noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
The body shop ma kłopoty finansowe. Zamknie sklepy

Kultowa marka kosmetyczna w tarapatach. Już wkrótce zniknie z galerii handlowych

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

The Body Shop, popularny producent kosmetyków do pielęgnacji, nadal mierzy się z poważnymi problemami finansowymi. Sytuację miało uratować przejęcie koncernu przez nowego właściciela – fundusz Aurelius, jednak i to nie wpłynęło na rentowności spółki. Oficjalnie potwierdzono, że część salonów marki w Wielkiej Brytanii zostanie zamkniętych. Nieoficjalnie mówi się też o zbliżającym się bankructwie firmy.

The Body Shop to popularny brytyjski producent kosmetyków z niemal 50-letnią tradycją. Firma zasłynęła produkcją popularnych maseł i balsamów do ciała. The Body Shop odpowiada za produkcję kosmetyków w 100 procentach wegańskich, tworzonych zgodnie z zasadą “cruelty free”. Na Wyspach Brytyjskich marka prowadzi 200 salonów sprzedaży. Część z nich już wkrótce zostanie zamkniętych. Oznacza to utratę pracy dla setek osób. 

“Firma ‘The Body Shop” stanęła w obliczu przedłużonego okresu wyzwań finansowych pod rządami poprzednich właścicieli, co zbiegło się z trudnym środowiskiem handlowym dla szerszego sektora detalicznego” – napisano w oficjalnym oświadczeniu. Właściciele marki wyznaczyli ekspertów firmy doradczej FRP, którzy mają pomóc w restrukturyzacji firmy. Zgodnie z deklaracją, działania te mają

Brytyjskie media spekulują o nadchodzącym bankructwie marki. Przypomnijmy, że firma mierzy się z problemami już od kilku miesięcy. Sytuację miało uratować przejęcie firmy przez nowego właściciela, fundusz Aurelius.

To nie pierwsza próba ratowania The Body Shop na Wyspach. Firma wcześniej zamknęła oddziały “The Body Shop At Home”. Co więcej, część zagranicznych oddziałów w Europie i Azji, kontrolowanych przez właściciela The Body Shop, została niedawno sprzedana. Zgodnie z deklaracjami, działanie to ma zapewnić “stabilność, elastyczność i bezpieczeństwo” oraz pomóc w znalezieniu najlepszego sposobu na zabezpieczenie przyszłości The Body Shop i ożywienie jej na brytyjskim rynku.

Przeczytaj również: Jako pierwsza globalna marka osiągnęła ten cel. Cała jej oferta jest w 100 proc. wegańska!

The Body Shop: brytyjska marka z polską produkcją

The Body Shop to marka kosmetyczna założona przez przez Anitę Roddick w 1976 roku. W 2006 roku firma trafiła pod skrzydła koncernu L’Oreal. Od tamtej pory kilkukrotnie zmieniała właścicieli. Ostatecznie jesienią 2023 roku The Body Shop został wykupiony przez niemiecki fundusz inwestycyjny Aurelis od brazylijskiej spółki Natura & Co (w której posiadaniu była od 2017 roku). Transakcja opiewała na kwotę 207 mln funtów, czyli wartość czterokrotnie niższą niż ta, za którą została zakupiona 6 lat wcześniej. 

Natura & Co., poprzedni właściciel the Body Shop, po swoim parasolem zrzesza też takie marki jak Natura i Avon. Ta druga posiada w Polsce dużą fabrykę kosmetyczną, zlokalizowaną w Garwolinie (woj. mazowieckie). To właśnie tam – na wyłączność – produkuje się 25 mln sztuk maseł The Body Shop rocznie. Produkty są kolejno eksportowane do 70 krajów na świecie. Nie wiadomo jeszcze, czy zmiany w spółce wpłyną na funkcjonowanie polskiej fabryki. 

Czy problemy The Body Shop w Wielkiej Brytanii przełożą się również na sytuację sklepów w Polsce? Niekoniecznie. Warto zaznaczyć, że na polskim rynku firma działa w oparciu o model franczyzowy. Oznacza to, że wewnętrzne problemy firmy nie będą mieć wpływu na franczyzy w innych krajach, potwierdził brytyjski serwis Sky News. 

Zdjęcie główne: mat. prasowe

Przeczytaj również: Wielka 5, czyli najbardziej dochodowe firmy kosmetyczne na świecie [ranking]

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES