HISTORIA MARKI: EMU Australia – surfereskie buty, które podbiły polskie ulice

REKLAMA

EMU Australia – z powodzeniem moglibyśmy zakwalifikować je do kategorii „wynalazek wszechczasów”. Australijskie wełniane buty uratowały już niejedną stopę przed termiczną katastrofą. I nie chodzi tylko o ujemne temperatury, kiedy to z dnia na dzień buty Emu stają się nieodłączną częścią naszego zimowego krajobrazu. 

Australijskie początki

Początki EMU Australia sięgają 1948 roku. Wtedy jeszcze firma znana była jako Jackson’s Tannery z siedzibą w South Geelong w Stanie Victoria w Australii. Firma Gordona Jacksona zajmowała się produkcją i dystrybucją butów typu ugg. Nie, to nie pomyłka. W Australii i Nowej Zelandii określenie „ugg” pełni taką samą funkcję jak u nas „adidas”. Ugg boot to nic innego jak po prostu but z owczej wełny wykończony skórą wyprodukowany w Australii lub Nowej Zelandii.

Skojarzenie z ptakiem nieprzypadkowe

Nazwa EMU Australia („EMU” wymawiane jak angielskie eem-you) to całkiem nowy koncept. Rebranding firma przeszła w 1994 roku, kiedy jej szefem został Andrew Ragett, doświadczony surfer. „EMU” w nazwie nawiązuje do żyjącego w Australii ptaka emu. Dumny, ale i wytrzymały ptak ma odzwierciedlać wartości, jakim hołduje marka. Nazwa to zresztą niejedyny związek z tym dostojnym ptakiem. Ślad jaki pozostawia za sobą emu stał się symbolem-logo australijskiej marki.

Wełna kluczem do sukcesu

Wszystkie produkty EMU Australia są projektowane i produkowane down under. Głównym surowcem, jest wełna australijskich owiec, o wyjątkowych właściwościach termicznych, która nie przepuszcza wilgoci. Siedziba firmy, jak i zakłady produkcyjne zlokalizowane są w pobliżu największych australijskich hodowli owiec, skąd pozyskuje się surowiec do produkcji butów i akcesoriów EMU. Dodatek “Australia” w nazwie jest więc nieprzypadkowy.

Surferskie buty

W Europie buty EMU Australia noszone są głównie zimą, gdy temperatury dają się naszym stopom we znaki. Jednak, co ciekawe buty produkowane przez Emu Australia pierwotnie wcale nie były pomyślane jako buty na zimę. Zaprojektowane na Victoria’s Surf Coast, służyć miały przede wszystkim…surferom! Po całym dniu spędzonym na fali ich stopy potrzebowały szybkiego ogrzania i odpoczynku. Naturalne właściwości izolacyjne owczej wełny były idealne do rozgrzania zimnych stóp po długim dniu surfowania. Z kolei w Kalifornii bardzo popularny widok to buty z owczej wełny w połączeniu z szortami i krótką koszulką. I to również nie powinno dziwić. Jedną z zalet wełny owczej jest ta, że utrzymuje ona temperaturę ciała i nie przepuszcza gorąca z zewnątrz. Buty idealne – nawet na pustyni

EMU vs. UGG

Uniwersalne buty produkcji Jackson’s Tannery szybko zyskały popularność wśród mieszkańców Australii. Przyszedł więc w końcu czas na podbicie rynków zagranicznych. Pierwsze były Stany Zjednoczone. Jackson’s dostarczał australijskie wyroby amerykańskiej firmie Ugg Holdings, która promowała je w USA. W połowie lat 90. Ugg Holdings zostało przejęte przez amerykański koncern Deckers Outdoor Corporation i zakończyło współpracę z australijską firmą, stawiając na samodzielny rozwój. Dziś, UGG Australia to najpoważniejszy konkurent EMU Australia na rynku światowym. Buty obu marek wyglądają podobnie, mają też służyć podobnym celom. Z tą różnicą, że produkty z logo UGG Australia powstają w… Chinach, co stanowi główny zarzut wszystkich producentów ugg boots wytworzonych w Australii i Nowej Zelandii. Spory o znaki towarowe UGG oraz używanie przez firmę określenia “Australia” ciągną się od wielu lat i końca jak na razie nie widać.

Lubiane przez wszystkich

Oprócz ciepłych butów, EMU Australia produkuje także kapcie, rękawice czy nauszniki, podobnie jak sztandarowy wyrób, również wykonane z owczej wełny.

Mimo bardzo ograniczonych działań reklamowych produkty z metką EMU Australia cieszą się dużym powodzeniem na całym świecie. Marketing szeptany w tym przypadku wystarczył. Na EMU decydują się zarówno młodsi, jak i starsi klienci bez względu na płeć. Uniwersalne buty, w najbardziej popularnej wersji kolorystycznej opalonego brązu, pasują do każdej stylizacji i – między innymi dlatego – są tak często spotykane na polskich ulicach.

EMU wybierają także gwiazdy – Kinga Rusin, Maria Niklińska, Małgorzata Kożuchowska to tylko niektóre z „celebrytek”, które zaliczają się do grona wielbicielek EMU. W polskich miastach widać także coraz więcej mężczyzn stawiających na komfort i wygodę zimą. I w sumie to nic dziwnego, w końcu australijskie ugg boots zostały wymyślone jako buty unisex.

Przeczytaj również >>> Historia Marki: ALEXACHUNG. It-girl staje w szranki z projektantami

Newsletter

FASHION BIZNES