REKLAMA

Czy to koniec Zachęty jaką znamy? Janusz Janowski nowym dyrektorem galerii

REKLAMA


Janusz Janowski mimo protestów został dyrektorem Zachęty – powołał go minister kultury Piotr Gliński. W poniedziałek po południu Janowski pojawił się w galerii w towarzystwie wiceministry kultury i spotkał z zespołem instytucji.

Kadencja dotychczasowej dyrektorki Zachęty Hanny Wróblewskiej skończyła się wraz z rokiem 2021. Przez pierwsze dni 2022 roku nie było wiadomo, kto pokieruje instytucją. Mimo iż minister Gliński ogłosił kandydaturę Janusza Janowskiego na szefa galerii z końcem listopada, jego decyzja nie została finalnie sformalizowana.

Kim jest Janusz Janowski?

Dr Janusz Janowski, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków, od lat udzielał konsultacji Ministerstwu Kultury, doradzając przyspieszenie „dobrej zmiany” w kulturze oraz walcząc z „ideologią LGBT” i „ideologią gender”.

Janowski został także doradcą dyrektora przejętego przez PiS Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Kandydaturę Janowskiego zaopiniowały negatywnie działające w Zachęcie związki zawodowe. Działacze Związku Polskich Artystów Plastyków napisali list otwarty wzywający do nieprzyjmowania przez Janowskiego nominacji i do ogłoszenia otwartego konkursu na dyrektora Zachęty.

Hol główny, widok na amfiladę Zachęty. Źródło: zacheta.art.pl


Janusz Janowski pojawił się w Zachęcie w poniedziałek, 3 stycznia, po godz. 14. Spotkał się z zespołem instytucji. Nowy dyrektor, spotkał się w poniedziałek z zespołem w towarzystwie przedstawicieli Ministerstwa Kultury. Wśród nich widziany był także prezes Ordo Iuris – mecenas Jerzy Kwaśniewski.

Odbyło się spotkanie w gabinecie dyrektora, na którym obecni byli m.in. podsekretarz stanu Wanda Zwinogrodzka i dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Czuba, który oficjalnie przekazał kadrowej galerii nominację Janusza Janowskiego na dyrektora Zachęty. Powołany dyrektor zadeklarował kontynuację programu na rok 2022, opracowanego przez dyrektor Hannę Wróblewską i zespół, jednocześnie zapowiadając poszerzenie programu o własny” – co to oznacza? Aż strach pomyśleć. To może być koniec Zachęty, jaką znamy

Źródło: Gazeta Wyborcza, TVN24.pl

>>> Przeczytaj również: #MovingForward: Kryteria mody cyrkularnej. Dlaczego znasz połowę, a nie stosujesz żadnych?

REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES