noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

10 najpopularniejszych marek modowych i urodowych na TikToku. Wśród nich nie zabrakło luksusowych brandów 

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Platforma Launchmetrics przedstawiła ranking najpopularniejszych marek modowych i urodowych na TikToku. Znalazło się w nim kilka zaskoczeń, szczególnie pod kątem rynku dóbr luksusowych. Brandy z segmentu high fashion opanowały TikToka. 

Nie zadają sobie pytania „czy powinniśmy to robić”, tylko „jak to robimy”? Obecność na Tiktoku marek z każdego segmentu to nie tylko szansa na dotarcie do nowych klientów (głównie z pokolenia Z), ale również udział w kreowaniu trendów w komunikacji marketingowej. W zeszłym roku według badania Launchmetrics platforma społecznościowa została okrzyknięta aplikacją o największym wpływie medialnym. Viralowe produkty, organicznie promowane na Tiktoku przez różnych twórców, potrafią masowo wyprzedać się ze sklepów. Firma Launchmetrics, zajmująca się analizą danych, przeprowadziła kolejne badanie w kontekście platformy społecznościowej. Udostępniła ranking, w którym przedstawiła ranking najpopularniejszych marek na TikToku z najwyższą wartością medialną (z ang. media value). W tym kontekście jest to czynnik, określający zaangażowanie użytkowników, które w mediach społecznościowych jest kluczowe do osiągnięcia sukcesu. Sprawdźcie poniżej, jakie marki znalazły się w zestawieniu.

Najpopularniejsze marki na TikToku 

  1. Sephora (59 mln usd)
  2. Shein (55 mln usd)
  3. Rare Beauty (46 mln usd)
  4. Dior (45 mln usd)
  5. Nike (42 mln usd)
  6. L’Oreal Paris (37 mln usd)
  7. Saint Laurent (31 mln usd)
  8. Chanel (30 mln usd)
  9. Zara (30 mln usd)
  10. Fenty Beauty (29 mln usd)

W zestawieniu firmy Launchmetrics, która przeanalizowała TikToka pod kątem brandów fashion i beauty z najwyższym media value, na pierwszym miejscu znalazła się Sephora (MIV 59 mln usd), a zaraz po niej uplasował się Shein (55 mld usd). Międzynarodowe platformy e-commerce podkreśliły swoje znaczenie, inwestując w content i współprace z influencerami. To właśnie treści tworzone przez TikTokerów wciąż są najefektywniejszą strategię dla marek i stanowią prawie 70% media value brandów. Filmiki, które powstają z influencerami Sephora, bardzo często stają się viralami. Wszystko wskazuje na to, że marki premium odnalazły swoją niszę na TikToku. Istnieją jednak oznaki, że coraz więcej marek premium odnajduje swoją pozycję. Według Launchmetrics, w pierwszej połowie 2023 r. marki luksusowe zwiększyły swoją wartość medialną o 11%, przewyższając 7% wzrost fast fashion. 

Najciekawszym punktem w zestawieniu TikTok to francuski dom mody Chanel. Marka co prawda założyła konto, ale od tamtej pory nie opublikowała żadnego wideo. A jednak ilość wzmianek i organicznego contentu, stworzonego przez twórców sprawiły, że wartość medialna Chanel na tej platformie wynosi 30 mln usd.

Na czym polega fenomen TikToka?

TikTok to dynamiczna i innowacyjna platforma, która oferuje markom szereg możliwości dotarcia do młodej i aktywnej grupy docelowej. Większość użytkowników to osoby w przedziale wiekowym 16-24 lata. Istnieje kilka czynników, wyróżniających TikToka na tle pozostałych aplikacji społecznościowych. Przede wszystkim zaangażowanie, które marki mogą budować na podstawie unikalnemu algorytmowi, opartego na zainteresowaniach użytkowników. Kolejnym aspektem są virale – to miejsce, w którym odpowiednio stworzony i promowany content może szybko zdobyć popularność, docierając do milionów użytkowników. To oni decydują o wartości treści, dlatego bardzo ważne jest to, aby mieć świadomość, że TikTok jest platformą sfocusowaną właśnie na użytkowników. Jakościowy i angażujący content zostaje doceniany nie tylko przez ludzi, ale także przez algorytm, promujący kreatywne treści. Platforma społecznościowa skoncentrowana na krótkich klipach wideo, które użytkownicy mogą tworzyć, edytować i udostępniać, to przestrzeń na kreatywną reklamę. Współprace z influencerami, różnorodne formaty, takie jak natywne wideo czy „hashtag challenge”, są skutecznym sposobem dla marek, chcących zwiększyć swoją widoczność na TikToku.

Podsumowując, strategiczne wykorzystanie tej platformy może przynieść znaczące korzyści brandów w zakresie budowania świadomości, angażowania odbiorców i zwiększania sprzedaży. Ponad miliard użytkowników rocznie daje przestrzeń do kreatywnego tworzenia treści i promocji, również dla luksusowych brandów. A na podstawie najnowszego raportu Launchmetrics istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wpływ tego sektora zwiększy się w kolejnych latach. 

Przeczytaj także: Era influencera zmierza ku końcowi? “Absolutnie nie. Rynek nigdy nie będzie nasycony” >>>

Zdjęcie główne: Unsplash.com

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES