noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Praca na L4 będzie możliwa? Idą zmiany w zwolnieniach lekarskich. Kobiety idące przez przejście dla pieszych w eleganckich ubraniach do pracy.

Praca na L4 będzie możliwa? Nadchodzą rewolucyjne zmiany dla chorych

REKLAMA
noSlotData

Praca na L4 jest aktualnie zabroniona pod groźbą utracenia świadczeń wypłacanych przez ZUS. Wszystko jednak na to wskazuje, że pracowników czekają rewolucyjne zmiany. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, chory przebywający na zwolnieniu lekarskim będzie mógł podejmować konkretne aktywności bez widma utraty pieniędzy.

Nowe zasady zwolnień lekarskich: Co się zmienia?

Zgodnie z nowym projektem ustawy, zasady dotyczące zwolnień lekarskich ulegną zmianie. Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, chorzy pracownicy mogą oczekiwać większej elastyczności w tym zakresie. Jedną z kluczowych modyfikacji jest umożliwienie osobom przebywającym na zwolnieniu lekarskim wykonywania czynności o charakterze incydentalnym, takich jak zakupy, wizyty lekarskie czy załatwianie spraw na poczcie. ZUS nie będzie miał podstaw do odmowy wypłaty świadczeń z tego tytułu.

Praca na L4 bez utraty zasiłku?

Projekt ustawy precyzuje, że pojęcie “aktywności niezgodnej z celem zwolnienia od pracy” obejmuje wszelkie działania, które mogą utrudniać lub przedłużyć proces zdrowienia. Jednocześnie zaznaczono, że do takich czynności nie zalicza się zwykłych czynności dnia codziennego ani tych incydentalnych, których podjęcie w czasie choroby jest uzasadnione wyjątkowymi okolicznościami. Przykładowo, dozwolone będzie podpisanie niezbędnych dokumentów, takich jak faktury czy listy przewozowe.

“W przypadkach sporadycznych, incydentalnych i wymuszonych okolicznościami przejawów aktywności zawodowej przyjęto możliwość wyłączenia stosowania tego przepisu. Zatem podjęcie czynności, której zaniechanie mogłoby prowadzić m.in. do znacznych strat finansowych dla pracodawcy czy kontrahenta (np. podpisanie faktur, listów przewozowych, innych dokumentów) nie będzie prowadziło do odebrania świadczenia z ubezpieczenia społecznego” – czytamy w projekcie ustawy.

Poznaj dni wolne od pracy w 2025. Sprawdź, kiedy planować urlop

Zwolnienia lekarskie a kontrole ZUS

Jeżeli podczas kontroli pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim nie zastanie go w miejscu wskazanym, będzie to podstawą do pozbawienia go prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia. Wyjątkiem będą sytuacje, w których ubezpieczony udokumentuje, że jego nieobecność była spowodowana koniecznością podjęcia czynności związanych z leczeniem lub rehabilitacją, takich jak wizyta lekarska, rehabilitacja, badania czy zakup leków.

Praca na L4 - czy będzie możliwa? Nadchodzą zmiany w zwolnieniach lekarskich. Pracująca kobieta przy biurku przed laptopem, w tle wieszak z ubraniami.
Nadchodzą zmiany w zwolnieniach lekarskich. Jest nowy projekt ustawy / fot. Pexels

Praca na L4? Zmiana dla osób pracujących w dwóch miejscach

Pracownicy zatrudnieni na kilku etatach również odczują skutki nowych regulacji. Jak podaje dziennik, w przyszłości będą mogli kontynuować pracę w jednym z miejsc zatrudnienia nawet będąc na zwolnieniu lekarskim w innym, o ile otrzymają odpowiednie zaświadczenie od lekarza. Obecnie taka praktyka jest zabroniona.

“Jeżeli taki pracownik zachoruje, będzie mógł – za odpowiednią adnotacją lekarza – dalej wykonywać obowiązki służbowe dla drugiego szefa” – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Ujednolicenie przepisów dotyczących zwolnień lekarskich

Projekt ustawy ma na celu ujednolicenie przepisów dotyczących wydawania orzeczeń przez ZUS, co pozwoli na wprowadzenie spójnych standardów postępowania w każdej sprawie, niezależnie od jej charakteru. Warto podkreślić, że proponowane zmiany nie mają wpływu na podstawowe kryteria orzecznictwa, takie jak definicje niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Planujesz urlop w grudniu? Sprawdź jak zyskać nawet dwa tygodnie wolnego!

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES