noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
bezrobocie listopad

Mamy najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce. Ile osób pozostaje bez zatrudnienia?

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

5 proc. wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r., wynika ze wstępnych szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. – Wskaźnik ten utrzymał się na tym samym poziomie od lipca br. W listopadzie w urzędach pracy zarejestrowanych było 774,8 tys. bezrobotnych – wskazuje minister Dorota Bojemska. To o 25,4 tys. mniej niż w końcu listopada 2022 r.

Przeczytaj również: Nie ma prezentu od RPP. Najnowsze informacje dotyczące stóp procentowych w Polsce

Rekordowo niski poziom bezrobocia

Jak wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu listopada br. 5 proc. Wskaźnik ten utrzymał na tym samym poziomie od lipca br., a w zestawieniu z końcem listopada 2022 r. był niższy o 0,1 pkt proc. – Warto podkreślić, że w porównaniu do stanu z końca lutego 2020 roku, czyli tuż przed wybuchem pandemii COVID-19, liczba bezrobotnych w końcu listopada br. spadła o 145,1 tys. osób, a stopa bezrobocia rejestrowanego o 0,5 pkt proc. – informuje minister rodziny i polityki społecznej Dorota Bojemska. 

Polska na tle krajów należących do UE

Polska pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Liczona zgodnie z definicją Eurostatu stopa bezrobocia wyniosła w październiku br. 2,8 proc. w Polsce wobec 6 proc. w Unii Europejskiej i 6,5 proc. w strefie EURO. Po raz kolejny Polska zajęła drugie miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE, za Maltą (2,5 proc.).

Przeczytaj również: Raport BONPRIX: 71 proc. Polek uważa się za pewne siebie kobiety

Ochrona rynku pracy

Jak podkreśla minister rodziny Dorota Bojemska, wszystko to świadczy o skuteczności działań państwa w czasach kryzysów – najpierw pandemii COVID-19, a następnie wojny w Ukrainie. – Ulgi, dodatki, ochrona miejsc pracy i szereg innych działań osłonowych przyniosły efekty w postaci rekordowo niskiego bezrobocia, stabilnej i bezpiecznej sytuacji na rynku pracy w Polsce. A bezpieczeństwo pracowników to bezpieczeństwo polskich rodzin – kwituje Bojemska. 

Przeczytaj również: Luksusowo wyglądające płaszcze: tej zimy liczy się jeden kolor

Zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES