noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
inwestycje w branzy mody

Inwestorzy nie próżnują. Sprawdź najnowsze fuzje i przejęcia w branży

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Transakcje fuzji i przejęć oraz rund finansowania koncentrują największe nazwiska z branży mody i luksusu. Przyjrzeliśmy się kto w ostatnich miesiącach zdecydował się na inwestycje. Opisaliśmy ich wartości oraz przede wszystkim… powody!

Mając na uwadze trudności finansowe, wcześniej spowodowane przez COVID. Wielu graczy, zwłaszcza tych najmniejszych, staje się tańszymi celami fuzji i przejęć. Najsilniejsi finansowo gracze, tacy jak LVMH, Kering czy Chanel, bez wątpienia będą mieli możliwość wykupienia konkurentów, podwykonawców, a nawet dostawców – stwierdziła Isabelle Chaboud z Wydziału Finansów, Rachunkowości i Prawa w Grenoble. Mając powyższe na uwadze przedstawiamy kalendarium wybranych fuzji i przejęć oraz inwestycji w obszarze mody i luksusu.

Przeczytaj również: Amerykański gigant wystrzelił! Kwartalne wyniki napędziły posesyjne notowania  

25 października 2023 r.

Grupa Frasers ponownie zwiększa stawkę Boohoo

Z komunikatu opublikowanego przez Frasers Group wynika, że ​​brytyjska grupa detaliczna ponownie zwiększyła swoje udziały w firmie Boohoo. Tym razem obejmując 16,5 proc. udziałów. Wcześniej posiadała ich 15,1 proc. Posunięcie to stanowi kontynuację strategii Frasersa pod przewodnictwem Mike’a Ashleya polegającej na „ciągłej ekspansji”. Grupa już wcześniej zastanawiała się nad tym ruchem. Świadczą o tym słowa jednego z jej przedstawicieli: „Widzimy potencjalne synergie i szansę na wzmocnienie propozycji naszej własnej marki we współpracy z Boohoo, przede wszystkim z markami Frasers Group I Saw It First i Missguided”.

11 października 2023 r.

Notowania Birkenstock na NYSE

Birkenstock zadebiutował na nowojorskiej giełdzie 11 października. Jego wycena wyniosła 8,3 miliarda dolarów. Akcje niemieckiej firmy obuwniczej otworzyły się po cenie 41 dolarów, w porównaniu z ich bieżącą kwotą niespełna 39 dolarów. Birkenstock wspierany przez L Catteron zaoferował 10,75 miliona akcji zwykłych pod hasłem „BIRK”. 

Przeczytaj również: Jak bezpiecznie sprzedawać na Facebook Marketplace? [poradnik]

28 września 2023 r.

Sycamore Partners przejmie Chico’s za kwotę 938 mln USD

Sycamore Partners przejmie należącą do Chico spółkę FAS w ramach transakcji gotówkowej, płacąc 938,1 mln dolarów za przejęcie spółki odzieżowej. Zgodnie z warunkami umowy akcjonariusze Chico FAS otrzymają 7,60 USD za akcję w gotówce. Przy czym cena zakupu za walor stanowi 65-proc. premię w stosunku do ceny akcji spółki z dnia 27 września 2023 r. (ostatni dzień sesyjny przed ogłoszeniem transakcji).

24 sierpnia 2023 r.

Rolex przejmuje firmę Bucherer

Firma Rolex zgodziła się przejąć firmę Bucherer w ramach „poważnego połączenia w ściśle powiązanej branży luksusowych zegarków, które zapewni jej większą kontrolę nad sposobem sprzedaży jej zegarków”. 135-letnia szwajcarska firma Bucherer, która prowadzi ponad 100 sklepów na całym świecie, z których ponad połowa oferuje zegarki marki Rolex, „zachowa swoją nazwę i będzie nadal niezależnie prowadzić swoją działalność”, donosi WSJ. Magazyn poinformował również, że „głębsze wejście firmy Rolex w stronę sprzedaży detalicznej jest dla szwajcarskiego producenta poważną zmianą”. Niestety warunki transakcji nie zostały ujawnione.

Przeczytaj również: Wystawa czasowa w Muzeum Ferragamo już otwarta!

24 sierpnia 2023 r.

Forever 21 i Shein tworzą joint venture

Forever 21 i Shein łączą siły, aby wesprzeć wspólne przedsięwzięcie. W jego w wyniku chiński gigant ultraszybkiej mody przejmie około jednej trzeciej operatora Forever 21, Sparc Group. Sparc natomiast obejmie także mniejszościowy udział w Shein. Sparc sam w sobie jest spółką joint venture pomiędzy holdingiem/spółką zarządzającą markami Authentic Brands Group i Simon Property Group, największym właścicielem centrów handlowych w USA. – Shein transakcja zapewni firmie szerszą obecność w amerykańskich centrach handlowych, gdzie jej obecni i potencjalni nowi klienci dokonują zakupó” – podało CNBC, które odnotowało również, że firma planuje „testować nowe podejścia, takie jak zakupy w sklepach i umożliwianie klientom dokonywania zwrotów w sklepach”.

10 sierpnia 2023 r.

Tapestry przejmuje Capri Holding w ramach transakcji

o wartości 8,5 miliarda dolarów

Tapestry przejmuje Capri Holdings w ramach transakcji o wartości 8,5 miliarda dolarów. Właściciel Coach, Kate Spade i Stuart Weitzman zapłaci akcjonariuszom Capri 57 dolarów za akcję w gotówce, czyli 6,69 miliarda dolarów, za przejęcie grupy, której udziały obejmują Versace, Jimmy Choo i Michael Kors. – Po sfinalizowaniu transakcji powstanie amerykański gigant modowy, który będzie lepiej przygotowany do konkurowania na rynku luksusowym – informowała CNBC.

– Stworzyliśmy dynamiczną platformę zaangażowania konsumentów opartą na danych, która napędza nasz sukces, wspierając innowacyjność, elastyczność i dobre wyniki finansowe. Dzięki tej silnej pozycji jesteśmy gotowi wykorzystać naszą przewagę konkurencyjną w szerszym portfolio marek – stwierdziła w oświadczeniu dyrektor generalna Tapestry, Joanne Crevoiserat. Tymczasem CEO Capri Holdings, John Idol, powiedział: „Jesteśmy przekonani, że to połączenie zapewni natychmiastową wartość naszym akcjonariuszom. Zapewni to również nowe możliwości naszym oddanym pracownikom na całym świecie, gdy Capri stanie się częścią większej i bardziej zróżnicowanej firmy”.

Przeczytaj również: Trend, o którym nie chciałyśmy pamiętać wraca …

28 lipca 2023

Richemont przejmuje pakiet kontrolny w Gianvito Rossi

Richemont nabył pakiet kontrolny w Gianvito Rossi, renomowanej włoskiej firmie obuwniczej Maison, w „prywatnej transakcji”. Podmiot, należący do Cartiera, oświadczył, że założyciel Gianvito Rossi, który pełni funkcję dyrektora generalnego i dyrektora kreatywnego tytułowej marki, „zachowa udziały w firmie i będzie nadal pielęgnować i rozwijać Maison we współpracy z Richemont”. 

Rossi powiedział w związku z transakcją: „Znalazłem w Richemont partnera, który podziela wspólne wartości, takie jak największa dbałość o jakość, wzornictwo i rzemiosło oraz zachowanie tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Zdecydowałem się na ich wybór ze względu na dalszy rozwój marki na całym świecie oraz ze względu na ich wiedzę i model globalnej ekspansji. Nasze partnerstwo będzie korzystne dla kolejnego etapu rozwoju firmy i nie możemy się doczekać rozpoczęcia tego ekscytującego nowego rozdziału w duchu owocnej współpracy.”

27 lipca 2023 r.

Kering przejmuje 30 proc. udziałów w Valentino

Kering i Mayhoola zawarły wiążącą umowę nabycia przez spółkę Kering 30 proc. udziałów w Valentino. Kwotę transakcji 1,7 miliarda euro w gotówce. W oświadczeniu strony stwierdziły, że „umowa obejmuje opcję nabycia przez Kering 100 proc. kapitału zakładowego Valentino nie później niż w 2028 r. Transakcja stanowi część szerszego partnerstwa strategicznego pomiędzy Keringiem a Mayhoola.” 

W ramach szerszego partnerstwa Kering i Mayhoola twierdzą, że „będą badać potencjalne wspólne możliwości zgodnie ze swoimi odpowiednimi strategiami rozwoju”. Obserwatorzy oczekują się, że transakcja zostanie sfinalizowana do końca 2023 r., pod warunkiem uzyskania zgody odpowiednich organów ds. konkurencji.

Przeczytaj również: Niesamowita kolekcja jedwabnych apaszek Halarewicz

Zdjęcie główne: Unsplash

 

 

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES