Pokojowa Nagroda Nobla 2018 przyznana. Kto został laureatem?

226
źródło: facebook.com/nobelprize

Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla 2018 roku zostali Denis Mukwege i Nadia Murad. 

Jak poinformował Norweski Komitet Noblowski, laureaci uhonorowani zostali za „wysiłki na rzecz zakończenia stosowania przemocy seksualnej jako broni używanej w trakcie wojny i konfliktów zbrojnych”.

Nadia Murad to 25-letnia jazydka, pochodząca z północnego Iraku. Kobieta jest ofiarą ataków tzw. Państwa Islamskiego. W 2014 roku, po ataku ISIS na Sindżar, została porwana i przez kolejne trzy miesiące więziona i gwałcona. Od 2016 roku Murad jest ambasadorką dobrej woli ONZ ds. handlu ludźmi.

Denis Mukwege to 63-letni kongijski doktor ginekolog, zaangażowany w pomoc i leczenie ofiar gwałtów w Demokratycznej Republice Konga. Mężczyzna specjalizuje się głównie w leczeniu ofiar zbiorowych gwałtów, które rozpowszechniły się w trakcie II wojny domowej w Kongu.  W 2012 roku jego posiadłość została napadnięta przez uzbrojonych bojowników, którzy usiłowali go zabić.

BREAKING NEWSThe Norwegian Nobel Committee has decided to award the Nobel Peace Prize for 2018 to Denis Mukwege and…

Opublikowany przez Nobel Prize Piątek, 5 października 2018

Oboje laureaci mocno przyczynili się do zwrócenia uwagi i zwalczania wojennych zbrodni. Mukwege poświęcił życie w obronie ofiar. Murad jest świadkiem, który opowiada o nadużyciach popełnionych wobec niej i innych. Każde z nich we własny sposób pomogło naświetlić problem wojennej przemocy seksualnej – czytamy w oficjalnym komunikacie.

O wyróżnienie to ubiegało się w tym roku łącznie 331 kandydatów, w tym 115 organizacji. Wśród nominowanych znaleźli się: polska dziennikarka Anna Abloh oraz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Watch the moment the 2018 Nobel Peace Prize is announced. Presented by Berit Reiss-Andersen, Chair of the Norwegian Nobel Committee.

Opublikowany przez Nobel Prize Piątek, 5 października 2018

>>> Zobacz również: Stella McCartney rozpoczyna współpracę z Fashion for Good