REKLAMA

Kto ma szansę w kategorii Fashion? The Design Museum ujawnia nominacje do nagrody Beazley Designs of the Year

REKLAMA

Konkurs organizowany przez The Design Museum co roku skupia się na bieżących sprawach, a projekty są wskaźnikiem odzwierciedlającym dzisiejsze potrzeby projektowe: zarówno kulturowe, jak i społeczne. Patrząc wstecz i przypominając sobie laureatów z poprzednich lat nietrudno połączyć zwycięskie projekty z ówczesnymi problemami społecznymi. Dla przypomnienia: w 2015 roku wygrał projekt medycznego chipu, czyli urządzenia pokrytego ludzkimi komórkami, które są zdolne do naśladowania funkcji żywych organizmów. W 2012 r. nagrodę otrzymał natomiast projekt znicza olimpijskiego, a przypomnijmy, że wtedy w Londynie miejsce miała letnia olimpiada. Z kolei w 2009 r., czyli w rok wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, zwyciężyła seria plakatów skupiających się na kampanii Baracka Obamy.

Nie dziwi więc fakt, że w tym roku nominowane są projekty skupiające się na zdrowiu oraz uchodźcach. W sześciu kategoriach (Grafika, Moda, Transport, Digital, Produkt i Architektura) znajduje się między innymi pomysł na schronienie dla uchodźców zaprojektowany przez Fundację IKEA; domowy zestaw, dzięki któremu można zbadać czy jest się nosicielem wirusa HIV lub syfilisu. Nominowany został również zestaw antybiotyków DIY (www.post-biotics.com). W kategorii Fashion o nagrodę walczy głośna kampania Kids vs. Fashion, czyli projekt Yolandy Domingues, która poprosiła dzieci, by opisały co widzą w kilku kampaniach modowych. Poza tym ta kategoria skupia się również na pięknie pochodzącym z różnych tradycji. O nagrodę zawalczą bowiem kolekcje meksykańskiej marki YAKAMPOT oraz Craiga Greena, który w swoich projektach inspirował się samurajami i filozofią zen.

Zwycięzców nagród poznamy 26 stycznia 2017 roku. Nominowane projekty można będzie zobaczyć od 24 listopada 2016 do 19 lutego 2017.

Autor: Tatiana Zawrzykraj

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES