Wojas pierwszą polską marką obuwia i galanterii wolną od futer

141
kampania Wojas / źródło: wojas.pl

Wojas jako pierwsza firma z obuwiem i galanterią w Polsce dołączyła do programu Sklepy Wolne Od Futer, zobowiązując się tym samym do niewykorzystywania w swoich kolekcjach elementów futrzanych pochodzących od zwierząt. Decyzja ta jest podyktowana względami etycznymi i wpisuje się w pozostałe działania firmy z zakresu odpowiedzialności społecznej.

Wojas S.A. to nowotarska, rodzinna firma obuwnicza z wielopokoleniową szewską tradycją. Posiada sieć blisko 170 salonów w Polsce i za granicą. Co roku spółka produkuje kilkaset tysięcy par obuwia, a także dodatki galanteryjne, takie jak torebki, teczki, paski, portfele. Dostarcza również obuwie specjalistyczne dla wojska, straży pożarnej, straży granicznej, polskiej poczty, służb leśnych oraz transportowych.

W ofercie marki już od kilku sezonów nie pojawiały się futra pochodzenia zwierzęcego. Teraz Zarząd spółki postanowił oficjalnie potwierdzić, że na stałe rezygnuje z tego rodzaju materiałów. Jednocześnie marka dołączyła do inicjatywy Sklepy Wolne Od Futer.

>>> Zobacz również: Q&A: Jak być bardziej eko w 2019 roku?

Warto zaznaczyć, że FUTRO nie obejmuje:

– skór surowych lub przekształconych w produkty skórzane oraz skór, które w procesie obróbki zostaną całkowicie pozbawione włosów/ włókien / wełny

– materiałów wystrzyżonych i wyczesanych ze zwierząt, wełny, skóry owczej, kożucha

– skór z włosiem, np. skóry bydlęcej

– materiałów syntetycznych, które mają przypominać futro naturalne z wyglądu.

Poszanowanie środowiska oraz dobrostanu zwierząt to bardzo istotny aspekt naszej działalności, dlatego już jakiś czas temu wycofaliśmy futra naturalne z produkcji – mówi Agnieszka Wojas, Prokurent, Dyrektor ds. strategii i marki. Staramy się angażować w inicjatywy, które zmieniają świat na lepsze – pomagamy organizacjom pozarządowym zajmującym się m.in. wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami, krwiodawstwem czy profilaktyką zdrowotną. Dołączenie do programu Sklepy Wolne Od Futer wpisuje się więc w naszą ogólną filozofię działania –  dodaje.

Program Sklepy Wolne Od Futer (ang. Fur Free Retailer) jest obecnie prowadzony w ponad 25 krajach na całym świecie. Jego celem jest namawianie firm odzieżowych do rezygnacji z futer, a jednocześnie zapewnienie konsumentom rzetelnej informacji na temat polityki poszczególnych marek w tej kwestii. Za jego koordynację odpowiada koalicja Fur Free Alliance zrzeszająca organizacje zajmujące się ochroną i prawami zwierząt. W Polsce od 2013 r. program prowadzi Stowarzyszenie Otwarte Klatki.

>>> Zobacz również: Chanel wycofuje z kolekcji skóry ze zwierząt egzotycznych

Ogromnie cieszymy się z decyzji marki Wojas i wierzymy, że dzięki niej kolejne polskie firmy obuwnicze zdecydują się na podobny krok  – mówi Aleksandra Majchrzak, koordynatorka programu Sklepy Wolne Od Futer ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Futra naturalne wycofują obecnie największe światowe domy mody i projektanci, rozumiejąc z jak ogromnym cierpieniem zwierząt wiąże się ich pozyskiwanie. To dla nas ogromna satysfakcja, że w tym gronie pojawia się coraz więcej marek z Polski. Wojas daje wspaniały przykład innym firmom z branży –  dodaje.

Program Sklepy Wolne Od Futer obejmuje obecnie ponad 950 marek i projektantów odzieżowych z całego świata. Wśród największych graczy, którzy dotychczas zrezygnowali z używania prawdziwych futer w swoich produktach, są m.in. Chanel, GUCCI, Armani, Michael Kors, Versace czy Hugo Boss. Pełna lista znajduje się na międzynarodowej stronie programu.

>>> Zobacz również: Q&A: Co producenci ukrywają pod hasłem „zrównoważona moda”?