noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
pracownicy, biuro, grupa, zespół

6 sygnałów, że nadszedł czas na zmianę pracy

REKLAMA
noSlotData

Wiele osób ma niekiedy gorszy czas, w którym jedynym rozwiązaniem wydaje się zmiana pracy. Warto jednak zastanowić się czy to tylko chwilowe zniechęcenie, czy może martwy punkt kariery, w którym tkwimy od dłuższego czasu. Brak motywacji i chęci do wykonywania obowiązków może oznaczać irytację lub wypalenie zawodowe. Ponadto zajęcie, które kompletnie nam nie odpowiada, może poważnie odbić się na naszym samopoczuciu i zdrowiu. Jakie zatem sygnały powinny zmusić nas do zastanowienia się nad zmianą pracodawcy?

Brak rozwoju i ciągła rutyna

Każdy z nas ma w sobie potrzebę rozwoju. Stagnacja jest dla nas męcząca. Jeżeli zatem praca nie daje ci wyzwań, od dłuższego czasu zajmujesz się tymi samymi rzeczami i czujesz, że na tym stanowisku w firmie nic cię już nie zaskoczy, warto pomyśleć o zmianie. Jeśli będziesz tkwić w miejscu, za jakiś czas zauważysz, że jesteś daleko w tyle za innymi specjalistami w twojej branży. Jeżeli nie widzisz szans na rozwój lub zwiększenie zakresu odpowiedzialności, to znak, że jesteś w martwym punkcie kariery.

Twoje umiejętności nie są doceniane

Zadaniem dobrej organizacji jest zagwarantowania pracownikowi nie tylko możliwości rozwoju zawodowego, zdobywania nowych umiejętności i dodatkowych kompetencji, ale też awansu. Niedobrze, jeżeli przełożony nie docenia twojego wkładu w rozwój firmy, nie dostrzega twoich talentów i pomija cię przy awansach lub podwyżkach. Trudno liczyć na to, by sytuacja miała się nagle odmienić. Robert Orben powiedział kiedyś: “To zdumiewające, jak ważna jest twoja praca, kiedy musisz wziąć od niej wolne, a jak nieważna, kiedy prosisz o podwyżkę”. Jeżeli czujesz, że nie jesteś w żaden sposób doceniany, warto poszukać innego miejsca. Nikt nie lubi pracować ze świadomością, że nic lepszego go w firmie nie czeka. 

Zobacz także: Jak uniknąć wypalenia zawodowego? Sprawdź skuteczne rady

Zobojętnienie na pracę. Brak motywacji i entuzjazmu

Jeżeli codziennie zaczynasz pracę ze skwaszoną miną i brak ci entuzjazmu oraz kreatywności, to znak, że czas na zmiany. Może to też objawiać się prokrastynacją, czyli odkładaniem spraw na później. Tym bardziej, jeśli to, co dawniej sprawiało ci przyjemność, teraz jest dla ciebie udręką. Lepiej cieszyć się pracą, niż się w niej nudzić. Warto poszukać miejsca, które będzie stawiało przed tobą wyzwania i budziło ekscytację.

Zarabiasz mniej, niż powinieneś

Obecnie można w sieci łatwo sprawdzić, jakie są średnie pensje w poszczególnych branżach i na konkretnych stanowiskach. Jeśli wiesz, że zarabiasz mniej niż twoi odpowiednicy w innych firmach, powinieneś spróbować to zmienić. Jeżeli nie jesteś w stanie tego załatwić w swojej organizacji, warto pomyśleć o zmianie pracodawcy na takiego, który będzie mógł sprostać oczekiwaniom finansowym.

Przeczytaj również: Nierówność płci w wynagrodzeniach. “Potrzeba 132 lat, żeby wyprostować różnice między kobietami i mężczyznami”

Twoje zdanie i opinie są bez znaczenia

Jeżeli masz dużą wiedzę na jakiś temat, na pewno chciałbyś, aby twoje zdanie w danej kwestii miało znaczenie. Niedobrze, jeśli twój głos nie jest słyszany, a twoje zdanie nie ma żadnej wartości. Masz prawo czuć się zirytowany, gdy proponowane przez ciebie inicjatywy są ignorowane lub denerwują szefa. Niekiedy przełożeni wolą, by pracownicy nie mieli szans na wprowdzanie zmian. Dla wielu osób jest to sytuacja nie do wytrzymania. Utarować może zmiana pracy.

Masz do czynienia z mobbingiem

Nie można pozwalać, by ktokolwiek poniżał, źle traktował czy nękał inną osobę w pracy. Takie zachowanie jest w Polsce karane. Jeżeli czujesz, że w twojej pracy stosowany jest mobbing, możesz podać sprawę do sądu. Wiadomo jednak, że może się to ciągnąć przez dłuższy czas, dlatego ważne, by szybko zareagować i dla własnego dobra zmienić dział, bądź w ogóle firmę.

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES