Commes des Garçons gwiazdą kolejnej wystawy MET w Nowym Jorku

133
Comme des Garcons Spring Summer 2017, Fot. Catwalking/Getty Images

Przyszłoroczna wystawa inaugurowana podczas MET Gali, czyli jednego z najważniejszych wydarzeń modowych na świecie, będzie przedstawiała prace Rei Kawakubo, dyrektor kreatywnej marki Commes des Garçons.

Będzie to pierwsza kolekcja przedstawiająca prace tylko jednego artysty od 1983 roku, kiedy to Metropolitan Museum of Art skierował uwagę w całości na projekty Yves Saint Laurent.

120 kreacji zaprojektowanych przez japońską artystkę to kolektyw jej prac wykonanych dla domu mody Commes des Garçons od 1981 roku, czyli od początku jej kariery w firmie, aż do dziś. Wystawa będzie skoncentrowana na kolekcjach womenswear.

Rei Kawabuko 2004, Fot. Ellchiro Sakata
Rei Kawabuko 2004, Fot. Ellchiro Sakata

Wybór osoby Rei nie jest przypadkowy, wręcz przeciwnie. Kawabuko zasłużyła na takie wyróżnienie przede wszystkim dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu do mody, ale i niezwykłej skromności. Rei rzadko pokazuje się publicznie i prawie nigdy nie udziela wywiadów. Jak dowiadujemy się z wywiadu udzielonego przez męża Rei i prezesa marki Adrian Joffe dla New York Times Interview projektantka nigdy wcześniej nie była nawet zaproszona na MET Galę. Wybranie jej osoby na temat przewodni przyszłorocznej wystawy jest bezpośrednio inicjatywą samej Anny Wintour.

Gala ma miejsce raz do roku i odbywa się w pierwszy poniedziałek maja. Wydarzenie nadzoruje Katy Perry, Pharrell Williams i Anna Wintour, a Rei Kawakubo zajmie w tym roku honorowe miejsce obok nich.

Autor: Urszula Wiszowata