REKLAMA
Andrzej Dycha nowym prezesem PAIH

Polska Agencja Inwestycji i Handlu ma nowego prezesa

REKLAMA

Andrzej Dycha został powołany na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Na fotel wiceprezes obejmie Magdalena Skarżyńska. 

Nowym prezesem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu został Andrzej Dycha. Zmiany na tym stanowisku ogłosił Krzysztof Hetman, Minister Rozwoju i Technologii. Jednocześnie tytuł prezesa PAIH stracił Paweł Kurtasz, który objął to stanowisko w styczniu 2023. 

W latach 2007-2010 Andrzej Dycha pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W latach 2011-2015 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. Od 2015 do 2017 r. pełnił funkcję ambasadora w Nigerii. Andrzej Dycha posiada wieloletnie doświadczenie na stanowiskach doradczych m.in. w Parlamencie Europejskim czy w Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. 

Na stanowisko wiceprezes PAIH została powołana Magdalena Skarżyńska. Z Polską Agencją Inwestycji i Handlu związana jest od 2021 r.. Pełniła funkcję zastępcy dyrektora departamentu Bezpieczeństwa i Audytu. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Państwowym Instytucie Łączności, Ministerstwie Cyfryzacji oraz Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, Towarowej Giełdzie Energii S.A. Ukończyła Wyższą Szkołę Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki.

Priorytetem rządu w obszarze współpracy gospodarczej z zagranicą jest wzmocnienie konkurencyjności polskiej gospodarki na rynkach światowych, budowa jej pozytywnego wizerunku i atrakcyjności polskiego biznesu w skali globalnej. Duża w tym rola PAIH. Jestem przekonany, że nowi członkowie Kierownictwa przyczynią się do rozszerzenia oferty wsparcia dla polskich przedsiębiorców, tak by jeszcze bardziej odpowiadała potrzebom firm – powiedział minister Krzysztof Hetman.

Przeczytaj również: Pobierz aplikację i zobacz, ile polskich produktów masz w domu

Czym jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu?

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) to państwowa instytucja, której misją jest wspieranie rozwoju polskiej gospodarki poprzez przyciąganie zagranicznych inwestycji i promowanie polskich firm na arenie międzynarodowej. Działa zarówno w Polsce, jak i na całym świecie poprzez Zagraniczne Biura Handlowe (ZBH).

PAIH oferuje firmom szybki dostęp do kompleksowej informacji dotyczącej otoczenia gospodarczo-prawnego. Pomaga również w pokonywaniu procedur administracyjnych czy opracowaniu rozwiązań prawnych, znalezieniu odpowiedniej lokalizacji dla nowych inwestycji oraz wiarygodnych partnerów i dostawców. Promuje eksport polskich firm, w szczególności małych i średnich oraz wspiera polskie inwestycje zagranicą. Polska Agencja Inwestycji i Handlu zapewnia też dostęp do instrumentów finansowych, w tym ubezpieczeń oferowanych przez instytucje zrzeszone w Grupie Polskiego Funduszu Rozwoju. W ubiegłym roku zagraniczne firmy przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zainwestowały w Polsce ponad 7,4 mld euro.

Zdjęcie główne: gov.pl

Przeczytaj również: Więcej pieniędzy w portfelach Polaków! Podwyżki wynagrodzeń otrzymają miliony

REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES