Jak pobudzić kreatywność? 6 nietypowych nawyków freelancerów

1489

Kreatywność – jedno z największych wyzwań dla twórców. Oto sześć niezwykłych strategii, które totalnie zmieniają sposób myślenia o kreatywności. Warto poznać te zwyczaje, nawyki czy strategie niektórych najbardziej kreatywnych umysłów w historii.

Wstawaj wcześnie

Choć nie wszyscy wybitni twórcy są rannymi ptaszkami, to znakomita większość osób kreatywnych wstaje o poranku. Listę tę otwiera Benjamin Franklin, Howard Schultz czy Ernest Hemmingway.

Benjamin Franklin budził się wcześnie, aby zaplanować swój dzień, podczas gdy Schultz wykorzystuje ten czas na wysyłanie motywacyjnych wiadomości e-mail do swoich pracowników. Dla wielu twórczych osób, wstawanie o poranku jest sposobem na… uniknięcie zakłóceń. Ernest Hemingway budził się o 5 rano każdego dnia, aby zacząć pisać. Mawiał: Nie ma nikogo, kto by ci przeszkadzał, jest chłodno i zimno, a ty rozgrzewasz się podczas pisania.

Często ćwicz

Istnieje wiele dowodów wskazujących na korzyści ćwiczeń dla pobudzania kreatywności. Oprócz poprawy nastroju i skupienia, ćwiczenia zmuszają do odejścia od komputera, co pozwala na refleksję nad tym, nad czym pracujesz.

Nic więc dziwnego, że tak wielu twórczych ludzi wpisało ćwiczenia w swoją codzienną rutynę. Richard Branson codziennie rano biega, a kompozytorzy – Beethoven i Czajkowski codziennie spacerowali.

Trzymaj się ścisłego harmonogramu

Jest to powszechne i błędne przekonanie, że aby być twórczym, trzeba żyć skrajnie spontanicznie i w twórczym chaosie. W rzeczywistości większość wielkich postaci planuje swoje dni. Psycholog William James opisał wpływ harmonogramu na kreatywność, mówiąc, że tylko dzięki harmonogramowi możemy uwolnić nasze umysły, aby przejść do naprawdę interesujących obszarów działania.

TUTAJ OFERTY PRACY

Miej stałą pracę

Kreatywność rozwija się, gdy tworzysz dla siebie i nikogo innego. Bo niestety, ale kreatywność staje się trudniejsza, gdy Twoje dochody zależą od tego, co tworzysz. Z drugiej jednak strony stała praca zapewnia wiele potrzebnych zabezpieczeń finansowych, a dzięki temu umożliwia swobodne tworzenie. Wśród znanych wyróżnia się Jacob Arabo, który zaczął projektować własną biżuterię podczas regularnej pracy w sklepie z biżuterią; William Faulkner, który pracował w elektrowni podczas pisania When I Lay Dying oraz muzyk Philip Glass, który pracował jako hydraulik.

Naucz się pracować w dowolnym miejscu i czasie

Steve Jobs założył firmę Apple w garażu swojej mamy, a JK Rowling napisała pierwsze pomysły na Harry’ego Pottera na serwetce w pociągu. Kiedy masz kreatywny pomysł, nie czekaj – działaj tak szybko, jak to tylko możliwe. Jedna niepozorna iskra twórczości może być bardzo dobrym fundamentem dla czegoś wielkiego.

>>Czytaj również: Przedsiębiorcy i freelancerzy – ludzie bardziej szczęśliwi niż inni?

Zrozum, że blokada twórcza to po prostu… zwlekanie

Nie zawsze musisz być w formie, jednak należy pamiętać, że najgorszym wrogiem kreatywności jest bezczynność.

Pisarka Jodi Picoult podsumowała to w świetny sposób: Nie wierzę w blokadę twórczą. Pomyśl o tym – kiedy byłeś na studiach i musiałeś coś napisać – czy nie udało się tego zrobić noc przed terminem  Jeśli masz ograniczoną ilość czasu na pisanie, po prostu usiądź i zrób to. Nie musisz codziennie pisać dobrze, ale zawsze można edytować złą stronę. Nie możesz edytować pustej strony.

Śmiało można uznać, że kreatywność to coś nad czym stale trzeba pracować. To nie dar, który się ma lub nie. Bez wysiłku i bez pracy nad sobą – kreatywność może nie ujrzeć światła dziennego.