noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Centrum handlowe

Fala upadłości w sektorze mody. Kolejna polska firma na skraju bankructwa

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Firma ACTIVE MG Sp. z o.o. SPK, właściciel popularnej sieci sklepów sportowych Active, stanęła w obliczu poważnych problemów finansowych. Do Sądu Rejonowego w Kielcach wpłynął wniosek o ogłoszenie jej upadłości. To kolejna polska firma, która może zniknąć z rynku w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Sieć sklepów Active od lat gwarantowała szeroki wybór odzieży i obuwia sportowego znanych marek, takich jak Adidas, Nike, Puma czy Reebok. Firma prowadziła sklepy stacjonarne w największych centrach handlowych w Polsce (w tym C.H. Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu czy C.H. Posnania), rozszerzając swoją działalność o sklep internetowy. Spółka rozpoczęła działalność w 1999 roku, kierując  swoją ofertę do miłośników sportu i aktywnego stylu życia. Spółka jest laureatem nagrody Gepardy Biznesu 2017, przyznawanej przez Instytut Europejskiego Biznesu.

Problemy finansowe polskiej spółki

W ostatnim czasie firma zmagała się z pogarszającą się kondycją finansową. W roku obrotowym 2022 przychody ze sprzedaży gwałtownie spadły o ok. 57,7 proc. rdr., a strata netto sięgnęła 7 mln zł. Spółka boryka się z problemami z płynnością finansową i narastającymi zobowiązaniami zarówno wobec kontrahentów, jak i Skarbu Państwa. Dodatkowo ciąży na niej obowiązek zwrotu 1,24 mln zł subwencji PFR 2.0.

Przeczytaj również: Czarne chmury nad rynkiem pracy. Masowe zwolnienia w branży mody

Jest wniosek u upadłość

W obliczu tych wyzwań 22 maja 2024 r. wierzyciel firmy złożył wniosek o jej upadłość do Sądu Rejonowego w Kielcach. – Sąd Rejonowy w Kielcach, V Wydział Gospodarczy Sekcja ds. Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych w sprawie o ogłoszenie upadłości dłużnika, którym jest ACTIVE MG Sp. z o.o. SPK, zarządził o wpisaniu do repertorium GU sygn. akt KI1L/GU/267/2024 wniosku wierzyciela, złożonego w dniu 22 maja 2024 r. – czytamy w sądowym wpisie. Obecnie sąd będzie badał sprawę i podejmie decyzję co do dalszego losu firmy.

Polskie firmy znikają z rynku

Sytuacja spółki ACTIVE MG jest zaledwie przykładem pogarszającej się sytuacji polskich firm, które coraz częściej znikają z rynku. Przypomnijmy, że w ostatnich dniach wniosek o upadłość złożyła notowana na New Connect spółka Plantwear, producent i sprzedawca popularnych drewnianych zegarków. Swoją działalność, przynajmniej w dotychczasowej formie, zakończyła niedawno również firma Femi Stories. Polski producent odzieży casualowej został wystawiony na sprzedaż. W szczytowych latach 2019-2021 firma osiągała 20 mln przychodu przy 15 proc. Ebidta. 2022 rok spółka miała jednak zamknąć ze stratą 2 mln netto. 

Dowiedz się więcej: Kolejna polska marka nie poradziła sobie na rynku. Jest wniosek o upadłość

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES