noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Prezenty z drugiej ręki

Prezenty z drugiej ręki? Wiele z nas dostanie je pod choinkę

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Polacy coraz chętniej sięgają po produkty z drugiej ręki, nie mając również oporu wybierać prezentów z drugiego obiegu, wskazuje Rzeczpospolita. Okazuje się, że możliwość zaoszczędzenia pieniędzy nie jest tu jedyną motywacją. 

Przeczytaj również: Mamy najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce. Ile osób pozostaje bez zatrudnienia?

Do produktów używanych mamy najlepszy dostęp niż kiedykolwiek wcześniej. Oprócz tradycyjnych lumpeksów stacjonarnych, handel „używkami” kwitnie w sieci, gdzie przodują liczne secondhandy online i bijące rekordy popularności platformy re-sale. Polacy rozgościli się na się Vinted, OLX czy Allegro, gdzie bez problemu można pozbyć się nieużywanych przedmiotów. Podobnie jest z zakupem rzeczy używanych gdzie otrzymujemy szeroki dostęp do bazy produktów różnych kategorii z całego kraju. Do zakupów bez wątpienia zachęca szeroka oferta, jak i możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, w obliczu szalejącej inflacji. 

OLX, Allegro Lokalnie i Vinted, najpopularniejsze platformy re-sale, nie mają wątpliwości. Polacy masowo ruszyli na zakupy z drugiej ręki, a ich celem są również używane prezenty. 

Dane zebrane przez OLX wskazują, że spośród około 20 mln dodawanych każdego miesiąca ogłoszeń sprzedaży 2/3 dotyczą produktów używanych. Największe wzrosty zaobserwowano w kategoriach: Elektronika, Dom i ogród oraz Antyki i kolekcje – ok. 20 proc. rdr.  

Ponad 30 proc. Polaków jest otwartych na prezenty z drugiej ręki – wskazuje badanie Stem Mark przeprowadzone dla Vinted. Najbardziej pożądane są książki i ubrania, wskazywane przez ponad 40 proc. respondentów. Eksperci wskazują jednocześnie, że platforma zaobserwowała największy ruch właśnie w okresie jesienno-zimowym, czyli podczas przedświątecznej gorączki prezentowej. Nie inaczej jest na OLX, gdzie klienci najchętniej robią zakupy w okresie listopad – grudzień (+13 proc.). To również okres, kiedy na platformie pojawia się więcej produktów z drugiej ręki – platforma zanotowała wówczas 18 proc. wzrost nowych ofert. 

Analityk biznesowy OLX, Kondard Grygo, w rozmowie z Rzeczpospolitą, wskazuje, że w okresie przedświątecznym szukamy zarówno okazyjnych cen, jak i przedmiotów unikatowych, ale przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne.

Wzmożony ruch zaobserwowali również eksperci Allegro Lokalnie. Po 11 listopada obserwujemy wzrosty zarówno w liczbie nowych ofert, jak i liczbie transakcji. Widać to szczególnie w kategorii Dom i ogród, w której znaleźć można m.in. dekoracje, ozdoby świąteczne i oświetlenie – mówi Joanna Skowrońska, menedżer ds. rozwoju Allegro Lokalnie w Allegro.

Przeczytaj również: Popularna marka odzieżowa wypuściła aplikację mobilną. Klientki długo na nią czekały

Ile wydamy na święta?

W najnowszym raporcie Provident ujawnił plany Polaków dotyczących wydatków świątecznych. Z Barometru Providenta wynika, że niemal co trzeci z nas za zakup prezentów zabiera się dopiero w grudniu. 

Na prezenty średnio chcemy przeznaczyć 747 zł, a na pozostałe wydatki związane z celebracją Gwiazdki (tj. jedzenie, wystrój domu, organizację spotkań, koszty ewentualnych podróży itp.) 969 zł. Po raz kolejny panowie zadeklarowali przeciętne wyższe wydatki niż panie – i to zarówno w zakresie prezentów, jak i pozostałych świątecznych kosztów. Na poszczególne cele mężczyźni średnio chcą przeznaczyć odpowiednio 813 zł oraz niemal 1107 zł. Kobiety natomiast przeciętnie wskazały kwoty 682 zł i 820 zł.

Zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES