noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Kalkulator inflacji indywidualnej - nowe narzędzie GUS. Kiedy premiera?

Jak inflacja wpływa na twoje gospodarstwo domowe? GUS pomoże to obliczyć

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

GUS zapowiada wypuszczenie kalkulatora inflacji indywidualnej. To eksperymentalne narzędzie pomoże oszacować stopę inflacji dotykającą własnego gospodarstwa domowego. Jego premiery możemy spodziewać się pod koniec 2024 roku.

Główny Urząd Statystyczny poinformował o pracach nad stworzeniem kalkulatora inflacji indywidualnej. “GUS opracowuje i publikuje od początku lat 90-tych poprzedniego wieku wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych dla 7 grup gospodarstw domowych według kryterium głównego źródła utrzymania. Prowadzone są też prace nad przygotowaniem kalkulatora tzw. inflacji indywidualnej, który pozwalałby na jej obliczenie przy zastosowaniu danych o własnej strukturze wydatków” – przekazał Urząd w publikacji “Co warto wiedzieć o inflacji cz. II”.

Przeczytaj również: Fortuny rosną w siłę! Poznaj 100 najbogatszych Polaków [raport]

GUS udostępni kalkulator inflacji indywidualnej

Kalkulator jest obecnie testowany wewnętrznie pod kątem poprawności obliczeń i rozbudowywany o nowe funkcje. Planowana jest również wersja testowa aplikacji. Premiera kalkulatora przewidziana jest na czwarty kwartał 2024 roku.

Celem twórców jest stworzenie elastycznego narzędzia, które pozwoli użytkownikom na wprowadzenie własnej struktury wydatków. Oznacza to, że każdy będzie mógł sprawdzić, jak inflacja wpływa na jego osobistą sytuację, biorąc pod uwagę specyfikę swoich wydatków. 

Korzystając z kalkulatora i notatek o strukturze wydatków, każdy będzie mógł obliczyć indywidualną stopę inflacji. Należy jednak pamiętać, że obliczenia te będą miały charakter wyłącznie informacyjny i nie będą stanowiły oficjalnego wskaźnika inflacji. GUS podkreśla, że kalkulator będzie narzędziem eksperymentalnym. Ma on na celu ułatwienie ludziom zrozumienia wpływu inflacji na ich codzienne życie.

Zdjęcie główne: Pexels

Przeczytaj również: Zara wraca do Ukrainy. Znamy plan hiszpańskiego giganta

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES