noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
RPP utrzymuje stopy procentowe bez zmian. Jest to kontynuacja polityki obranej w październiku, kiedy to dokonano ich ostatniej obniżki. – Dzisiejsza decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku – twierdzi Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz XTB. Ponadto Rząd najprawdopodobniej zdecydował się na powrót stawki VAT na żywność do poziomu 5 proc. Czy te ruchy doprowadzą do wzrostu inflacji?

Inflacja w listopadzie. Znamy najnowsze dane

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,6 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,7 proc., poinformował w najnowszym komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj również: Spór Amazona z UE o 250 mln EUR podatku. Trybunał wyłonił zwycięzcę

Inflacja w listopadzie 2023

Główny Urząd Statystyczny przekazał, że w ubiegłym miesiącu ceny konsumenckie rosły średnio w tempie 6,6 proc. rok do roku i 0,7 proc. miesiąc do miesiąca. 

W listopadzie br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 5,1 proc.), żywności (o 0,9 proc.), zdrowia (o 0,7 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 0,4 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,43 p. proc., 0,23 p. proc., 0,04 p. proc. i 0,02 p. proc. Niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 0,7 proc.) oraz łączności (o 0,9 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio po 0,04 p. proc.

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 7,6 proc.), żywności (o 6,9 proc.), napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 9,9 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 10,3 proc.), podniosły wskaźnik odpowiednio o 1,90 p. proc., 1,72 p. proc., 0,56 p. proc. i 0,53 p. proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 2,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,22 p. proc.

Przeczytaj również: Live shopping, czyli telezakupy dla pokolenia Z

Zdjęcie główne: Pexels

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES