Polski producent odzieży zapłaci blisko milion złotych kary. UOKiK wygrywa

Polski producent odzieży zapłaci blisko milion złotych kary. UOKiK wygrywa sądową batalię

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał sankcję nałożoną przez Prezesa UOKiK na polską firmę specjalizującą się w szyciu oraz sprzedaży odzieży wizytowej. Kara została nałożona za fałszowanie składu oferowanych towarów. Jej wysokość to 962 068 zł.

Przeczytaj również: Ukryte zawody – Art Director: „Zdecydowanie najtrudniejsze jest zmierzenie się z ograniczeniami”

Sąd poparł sankcję zaproponowaną przez UOKiK

SOKiK utrzymał decyzję prezesa UOKiK w sprawie nałożenia na markę Kubenz kary w wysokości 962 068 zł. Badania laboratoryjne potwierdziły, że skład odzieży podany na etykietach towarów oferowanych przez podmiot nie zgadzał się z rzeczywistym. Przykład nieprawidłowości? W sprzedawanym przez Kubenz garniturze Prom skład podany konsumentom zakładał 80 proc. wełny i 20 proc. poliestru. Badania laboratoryjne wykazały, że rzeczywiste wartości to 80,3 proc. poliestru i 19,7 proc. wiskozy. Kolejnym przykładem jest marynarka Gilera. Na etykiecie: 75 proc. wełny, 25 proc. poliestru, podszewka 100 proc. wiskoza. Badania laboratoryjne: 82,6 proc. poliestru, 15,5 proc. wiskozy, 1,9 proc. elastanu. Podszewka całkowicie z poliestru.

– Konsument nie ma możliwości samodzielnej weryfikacji składu odzieży, ufa zatem informacjom zamieszczonym na etykiecie. Odpowiedzialność za to, aby były one prawidłowe spoczywa tylko i wyłącznie na producencie. Etykiety nie mogą wprowadzać w błąd. W przeciwnym razie konsument nieświadomie kupuje produkt niezgodny z jego oczekiwaniami jakościowymi i przepłaca za gorszą jakość. Gdyby konsumenci wiedzieli, że w marynarce oferowanej jako „wełniana” nie ma w ogóle wełny, mogliby zrezygnować z zakupu – mówił Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Przeczytaj również: Rozmawialiśmy z Panem Sławomirem Oleksiakiem, konsjerżem hotelu Bristol

Na co zwrócić uwagę kupując garnitur? UOKiK radzi

Tkanina wierzchnia – dobierz ją odpowiednio do swoich oczekiwań. Weź pod uwagę, czy garnitur ma wytrzymywać długie podróże, częste składanie i transport w walizce, w jakich porach roku będziesz go nosił.

Gramatura tkaniny – zwykle waha się od 220 do 400 g, odpowiada to wadze metra kwadratowego danej tkaniny. Im chłodniej, tym gramatura powinna być większa.

Skręt nitek – standardowe oznaczenia to Super 100’s, 120’s czy 130’s. Odnoszą się do grubości włosa, z którego została wykonana nić. Im wyższa liczba, tym tkanina jest szlachetniejsza i delikatniejsza, ale też bardziej podatna na zagniecenia.

Wełna i dodatek innych włókien. Wełna merynosowa jest komfortowa i przyjemna w dotyku, nie trzeba jej często prać i czyścić, a także jest łatwa w prasowaniu. Jest jednak podatna na zagniecenia. Niewielka domieszka poliestru lub poliamidu (5-10 proc.) zwiększa odporność na tarcie tkaniny wełnianej, nie pogarszając znacząco cech wełny.

Przeczytaj również: Moon Boot – jak nosić te kosmiczne buty?

Zdjęcie główne: Unsplash

Newsletter

FASHION BIZNES