Zakaz social mediów dla dzieci we Francji 2026. Na zdjęciu: mężczyzna w czarnej skórzanej kurtce i okularach przeciwsłonecznych oraz kobieta w granatowym płaszczu i czapce z daszkiem idą ulicą, obok miejskiej zabudowy.

Francja mówi „stop” social mediom dla dzieci. Historyczne prawo coraz bliżej

Zakaz social mediów dla dzieci we Francji staje się coraz bardziej realny. Jak donosi Reuters, Zgromadzenie Narodowe – niższa izba francuskiego parlamentu – przegłosowało projekt ustawy, który uniemożliwi osobom poniżej 15. roku życia korzystanie z platform społecznościowych. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od września 2026 roku, a Francja stanie się drugim krajem na świecie, po Australii, który zdecydował się na tak odważny krok.

W tym artykule przeczytasz:

  • jakie zmiany przegłosowano we francuskim Zgromadzeniu Narodowym,
  • dlaczego social media mają zniknąć z ekranów nastolatków,
  • co zainspirowało Francję do stworzenia zakazu,
  • jakie reakcje wzbudza nowe prawo wśród polityków i opinii publicznej,
  • kiedy i jak zakaz może zostać wdrożony w życie.

Francja stawia granice. Media społecznościowe tylko od 15. roku życia?

Parlamentarna poprawka do ustawy zakłada, że platformy społecznościowe będą musiały zablokować dostęp osobom poniżej 15. roku życia. Zakaz ma obejmować nie tylko aplikacje takie jak TikTok, Instagram czy Snapchat, ale również funkcje społecznościowe wbudowane w inne serwisy i gry.

Ustawodawcy tłumaczą decyzję rosnącym zagrożeniem dla zdrowia psychicznego młodzieży – od problemów ze snem, przez spadek aktywności fizycznej, aż po porównywanie się i niską samoocenę. Głosowanie zakończyło się wynikiem 116 za, 23 przeciw.

„Tym prawem jasno określamy granice w społeczeństwie i mówimy, że media społecznościowe nie są nieszkodliwe. Nasze dzieci mniej czytają, mniej śpią i częściej porównują się ze sobą. To walka o wolne umysły”

– mówiła posłanka Laure Miller.

Inspiracją dla nowego prawa była Australia – pierwszy kraj, który już w 2025 roku zakazał social mediów osobom poniżej 16 lat. Francja może być kolejnym państwem, które wyznaczy nowy europejski standard w cyfrowym wychowaniu.

Sprawdź też: Social media od 15. roku życia. Nadchodzi cyfrowa rewolucja w Polsce?

Macron zabiera głos: „Mózgi naszych dzieci nie są na sprzedaż”

Projekt ustawy zyskał poparcie prezydenta Emmanuela Macrona, który w specjalnym nagraniu wezwał do „obrony wolnych umysłów” najmłodszych. Jak podkreślił, emocje i psychika dzieci nie mogą być towarem handlowym, sterowanym przez zagraniczne platformy.

Co ciekawe, nie wszyscy popierają zakaz social mediów dla dzieci we Francji. Lewicowa partia oskarżyła autorów projektu o przerzucanie odpowiedzialności na rodziców i nauczycieli, zamiast na firmy technologiczne. Jak twierdzą, to właśnie one „projektują uzależniające algorytmy”.

Nie tylko zakaz social mediów dla dzieci we Francji. Smartfony znikną też z liceów

Wraz z zakazem mediów społecznościowych rząd planuje rozszerzyć dotychczasowe ograniczenia dotyczące smartfonów w szkołach. Zakaz, który obowiązuje już w szkołach podstawowych i gimnazjach, miałby zostać rozszerzony również licea. Wyjątkiem mają być jedynie aplikacje o charakterze edukacyjnym, takie jak encyklopedie online.

„Zakazujemy korzystania z mediów społecznościowych osobom poniżej 15. roku życia i zamierzamy zakazać telefonów komórkowych w naszych szkołach średnich. Wierzę, że to jasna zasada – jasna dla naszych nastolatków, jasna dla rodzin, jasna dla nauczycieli”

– powiedział prezydent Francji.

Francja zapoczątkuje nową epokę cyfrowej odpowiedzialności?

Chociaż najważniejszy etap legislacyjny już za projektem, teraz czeka go głosowanie w senacie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zakaz social mediów dla dzieci we Francji wejdzie w życie od września 2026 roku. Platformy społecznościowe będą miały czas do końca grudnia na dostosowanie się do przepisów.

Dla branży technologicznej i edukacyjnej to może być moment przełomowy – zmieniający sposób, w jaki młode pokolenie funkcjonuje w sieci. I choć pytania o egzekucję prawa pozostają otwarte, jedno jest pewne: Francja daje sygnał, że granice cyfrowej wolności dzieci muszą zostać jasno określone.

Może Cię zainteresować: Francja zakazuje fast fashion! Będą kary i regulacje

Zdjęcie główne: Spotlight Launchmetrics

Katarzyna Wendzonka

Redaktorka i copywriterka z 8-letnim doświadczeniem oraz absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2017 roku pisze o modzie, urodzie i szeroko pojętym lifestyle'u – teraz również od strony biznesowej. Zawodowo związana między innymi z Fashion Biznes, prywatnie początkująca minimalistka oraz miłośniczka kawy i kryminałów. W wolnych chwilach odkrywa sekrety UX writingu i psychologii.