noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
góry latem

Góry latem – jak przygotować się do wędrówki w ciepłe dni?

REKLAMA
noSlotData

Ostatnio często wybieramy się na wczasy lokalnie, w najpiękniejsze polskie miejsca. Góry uwielbiamy o każdej porze roku, bo zawsze gwarantują nam niezapomniane wrażenia i atrakcje. Szczególnie piękne są góry latem. W tym czasie możemy cieszyć się umiarkowanym klimatem, turystycznymi szlakami, krajobrazem oraz innymi darami natury. Jednak do wędrówki po górach trzeba się odpowiednio przygotować. Sprawdź, jak to zrobić!

Materiał sponsorowany

Polskie góry latem – dlaczego warto?

Każdy marzy o wakacjach, odpoczynku, przynajmniej kilku dniach odetchnięcia od codzienności. Tropiki to coś najbardziej pożądanego, ale wypocząć można również w naszym pięknym kraju, leniwie lub bardziej aktywnie. Jeśli należysz do osób, które najlepiej czują się w trakcie ruchu na świeżym powietrzu, polskie góry latem Cię nie zawiodą. 

Nic tak nie cieszy, jak wędrówka po górach. Góry latem są zdecydowanie bardziej dostępne – zimą część szlaków o wysokim stopniu trudności jest zamykana ze względów bezpieczeństwa. W trakcie wędrówki możesz podziwiać wiele cudownych darów natury, odetchnąć górskim powietrzem, a przy okazji zadbać o zdrowie, bo nic tak nie poprawia kondycji, jak spacer po nierównym terenie. Wiedz jednak, że długiej wędrówki warto przygotować się znacznie wcześniej. Przed wyjazdem w góry postaraj się więc zadbać o poprawę kondycji. 

Jak się ubrać na wędrówkę w góry latem? 

Podczas wędrówki w góry latem bardzo ważny jest odpowiedni ubiór. Pamiętaj, że nawet w upalny dzień pogoda w górach może zaskoczyć. Im wyżej nad poziomem morza, tym chłodniej. Ponadto w górach często występuje silny, chłodny wiatr. Nawet jeśli przewidywana jest udana pogoda, warto być przygotowanym na ewentualne niespodzianki. 

W góry najlepiej ubierać się warstwowo, na tzw. cebulkę, tak aby w razie potrzeby możliwe było szybkie zredukowanie odzieży i odwrotnie. Zamiast krótkich spodenek warto zdecydować się na cienkie, wygodne spodnie. Dobrze też, jeśli spodnie, podkoszulek i bluza będą wykonane z oddychających materiałów. 

Podstawą podczas wędrówki po górach są wygodne buty. Najlepiej przetestuj je wcześniej, nie zakładaj nowych butów, które mogą obedrzeć stopy. Pomyśl też o wodoodpornej, cienkiej kurtce lub płaszczu przeciwdeszczowym i pokrowcu na plecak, zwłaszcza jeśli planujesz wędrówkę na długi dystans.

Bardzo ważny jest też rodzaj bielizny. Ubrania wykonane z materiałów termoregulacyjnych zapewnią Ci większy komfort i pozwolą na niezakłócone korzystanie z uroków przyrody. Latem nie zapomnij też o nakryciu głowy. Zabierz czapkę z daszkiem, cienki kapelusz lub wygodną chustę. Pomyśl też o okularach przeciwsłonecznych.  

Podstawowy ekwipunek na wycieczkę w góry latem 

Jeśli często wybierasz się na letnie wakacje w góry, z pewnością wiesz, że trzeba się odpowiednio przygotować. Osoby, które po raz pierwszy wybierają się na górską wędrówkę, muszą pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz odpowiednim spakowaniu najpotrzebniejszych przedmiotów. Na wędrówkę w góry latem zabierz przede wszystkim przedmioty, takie jak:

  • pojemny plecak z wygodnymi szelkami;
  • dokumenty i pieniądze;
  • latarka, wygodna będzie zwłaszcza czołówka;
  • mapa papierowa, na wypadek, gdy zabrakło zasięgu i nie działałaby nawigacja w telefonie;
  • ewentualnie powerbank na wypadek rozładowania telefonu;
  • zapas wody i jedzenia;
  • krem z filtrem przeciwsłonecznym;
  • scyzoryk wielofunkcyjny;
  • apteczka pierwszej pomocy;
  • ewentualnie kijki trekingowe.

Choć wiele z wymienionych przedmiotów może wydawać Ci się przesadą, pamiętaj, że góry latem też potrafią zaskoczyć. W trakcie podążania wybranym szlakiem musisz zachować czujność i mieć na uwadze, że wypadek zawsze może się przytrafić, nawet wytrawnemu wędrowcy. 

Jeśli to Twoja pierwsza wycieczka tego typu, najlepiej wędruj z towarzyszem, a przy długich szlakach z instruktorem. Nie warto też od razu wybierać trasy o wysokim stopniu trudności. Zawsze przeanalizuj szlak wcześniej, aby wiedzieć, na co się przygotować. Sprawdź też prognozę pogody i poinformuj znajomych, gdzie się wybierasz i kiedy planujesz wrócić. 

Gdzie znaleźć nocleg w górach? 

W Polsce jest wiele pięknych, górskich miejscowości. Decydując się na Karpaty, możesz udać się do najwyższych, tatrzańskich gór, wybrać nieco niższe, a tym samym przystępniejsze dla początkujących wędrowców Bieszczady lub postawić na Pieniny czy Beskidy. 

Z kolei w Paśmie Sudetów zachwycą Cię Karkonosze, czy Góry Stołowe. Ciekawą górską destynacją są też miejscowości u podnóża Gór Świętokrzyskich. Nocleg w najpiękniejszych górskich miejscowościach możesz zarezerwować na stronie https://travelist.pl/. Znajdź hotel z basenem w górach dla siebie, spakuj plecak i ciesz się z aktywnie spędzonego urlopu! 

Przeczytaj również:  Podcasty o ekologii, które warto dodać do swojej biblioteki

Zdjęcie główne: materiały partnera

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi

góry

REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES