noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
przeciętne wynagrodzenie w Polsce

Pensje poszły w górę. Sprawdź, jak zarabiasz w stosunku do aktualnej średniej

REKLAMA
noSlotData

Zarobki Polaków rosną. Przeciętne wynagrodzenie wyniosło 7124,26 zł w I kwartale 2023 r. Oznacza to wzrost o 14,3 proc. rok do roku. Najnowsze dane GUS mogą wydawać się optymistyczne, jednak inflacja skutecznie psuje nastroje. 

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał nowe informacje dotyczące zarobków Polaków. Przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2023 r. wyniosło 7124,26 zł. To wzrost o 14,3 proc. w porównaniu z I kwartałem 2022 r. – wynika z danych GUS. W analogicznym okresie ubiegłym roku wynosiło ono 6235,22 zł. W ujęciu kwartał do kwartału wynagrodzenie wzrosło o 5,8 proc.

Warto zaznaczyć, że w marcu 2023 roku przeciętne wynagrodzenie w Polsce wyniosło 7,5 tys. zł brutto. Ten wynik oznaczał 12,6 proc. wzrost rdr. Wynik z pozoru mógł wydawać się zaskakująco wysoki, jednak inflacja w ww. okresie wyniosła 16,1 proc. Oznacza to, że dynamika realnych płac w Polsce zaliczyła 3,5 proc. spadek rdr.

Dane GUS bazują na danych z sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących większej niż 9. Jak wskazuje portal money.pl, wynik zawyżają statystyki ciężkich przemysłów i górnictwa.

Przeczytaj również: Najniższa krajowa 2023: kiedy wzrośnie płaca minimalna? Znamy terminy

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi

zarobki

REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES