noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Drewniany logotyp Allegro przytwierdozny do drewnianej ściany. Na pierwszy plan wysuwa się zielen liści zachodzących na logo

W I kwartale 2024 roku zysk Allegro wzrósł o 33 proc. „Jesteśmy mocni w Polsce i coraz silniejsi za granicą”

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Skorygowana EBITDA grupy Allegro w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o 33 proc. do 706,2 mln zł. W opublikowanym komunikacie polska spółka poinformowała również o prognozie na kolejne miesiące.

Przeczytaj również: Od 1 czerwca duże zmiany w kwestii numeru PESEL, które wpłyną na proces zakupowy

Allegro prezentuje wyniki za I kwartał 2024. Zysk wzrósł o 33 proc.

W I kwartale bieżącego roku skorygowana EBITDA (czyli zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych, podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych) Allegro wzrosła o 33 proc. do 706,2 mln zł. Przychody spółki wzrosły o 6,6 proc. do 2.475,3 mln zł.

Jesteśmy mocni w Polsce i coraz silniejsi za granicą po udanym starcie Allegro.sk na Słowacji. Obecnie mamy już 20 mln aktywnych kupujących w całym regionie, z czego ponad 5 mln poza Polską. I nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Dzięki Allegro.cz i Allegro.sk zwiększyliśmy pulę naszych potencjalnych klientek i klientów o łącznie około 16 mln, a uruchamiając nasze platformy w 5 nowych krajach, w których już działamy, zamierzamy prawie podwoić 38-mln bazę potencjalnych klientów, którą mamy w Polsce – powiedział Roy Perticucci, prezes Allegro.

Liczba aktywnych kupujących na Allegro w Polsce wzrosła, osiągając poziom 14,8 mln na koniec marca. Średnia wartość GMV na aktywnego kupującego/kupującą zwiększyła się o 5,8 proc. r/r do 3.790 zł rocznie.

Allegro szykuje się do debiutu na Słowacji z Allegro.sk
mat. prasowe

Allegro prognozuje II kwartał. Ile spółka może zarobić w kolejnych miesiącach?

W opublikowanym komunikacie Allegro szacuje wzrost skorygowanej EBITDA w II kwartale o nawet 22-27 proc. rok do roku. W omawianym okresie przychody spółki mają być wyższe od zeszłorocznych o 11-14 proc., natomiast przewidywany wzrost GMV wynosi 9-10 proc. Skonsolidowany CAPEX (nakład inwestycyjny) spodziewany jest na poziomie 165-185 mln zł.

Allegro dobrze rozpoczęło rok, a GMV w Polsce przyspieszyło tempo wzrostu do 10 proc. r/r w pierwszym kwartale. Lepsza monetyzacja w połączeniu z bieżącymi inicjatywami w zarządzaniu kosztami wciąż procentują. Tym samym pomagając napędzać wzrost skorygowanego zysku EBITDA do prawie 37 proc. r/r w pierwszych trzech miesiącach roku. W okresie zwykle spokojnym dla branży. W pierwszym kwartale inwestowaliśmy w możliwości dostaw jak i dywersyfikację ich metod oraz pozyskaliśmy Banco Santander jako drugiego partnera finansującego Allegro Pay. Zakończyliśmy także przejście na pobieranie prowizji od sprzedających u źródła, co w połączeniu z wysoką rentownością i przepływami pieniężnymi obniżyło dźwignię finansową grupy do 1,4x – stwierdził dyrektor finansowy Allegro, Jon Eastick.

Przeczytaj również: Portal pracy Fashion Biznes. Profesjonalny serwis dla pracodawców i poszukujących pracy w modzie

Notowania Allegro. Reakcja kursu na opublikowane wyniki

Kurs akcji Allegro po rozpoczęciu czwartkowej sesji rósł o 2,6 proc., do 38,90 zł. Przed godziną 13:00 notowane na GPW walory spółki drożeją 6,81 proc. do 40,49 zł. Bieżąca wycena akcji polskiego podmiotu specjalizującego się w e-handlu jest najwyższą od listopada 2021 roku.

Zdjęcie główne: mat. prasowy

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES