Borys Synak

K(B)ariery: Borys Synak “praca fotografa postrzegana jest jako wciskanie guzika”

Borys Synak to aktualnie jeden z najciekawszych fotografów. Na koncie ma sesje zdjęciowe dla magazynu ELLE i międzynarodowych edycji prestiżowego L’Officiel, a także kampanie dla polskich marek: Anka Krystyniak, Mariusz Przybylski, Moye, Lebrand czy Mako. Inspiruje go fotografia analogowa, architektura i design. Nam opowiedział o początkach w stolicy, o tym w jakim miejscu kariery znajduje się obecnie oraz czego nie wiedzą o jego pracy inni. 

Najlepszy i najgorszy moment w Twojej karierze to?

Po pierwsze mam bardzo wysoko postawione cele, po drugie jestem samokrytyczny w związku z tym na najlepszy moment w mojej karierze cały czas jeszcze czekam. Najgorszym momentem było natomiast podjęcie decyzji o rozstaniu z moim przyjacielem, z którym tworzyliśmy duet fotograficzny.

Co byłoby dla ciebie zawodowym spełnieniem marzeń? 

Zobaczyć swoją pracę obok zdjęć takich ikon jak Helmut Newton, Richard Avedon czy Jurgen Teller.

Czego o twojej pracy nie wiedzą inni?

Moim zdaniem praca fotografa postrzegana jest jako „wciskanie guzika”.  Tymczasem jest to nielimitowana godzinowo praca. Proces powstawania sesji zaczyna się od wymyślenia jej konceptu, dobrania odpowiedniej ekipy, wymiany dziesiątek maili i telefonów. Następnie dopiero jest plan zdjęciowy, podczas którego powstają zdjęcia. Na koniec trzeba je przeselekcjonować i dopilnować retuszu. Pamiętajmy o tym, że takich projektów mam kilka, jednocześnie w związku z tym czas staje się być na wagę złota, gdy zaczyna go brakować na sen.

Twoja droga zawodowa zaczęła się od…

Przypadku. „Ktoś znał kogoś, kto zna kogoś”. Podczas jednej z rozmów koleżanka, która przeprowadziła się do Warszawy powiedziała mi jakie w stolicy są możliwości. Fotografowałem wówczas amatorsko i praca z nazwiskami, którymi operowała wydawała mi się abstrakcją.  Podjąłem spontaniczną decyzję o przeprowadzce. Po przyjeździe do Warszawy udało mi się zatrudnić w Studiu Tęcza jako asystent i tak małymi, konsekwentnymi krokami doszedłem do miejsca, w którym jestem ;)

Kim byś był, gdyby nie to, co robisz teraz?

Ciężko w tej chwili odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ praca, którą wykonuję daje mi ogrom radości i satysfakcji w związku z czym nie zastanawiam się nad planem B. 

Cechy, które powinna mieć osoba, która podążać będzie Twoją drogą to…

Nie obejdzie się bez kreatywności i wrażliwości. Dodatkowo powinna być konsekwentna, cierpliwa i gotowa do poświęceń.

Szukasz ofert pracy w modzie?

Jeśli poszukujesz pracy w branży mody, sprawdź ogłoszenia o pracę dostępne na Fashion Biznes. By być na bieżąco, zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj na skrzynkę mailową najnowsze oferty pracy.

Przeczytaj też: K(B)ariery: Ewelina Antonowicz “Podchodzę do zrównoważonego rozwoju nie z poziomu frustracji, tylko inspiracji”

Tagi

Newsletter

FASHION BIZNES