noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Koalicja Przeciwko Samotności Joanna Przetakiewicz na inauguracji akcji społecznej

Joanna Przetakiewicz rusza z nową inicjatywą, aby zwrócić uwagę na alarmujący problem. Czym jest Koalicja Przeciwko Samotności?

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Codziennie w Polsce 15 osób popełnia samobójstwo, z czego 12 to mężczyźni. Joanna Przetakiewicz reaguje na tę tragiczną sytuację, ustanawiając “Koalicję Przeciwko Samotności”. Celem tej inicjatywy jest zwiększenie świadomości społecznej na temat osamotnienia i kryzysu emocjonalnego, który dotyka dziś miliony ludzi.

Koalicja Przeciwko Samotności – nowa inicjatywa Joanny Przetakiewicz

Koalicja Przeciwko Samotności, to nowa inicjatywa stworzona przez Joannę Przetakiewicz, businesswoman, działaczkę i założycielkę „Ery nowych kobiet”.  Start koalicji ogłoszono 11 czerwca podczas dedykowanego wydarzenia w przestrzeni Bohema2.8. Ku zaskoczeniu gości dwunastu ascetycznie ubranych mężczyzn jeden po drugim spadało w otchłań symbolizującą śmierć. Dramatyczny pokaz zwrócił uwagę na statystyki zawarte w liczbach: 12/15.

Rząd przeznaczy ponad 4 mld na poprawę jakości zdrowia psychicznego

W odpowiedzi na apel, na wydarzeniu pojawili się przedstawiciele rządu i Polskiej Akademii Nauk. ”Inwestujemy niespotykane do tej pory, rekordowe środki finansowe na poprawę jakości ochrony zdrowia psychicznego! To aż 4,2 mld zł. Te pieniądze pochodzą ze środków unijnych (1,2 mld zł), a 3 mld zł to środki budżetowe, z Funduszu Medycznego. Kryzys zdrowia psychicznego dotyka wielu z nas, dlatego inwestycja w opiekę nad zdrowiem psychicznym od początku mojego urzędowania jest dla mnie priorytetem” – ogłosiła w trakcie wydarzenia Minister Zdrowia Izabela Leszczyna. Na temat problemów zdrowia psychicznego mówili również Minister Edukacji Barbara Nowacka oraz Profesor PAN Łukasz Okruszek.

Walka o zdrowie psychiczne mężczyzn

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej problemów emocjonalnych, szczególnie wśród mężczyzn, edukacja na temat zdrowia psychicznego i zachowań w sytuacjach kryzysowych, a także promowanie sięgania po pomoc i dbania o zdrowie psychiczne swoje i bliskich.

W ramach inicjatywy uruchomiono portal koalicjaprzeciwkosamotności.pl. To źródło informacji o dostępnych, bezpłatnych formach pomocy dla osób w kryzysie. Strona zawiera adresy specjalistów, grupy wsparcia i ważne telefony. Będzie rozbudowywana o materiały merytoryczne i edukacyjne.

Przeczytaj również: MMC Studio prezentuje wyjątkową kolekcję Le Madame RESORT 2025. „Celujemy w osoby, które wybierają naszą markę nie bez powodu”

Joanna Przetakiewicz staje na czele ważnej inicjatywy

Inicjatorką przedsięwzięcia jest Joanna Przetakiewicz-Rooijens – bizneswoman, aktywistka, założycielka Ery Nowych Kobiet – dynamicznie rozwijającego się ruchu społecznego, który od 2018 r. łączy blisko milion Polek w silną strukturę grupy wsparcia i rozwoju.

Od lat jeżdżę po Polsce w ramach Ery Nowych Kobiet. Spotykam się z tysiącami kobiet. Te spotkania mają ogromną terapeutyczną moc. Ta plemienna siła kobiet leczy, rozpuszcza lęk” – mówi Joanna Przetakiewicz-Rooijens. “Kiedy dziewczyny idą się wygadać, wyżalić, wypłakać, poradzić – na to jest społeczne przyzwolenie. A mężczyźni? ‘Przecież chłopaki nie płaczą’. Mają być sprawczy, męscy, zaradni, silni. Każde wyłamanie się z tego stereotypu natychmiast stereotypowo pozbawia ich męskości. Te szkodliwe i wciąż żywe w potocznym języku stereotypy zabierają prawo do wrażliwości i emocji, które przecież nie mają płci. To samotność leży u źródła wielu kryzysów. W tłumie ludzi, wirtualnym i tym rzeczywistym często nie mamy nikogo, kto by nas wysłuchał. Był obok.” – dodaje.

Jesienią planowany jest cykl bezpłatnych psychoedukacyjnych spotkań z udziałem specjalistów i przy wsparciu władz lokalnych.

Działania zostały objęte patronatem Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Uniwersytetu SWPS, Polskiej Akademii Nauk. Współorganizatorami kampanii są VML, SEC Newgate, 2Koma7, Bohema2.8. Wydarzenie wyreżyserowała Kasia Sokołowska.

Zdjęcie główne: redakcja Fashion Biznes

Przeczytaj również: Nadchodzące wydarzenia w modzie: kino plenerowe, Co Jest Grane Festiwal, Levi’s Pride 2024, piknik plenerowy

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES