noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
RPP decyduje o cieciu stóp procentowych

RPP drastycznie tnie stopy! „Trudno uzasadnić taką decyzję”

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stopy procentowej o 75 punktów bazowych (pb). Po tym ruchu wynosi ona 6 proc. Analitycy ankietowani przez Bloomberg spodziewali się utrzymania lub cięcia o maksymalnie 25 pb.

Jak zauważa Michał Stajniak z XTB przed dzisiejszą decyzją RPP na rynku panowało przeświadczenie o obniżeniu stóp o 100 pb do końca roku. Miałoby to doprowadzić do głównej stopy na poziomie 5,75 proc. W obecnej sytuacji te oczekiwania z pewnością się zmienią.

Przypomnijmy też, że w ostatnich miesiącach prof. Glapiński mówił o tym, że oczekiwania rynku dotyczące cięcia stóp procentowych są nadmierne. Teraz mamy jednak wykonanie oczekiwania rynku na 75 proc. i można oczekiwać, że stopy w tym roku będą obniżone ponownie. Kluczowe jest jednak to, czy będzie to jedna większa obniżka, czy początek dłuższego cyklu – mówi Michał Stajniak z XTB.

Wspomnijmy o tym, że tak drastyczne cięcia najczęściej mają miejsce w sytuacji problemów gospodarczych danego kraju. Tak było na przykład w czasie pandemii, czy w trakcie poprzedniego kryzysu finansowego. „Trudno uzasadnić taką decyzję ze strony RPP”, uważa Stajniak.

Złotówka w dół

W oczekiwaniu na dzisiejszą decyzje RPP złoty w ostatnim czasie tracił dość znacząco. Dzisiaj jednak ta słabość została pogłębiona. Nasza waluta straciła ponad 1 proc. Za dolara musimy zapłacić już 4,24 zł, a za euro 4,55 zł.

Przeczytaj również: Jaki zysk wypracował InPost? „Grupa zanotowała w II kwartale bardzo szybki wzrost”

Zdjęcie główne: Pexels

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES