REKLAMA

Kurs konstrukcji odzieży: pierwszy krok do prestiżowego zawodu w świecie mody

REKLAMA

Konstruktor odzieży to najbardziej poszukiwany zawód w branży mody. Wraz z rozwojem rynku odzieżowego w Polsce rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej profesji. Sukces wielkich domów mody zależy właśnie od ich „niewidzialnej” pracy. Chcąc kształcić przyszłą i profesjonalną kadrę konstruktorów, 7cm Szkoła Projektowania, Konstrukcji i Technik Krawieckich w Poznaniu ogłasza nabór na trzecią już edycję Rocznego Kursu Konstrukcji Odzieży. O tym, co to za zawód i dlaczego warto rozpocząć naukę konstrukcji odzieży niezależnie od wieku, rozmawiamy z Moniką Bogdańską założycielką szkoły 7cm.

Kim jest konstruktor odzieży?

Konstruktor odzieży to osoba, która jest łącznikiem między projektantem a krawcem. Przekłada wizję projektanta – rysunek, szkic ubioru na szablon, tak, aby krawiec mógł wykroić go z materiału i uszyć odzież w różnych rozmiarach. To od konstruktora odzieży zależeć będzie funkcjonalność wyrobu i to, jak będzie układał się na sylwetce. Dział konstrukcji odzieży w każdej dużej firmie odzieżowej to jeden z najistotniejszych ogniw przygotowania kolekcji.

Dlaczego postanowiliście kształcić osoby właśnie w tej profesji?

Jako konstruktor odzieży pracuję od ponad 15 lat. Przez ten czas pracowałam w renomowanych firmach odzieżowych w Polsce. Największym problem moich pracodawców często było znalezienie konstruktora odzieży – to zawód, którego zdecydowanie brakuje w Polsce, zresztą podobnie jak krawców, technologów i innych specjalistów z wykształceniem zawodowym. Zlikwidowanie szkół zawodowych spowodowało deficyt osób z konkretnymi umiejętnościami. Odpowiadając na tę potrzebę założyłam szkołę, gdzie prowadzę kursy i dzielę się swoim doświadczeniem – mam pewność, że zapotrzebowanie na konstruktorów nadal rośnie, a nauka konkretnych umiejętności daje realną szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy.

Fot. mat. prasowe Szkoły 7cm
Fot. mat. prasowe Szkoły 7cm

Kto uczestniczy i decyduje się na takie kursy?

Uczestnicy kursu to osoby, które chcą zdobyć nowy zawód, ale również takie, które znają już podstawy konstrukcji, pracują w firmach odzieżowych, ale chcą pogłębić swoje umiejętności lub przekwalifikować się na inne stanowisko. Często uczestnikami kursu są również projektanci małych, własnych marek, często jednoosobowych, dla których nauka konstrukcji odzieży to szansa poznania procesów tworzenia kolekcji od podstaw. Często zainteresowanie konstrukcją odzieży wynika ze szczerej pasji do mody. Obserwowanie pracy największych projektantów czy paryskich domów mody to również zaglądanie do wnętrza ich pracowni – a tam konstruktor odzieży traktowany jest jak prawa ręka mistrza.

Czy trzeba już mieć doświadczenie, aby zacząć kurs w 7cm?

Fot. mat. prasowe Szkoły 7cm
Fot. mat. prasowe Szkoły 7cm

Każdy kurs w naszej szkole można zacząć bez wcześniejszego przygotowania czy wiedzy, dotyczy to również rocznego kursu konstrukcji odzieży. To, co robimy na zajęciach dopasowujemy do indywidualnych potrzeb uczestników – ich predyspozycji, umiejętności. Organizujemy bezpłatne godziny próbne – jeżeli ktoś nie wie czym jest konstrukcja odzieży i czy spodoba mu się forma nauki, może dowiedzieć się tego podpatrując uczestników innych kursów. Zależy nam, aby osoby, które zapiszą się na roczny kurs konstrukcji były pewne tego, że chcą się tym zajmować i są zdeterminowane do nauki. Wbrew pozorom na zajęciach jest dużo matematyki, liczenia, rysowania i szycia.

Jak długo trwają zajęcia? 

Roczny kurs trwa 10 miesięcy, zajęcia zaplanowaliśmy w trybie zaocznym tak, by osoby z poza Poznania mogły również w nich uczestniczyć. Zajęcia odbywają się co drugi weekend od 9:00 do 16:00. Kurs obejmuje głównie naukę konstrukcji odzieży damskiej i męskiej oraz dodatkowe zagadnienia, jak konstrukcja bielizny, odzieży z dzianin czy modelowanie na manekinie. W ramach kursu zapewniamy wszystkie materiały dydaktyczne i przybory potrzebne do pracy. Po ukończeniu kursu uczestnicy otrzymują certyfikat poświadczający zdobyte umiejętności oraz zrealizowany program. Wystawiamy rekomendacje dla potencjalnych pracodawców i pomagamy w znalezieniu stażu czy praktyk.

Szczegółowy program kursu można pobrać z naszej strony TUTAJ.

Jakie jeszcze kursy prowadzicie w 7cm?

Oprócz kursów konstrukcji odzieży prowadzimy również kursy szycia, liczne warsztaty: doskonalenia technik krawieckich, barwienia tkanin, a jako placówka kształcenia ustawicznego podlegająca pod Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzimy Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe o kierunkach: krawiec i technik przemysłu mody – takie kursy trwają 1,5 roku i kończą się uzyskaniem zawodu. Prowadzimy również szkolenia dla pracowników firm odzieżowych.

Czy młodsze pokolenie ma szansę na naukę w 7cm?

Zdecydowanie! Naszym celem jest zaszczepienie w dzieciach pasji do szycia i projektowania mody, dlatego prowadzimy szereg kursów projektowania mody i szycia dla młodzieży i dzieci już od 4 lat. Przez całe wakacje odbywały się u nas półkolonie Młodzi Projektanci w grupach 9-13 lat i 14-18 lat. Efekty zajęć przeszły nasze oczekiwania! Mamy naprawdę zdolną młodzież, w którą warto inwestować. Trzeba pamiętać, że nauka szycia to nie tylko tworzenie ubrań – rozwija ona wyobraźnię, zdolności manualne, wrażliwość na kolory, a także uczy przewidywania konsekwencji własnych decyzji. Nauka szycia pokazuje, że to czasochłonne i nieraz trudne zajęcie, które wymaga koncentracji i skupienia. W dobie przemysłu bywa, że najmłodsi nie wiedzą, że to, co dostępne w sklepach zostało przez kogoś uszyte. Staramy się, by zajęcia zmieniły również podejście do kupowanych rzeczy i mody – zwracamy uwagę na kwestie ekologii i recyclingu oraz poszanowania ludzkiej pracy.

Więcej szczegółów dotyczących kursów organizowanych przez 7cm Szkoła Projektowania, Konstrukcji i Technik Krawieckich znajdziecie na www.szkola7cm.pl

ROCZNY KURS KONSTRUKCJI ODZIEŻY – Informacje i zapisy TUTAJ.


Monika_Bogdanska_dyrektor_7cmDyrektor Szkoły 7cm mgr inż. Monika Bogdańska: absolwentka Wydziału Włókienniczego Politechniki Łódzkiej ze specjalnością odzieżownictwo oraz Wydziału Inżynierii i Marketingu Tekstyliów. Wykładowca konstrukcji ubioru w School of Form (Katedra Wzornictwa Uniwersytetu SWPS).  Przez kilkanaście lat związana z jedną z wiodących marek odzieżowych w Polsce jako główny konstruktor kolekcji szytej na dalekim Wschodzie. Od lat z pasją pogłębia tajniki krawiectwa, materiałoznawstwa oraz technik i technologii stosowanych w odzieżownictwie. Dodatkowo pełni kilka funkcji: rzeczoznawcy Stowarzyszenia Włókienników Polskich w Łodzi, rzeczoznawcy wpisanego na listę rzeczoznawców Państwowej Inspekcji Handlowej w Poznaniu i biegłego sądowego przy Sądzie Rejonowym w Poznaniu.

REKLAMA
REKLAMA
Tagi
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES