noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Moda na GPW: WIG-Odzież na minusie

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Od początku tygodnia WIG-Odzież tracił. Wyjątkiem okazał się czwartek. Piątek przez większość dnia wykazywał stabilizację indeksu, jednak ostatnia godzina przyniosła kolejny spory dołek. Wczorajsze notowania na minusie zakończyły spółki LPP i CCC.

Polska Giełda Papierów Wartościowych jest publiczną spółką akcyjną zapewniającą możliwość obrotu papierami wartościowymi (między innymi takimi jak akcje, obligacje, prawa poboru) oraz instrumentami finansowymi (na przykład kontraktami terminowymi) dopuszczonymi do obrotu giełdowego. Jej najważniejszymi indeksami na rynku głównym są: WIG (główny indeks polskiej giełdy), WIG20 (indeks dwudziestu największych spółek notowanych na GPW), MWIG40 (indeks średnich spółek) i SWIG80 (indeks małych spółek). Z racji branży, w której się poruszamy nas bardzo interesuje również sektorowy indeks WIG-Odzież.

Warto dodać, że warszawska giełda jest głównym elementem rynku wtórnego i oprócz głównego rynku prowadzi również rynek małych spółek NewConnect, rynek obligacji Catalyst oraz rynek energii poee. Handel na rynku wtórnym odbywa się za pośrednictwem członków giełdy.

WIG-Odzież – 37 tydzień 2023 roku

Notowania na warszawskim parkiecie WIG-Odzież rozpoczął w poniedziałek z poziomu 7466,07 pkt. W ciągu dnia tracąc nieznacznie do 7434,41 pkt. Największe spadki pojawiły się jednak kolejnego dnia. Indeks w chwili startu sesji pokazywał 7429,71 pkt, by już o godzinie 11:30 spaść do 7231,08 pkt. Najgorszym dniem okazał się czwartek. Tego dnia WIG-Odzież, przed odbiciem, pokazywał 7134,88 pkt. Tydzień notowań indeks zakończył tracąc 3,81 proc. do 7162,77 pkt.

Piątkową sesję na zielono zakończyło jedynie pięć spółek należących do WIG-Odzież. Warto zauważyć, że indeks odzieżowy ciągnął w dół WIG. Ten jednak nie ugiął się pod tą presją i pozostał we wzroście.

LPP – największa spółka indeksu WIG-Odzież

Spółka LPP zakończyła piątkowy rynek tracąc na wartości w ciągu ostatniego tygodnia 7,14 proc. Przyjrzyjmy się dokładniej wydarzeniom z dnia wczorajszego. Polskie przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem, produkcją i dystrybucją odzieży rozpoczęło piątkowe notowania od poziomu 13,04 tys. zł. Przed godziną 16:00 walory spółki drożały do 13,27 tys. zł, by następnie o 16:19 tanieć do 12,96 tys. zł. W chwili zamknięcia akcje LPP warte były 13 tys. zł.

Już w przyszłym tygodniu spółka LPP poinformuje o najnowszych danych finansowych. Jesteśmy ciekawi jej wyników, zdając sobie sprawę, że z pewnością kurs nie pozostanie na nie obojętny. Zauważmy, że mimo bieżących spadków akcjonariusze LPP od początku roku zyskali 22,07 proc., a w okresie ostatnich dwunastu miesięcy aż 58,34 proc.

Przeczytaj również: Najważniejsze wydarzenia w pigułce – 37 tydzień 2023

CCC – zachowanie kursu

W ciągu ostatniego tygodnia wartość spółki zmniejszyła się o 7,38 proc. CCC po chwili wzrostu powróciło na drogę spadku. Na przestrzeni miesiąca akcje polskiego producenta obuwia taniały o 13,77 proc. Skoncentrujmy się jednak na piątkowej sesji. Ją, walory CCC rozpoczęły od poziomu 43 zł (+0,23 proc. względem zamknięcia czwartkowego rynku). Następnie kurs spółki wzrósł do 43,02 zł, by spaść w chwili zamknięcia giełdy do 42,14 zł.

Dane pokazują, że CCC zachowywało się wczoraj gorzej niż rynek. Indeks WIG wzrósł bowiem o 0,25 proc, a wartość spółki zmniejszyła się o 1,77 proc.

Przeczytaj również: Ile kosztuje marzenie o własnej modowej marce? O kosztach stawiania startupu w branży fashion

Zdjęcie główne: Pexels

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES