Hakowanie ubrań, czyli kurtka od Google i Levi’s, która łączy się ze smartfonem

Dotykasz rękawa i odbierasz połączenie telefoniczne albo włączasz Google Maps. Wszystko to jadąc na rowerze. Niesamowite, prawda? W przyszłości takie rozwiązania będą nas elektryzować bardziej niż współpraca Kenzo i H&M. Dlaczego? Google ma na to tajny plan…

Żeby zrozumieć wizję Google na ten produkt musimy się cofnąć w czasie. Mianowicie do roku 2013, w którym to na Festiwalu iTunes Festival in London, Lady Gaga pojawiła się w kreacji projektu Studio X wypuszczającej bańki mydlanedrukowanej w 3d. Kreacja była na tyle skomplikowana technicznie, że Lady Gaga potrzebowała dwóch asystentów do pomocy przy jej ubraniu i obsłudze. Gdyby jednak to było dużo prostsze…- do takiego wniosku doszedł Ivan Poupyrev, dyrektor techniczny jednego z departamentów Google – ATAP Divison. Jego idea została wprowadzona w życie pod nazwą Projekt Jacquard, czego efektem jest współpraca z Levi’s.

Ta kurtka ma być rozwiązaniem na co dzień dla rowerzystów i nie tylko, ma nawigować naszym życiem – tak o kurtce wypowiada się szef działu rozwoju firmy Levi Strauss & Co. – Paul Dillinger.

Czym się wyróżnia kurtka Levi’s commuter? Rowerzysta, który ją założy będzie mógł odebrać połączenie, zmienić muzykę, a nawet ustawić nawigację, a to wszystko dzięki prostym gestom. Wystarczy “przebiec” palcami w dół i górę mankietu kurtki. Dodatkowo umożliwia ona korzystanie z takich aplikacji jak: Google Maps, Google Play Music, SpotifyStrava. Dodatkowo Google chce dać pole do popisu deweloperom, zostawiając aplikacji miejsce na kolejne funkcje.

Jak to działa? Wszystko dzięki inteligentnym czujnikom i sensorom umieszczonym w lewym mankiecie kurtki, które są połączone w specjalnie przewodzące przędza. To właśnie ta technologia wymyślona przez tajne laboratorium Google ATAP Divison sprawia, że kurtka jest wyjątkowa. Innowacja leży w tekstyliach, bo można je zaimplementować do każdej tkaniny. W przypadku kurtki Levi’s commuter, jest to dżins.

touch-google-jacquard-levis-jacket_clausetteSensory z lewego mankietu można odpinać i ładować poprzez łącze USB. Po odłączaniu sensorów kurtkę można wyprać jak inne rzeczy. Materiał jest na tyle odporny, że nie groźny mu deszcz czy zmiany temperatury.

A gdzie tajny plan? Materiały przewodzące to żadna nowość na rynku, bo takie już istnieją. Chodzi o skalę przedsięwzięcia. Celem projektu Google –  Jacquard jest jej rozwijanie i wprowadzenie do każdego ubioru i tkaniny. Następnie zintegrowanie wszystkich czujników, sensorów z dżinsami, siedzeniami samochodowymi, zasłonami.

Co ciekawsze – Google nie chce zarabiać na produkcji takich materiałów, ale na stworzonym ekosystemie aplikacji i serwisie do ich obsługi. Zapewne firma nie rzuca słów na wiatr, bo kurtka Levi’s commuter ma być dostępna w wersji beta już jesienią tego roku. Będziemy mogli ją nabyć już wiosną 2017 roku. Kupicie?

https://www.youtube.com/watch?v=yJ-lcdMfziw

Autor: Conrad Sak autor bloga REBELINSUIT

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

FASHION BIZNES