O czym należy pamiętać podczas wybierania i montażu drzwi wewnętrznych?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Drzwi wewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego mieszkania. Zapewniają poczucie prywatności, pozwalają ograniczyć rozprzestrzenianie się odłogów codziennej krzątaniny po całym wnętrzu i oczywiście efektownie zdobią aranżację. Jeśli wybieramy drzwi wewnętrzne i zdecydujemy się na ich samodzielny montaż, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Osadzenie skrzydła drzwiowego w docelowym miejscu nie jest zadaniem trudnym. Możemy jego wykonanie powierzyć wyspecjalizowanym fachowcom, jednak jeśli wykańczamy mieszkanie metodą gospodarczą, własnoręczny montaż drzwi jest jednym z elementów, jaki z pewnością pozwoli obniżyć wydatki związane z urządzaniem wnętrz.

Na wymiar

Zanim przystąpimy do wybierania drzwi wewnętrznych, należy dokonać dokładnych pomiarów otworów drzwiowych. Drzwi występują bowiem w ustandaryzowanych wymiarach i ich szerokość to zazwyczaj 60, 70, 80 lub 90 centymetrów. Przykładowo drzwi wewnętrzne na stronie castoramy występują we wszystkich tych wymiarach. Jeśli otwór drzwiowy w naszym mieszkaniu nie odpowiada tym rozmiarom mamy dwie możliwości – zamówienie drzwi na wymiar, co jest kosztownym rozwiązaniem, lub dostosowanie wielkości otworu drzwiowego do standardowych rozmiarów. To drugie rozwiązanie jest z pewnością czasochłonne, ponieważ wymaga montażu np. okładzin gipsowo-kartonowych, jednak z pewnością pozwoli zmniejszyć koszt zakupu drzwi.

Rodzaj skrzydła

Ponadto poszukując idealnego rozwiązania dla swojego domu, musimy też mieć na uwadze rodzaj skrzydła drzwiowego. Do wyboru mamy skrzydła „prawe” oraz „lewe”. Poprzez to umowne nazewnictwo rozumiemy umieszczenie zawiasów, czyli innymi słowy to, w którą stronę drzwi będą się otwierać. Kolejnym elementem jest podjęcie decyzji, czy skrzydło będzie się uchylać w stronę pomieszczenia, do którego prowadzi, czy na jego zewnątrz. Oba te aspekty zadecydują o funkcjonalności wnętrza – dobrze dobrane skrzydło drzwiowe umożliwi maksymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni.

Typ ościeżnicy

Drzwi wewnętrzne mogą być osadzone na dwóch rodzajach futryn – stałych bądź regulowanych. Te pierwsze są przygotowane przez producenta dla standardowo stosowanego wymiaru muru w nowo wznoszonych budynkach. Ościeżnice regulowane możemy natomiast dostosować do grubości ścian, dzięki czemu ich montaż jest łatwiejszy i nie wymaga stosowania dodatkowych elementów maskujących. Jednak w niektórych przypadkach zastosowanie drugiego rozwiązania nie jest możliwe. Jeśli otwór drzwiowy znajduje się w miejscu, gdzie dwie ściany zbiegają się prostopadle nie zmieścimy wszystkich elementów ościeżnicy regulowanej.

top_montaz_drzwiMontaż

Etap osadzania drzwi wewnętrznych powinien być jednym z ostatnich podczas wykańczania wnętrz. Najlepiej, aby w pomieszczeniach wykonano już wszystkie prace mokre, łącznie z malowaniem ścian. Ponadto na podłogach powinny być już położone panele czy kafle – dzięki temu już na etapie mierzenia drzwi będziemy całkowicie pewni, jaka powinna być ich wysokość, a tym samym unikniemy konieczności podcinania skrzydła i ościeżnicy.

Montaż drzwi zaczynamy od złożenia ościeżnicy – zadanie to najlepiej wykonać na podłodze, dzięki czemu precyzyjnie skleimy poszczególne części. Następnie ościeżnicę przytwierdza się do muru za pomocą klinów oraz listw rozporowych. Na tym etapie możemy dopasować skrzydło drzwiowe oraz odpowiednio je wyregulować – dopiero wtedy przytwierdzimy ościeżnicę przy użyciu kołków rozporowych.

Wiele praktycznych wskazówek odnośnie wyboru drzwi wewnętrznych możemy znaleźć tu.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_raw_js]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[/vc_raw_js][/vc_column][/vc_row]

Tagi

Newsletter

FASHION BIZNES