noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Puste wieszaki zwiastujące upadłość kolejnej marki odzieżowej i kryzys w branży mody

Kolejna popularna marka odzieżowa ogłosiła upadłość. Była na rynku ponad 30 lat

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Scotch & Soda, popularna niderlandzka firma odzieżowa, dołączyła do długiej listy producentów odzieży, którzy ostatnimi czasy ogłosili upadłość. Niewypłacalność firmy ma wpływ na dziesiątki sklepów w kilku krajach Europy. 

Fala upadłości, która przechodzi przez rynek odzieżowy, nabiera niepokojących rozmiarów. Do grona marek, które nie poradziły sobie ze skutkami pandemii i wojny w Ukrainie dołącza właśnie Scotch & Soda. Niderlandzka marka odzieżowa znana jest przede wszystkim z casualowej odzieży i dodatków dla kobiet, mężczyzn i dzieci.

Przeczytaj również: Najcenniejsze marki świata 2024. Wartość jednej z nich przekroczyła bilion dolarów [ranking]

Druga upadłość Scotch & Soda

To kolejny raz, kiedy znalazła się w trudniej sytuacji finansowej. W 2022 roku Scotch & Soda również była zmuszona ogłosić upadłość po ponad trzech dekadach obecności na rynku. Wówczas została przejęta przez amerykańską firmę Bluestar Alliance. Decyzja ta zapadła zaledwie dwa miesiące po ogłoszeniu bankructwa firmy w Holandii. Choć przejście pod skrzydła amerykańskiej spółki miało zagwarantować jej ponowny rozkwit, zmiana właściciela niestety nie wpłynęła na poprawę jej kondycji. 

Pomimo prób ratunkowych w ubiegłym roku, europejski oddział Scotch & Soda ogłosił niewypłacalność. Jako przyczynę aktualnych trudności podano „logistyczne problemy po próbie ponownego rozpoczęcia działalności w 2023 roku”. Miały one doprowadzić do „utrzymujących się strat”. 

Upadłość Scotch & Soda ma wpływ na 92 sklepy stacjonarne oraz 721 pracowników firmy. S&S posiada obecnie 28 sklepów i zatrudnia 320 pracowników w Holandii. Pozostałe sklepy zlokalizowane są w Niemczech, Belgii, Austrii i Luksemburgu. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem spółki, sklepy stacjonarne i online na razie mają pozostać otwarte.

Scotch & Soda chce powrócić na rynek 

W oficjalnym komunikacie marka podkreśliła chęć szybkiego powrotu na rynek. Zaznaczono, iż europejska odnoga S&S może wkrótce przywrócić swoją działalność. „Oczekuje się, że w ciągu ok. dwóch tygodni po ponownym uruchomieniu działania sprzedażowe będą kontynuowane przez inny podmiot w porozumieniu z właścicielem marki, Bluestar Alliance” – podkreślono. Nie podano jednak więcej szczegółowych planów. 

Scotch and Soda – co to za firma?

Znana z produkcji odzieży codziennego użytku marka Scotch&Soda została założona w 1985 roku w Amstendamie. W jej asortymencie znajdziemy odzież damską, męską i dziecięcą. Firma słynie z wygodnych fasonów odzieży produkowanych z dobrej jakości materiałów. Aktualnie Scotch&Soda prowadzi łącznie 92 sklepy stacjonarne w Holandii, Niemczech, Austrii, Luksemburgu i Belgii. Przez lata firma była obecna stacjonarnie również w Polsce. Obecnie jej projekty dostępne są w sklepach online, w tym na Zalando. 

Zdjęcie główne: Unsplash

Przeczytaj również: Fala upadłości w sektorze mody. Kolejna polska firma na skraju bankructwa

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES