl

School of Form na SWPS w Warszawie

School of Form jest katedrą wzornictwa SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego z siedzibą w Poznaniu. Oferuje studia modowe na kierunkach:

 • Fashion Design
 • Communication Design

School of Form uczy wszechstronnego podejścia do projektowania z dużym naciskiem na historię sztuki w kontekście mody. Studia modowe angażują studentów do udziału w ciekawych zajęciach praktycznych (jak np. rekonstrukcja strojów historycznych). Dowolność w twórczeniu uczy samodzielnego poszukiwania inspiracji i jest bazą do stworzenia własnych, niepowtarzalnych kolekcji modowych.

Jednym z ciekawych obok projektowania kierunków jest fashion communication design. Nowy program uwzględnia wiedzę o zjawiskach w modzie, historię mody i alternatywnych metodach projektowania. Studenci dowiedzą się także, jak organizować pokazy i sesje mody. Co więcej, zdobędą podstawy fotografii studyjnej, stylizacji, ilustracji i grafiki edytorskiej. Komunikacja modowa się też na tworzeniu publikacji i tekstów o modzie, których nie zabraknie na zajęciach. Niektóre projekty organizowane w ramach zajęć powstają we współpracy z firmami zewnętrznymi, co przygotowuje studentów do przyszłej pracy. Projekty absolwentów specjalności fashion design pokazywane były m.in. podczas Łódź Design Festival, arena DESIGN, na festiwalu Design Blok w Czechach oraz w ramach Central European Fashion Days w  Budapeszcie.

Okres trwania nauki: 4 lata

Więcej informacji znajdziecie na stronie: sof.edu.pl

Artystyczna Alternatywa w Krakowie

Oferta Szkoły Wizażu i Stylizacji „Artystyczna Alternatywa” uwzględnia kierunki:

 • Wizaż Klasyczny
 • Kreowanie Wizerunku
 • Wizaż i stylizacja

Artystyczna Alternatywa jest szkołą skupiającą się głównie na kreowaniu wizerunku poprzez makijaż, ubranie czy promocję. Instytucja funkcjonuje od 12 lat i jest usytuowana samym centrum Krakowa, tuż przy Rynku Głównym. Misją Artystycznej Alternatywy jest kształcenie najlepszych profesjonalistów-makijażystów oraz stylistów. Absolwenci studiów pracują dla znanych marek mediowych oraz prowadzą własną działalność jako wizualni eksperci.

Okres trwania nauki: 2 semestry
Tryb studiów: stacjonarny i zaoczny
Opłaty: w zależności od kierunku

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.artystyczna-alternatywa.pl

Przeczytaj też: Gdzie się uczyć mody na świecie?

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

9 thoughts on “Jakie studia dla branży modowej w 2024 roku?”

  1. Fashion School

   Dziękujemy za wyrażenie swojej opinii.
   Jednak, z całym szacunkiem, ważniejsze są dla nas informacje zwrotne ze strony naszych Studentów i Absolwentów, niż od osób anonimowych. Opinie, które do nas docierają bardzo pozytywnie wyrażają się o Szkole i nauce w Fashion School. Dla nas szczególnie istotna jest liczba Absolwentów znajdujących satysfakcjonującą ich pracę w branży mody, ich opinie są dla nas bardzo cenne.

 1. Dlaczego nie ma Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania? Jej absolwenci od lat prowadzą własne marki. Do licznej grupy utalentowanych osób zaliczyć należy: Kasię Sokołowską, Sabrinę Pilewicz, Katarzynę Ostapowicz, Rafała Zielińskiego, Lanę Nguyen, Kamila Halę, Agnes Wuyam i wielu, wielu innych…

  1. Zachęcamy do dodania nas do listy mediów i dzielenia się z redakcją nowikami z życia szkoły. Zapraszamy do współpracy a zestawienie uzupełnimy o WSSiP już wkrótce.

 2. Powstała nowa inicjatywa: Artystyczna Szkoła Szycia i Mody ASSM (Kraków) który oferuje 2 kursy:
  Kurs szycia i kroju i Marketing Mody

 3. Chcąc nabyć kwalifikację z zakresu nauczania przedmiotów z zakresu przemysłu mody, wybrałam się wraz z kuzynką na podyplomówkę na WSKZ. Przekonało nas to, ze całość nauki odbywa się online.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES