Adidas pozwał Nike. Kultowe marki spotkają się w sądzie

Tytani branży odzieży sportowej uwikłali się w batalię sądową. Adidas oskarżył Nike o kilka naruszeń dotyczących praw autorskich. Marka domaga się teraz rekompensaty finansowej.

Spór Adidasa i Nike

Pozew Adidasa wpłynął 10 czerwca do sądu federalnego we wschodnim Teksasie. Marka stwierdziła, że Nike “świadomie i celowo” naruszył dziewięć patentów związanych z zastrzeżoną technologią sportową Adidasa. W pozwie wymieniono takie aplikacje, jak Nike’s Run Club, Nike Training Club oraz Nike SNKRS – to one rzekomo zawierają elementy naruszające prawo. Jakie? M.in. śledzenie biegu w oparciu o lokalizację, dźwiękową informację zwrotną o wydajności oraz system tworzenia planu treningowego.

Ponadto Adidas twierdzi, że jego model obuwia Adidas_1 z 2005 roku również został skopiowany, jako “pierwszy na świecie inteligentny but do biegania, który wyczuwał i dostosowywał komfort podczas jego noszenia”. To oprogramowanie, które łączy się z butami za pośrednictwem zdalnego urządzenia, zostało podobno wykorzystane w Nike Adapt, HyperAdapt i 2016 Nike Mag.

– Adidas od dawna jest liderem technologii mobilnych, w tym technologii związanych z mobilnym fitnessem i zakupami mobilnymi. Adidas był pierwszym w branży, który kompleksowo udostępnił sportowcom analitykę danych – twierdzi Adidas w pozwie.

Zobacz także: Adidas otwiera nowy flagowy salon w centrum Warszawy

Walka między firmami sportowymi

W pozwie Adidas zażądał rekompensaty finansowej w “kwocie wystarczającej dla zadośćuczynienia naruszenia przez pozwanego patentów, ale nie mniej niż rozsądna tantiema, wraz z odsetkami i poniesionymi kosztami”.

Warto dodać, że ten pozew to następstwo grudniowego procesu sądowego Nike przeciwko Adidasowi w sądzie federalnym w Oregonie. Pierwsza z marek złożyła skargę, że technologia “Primeknit” naruszyła opatentowaną technologię Nike o nazwie “Flyknit”. Z tego powodu Nike zwrócił się Komisji Handlu Międzynarodowego o zablokowanie importu obuwia Adidas Primeknit. Zarówno pozew w Oregonie, jak i wniosek ITC o zablokowanie importu produktów Adidasa są nadal w toku.

Wcześniej sportowe giganty spotkały się w sądzie w 2005 roku. Wówczas Nike pozwał Adidasa również we wschodnim Teksasie. Firma twierdziła, że kilka modeli butów Adidasa naruszyło dwa patenty związane z projektowaniem Nike. Firmy wtedy jednak zgodziły się wycofać sprawę i pójść na ugodę w 2007 roku.

Przeczytaj również: Nike nie wróci do Rosji? Sportowy gigant nie odnowił umów z największym franczyzobiorcą

Newsletter

FASHION BIZNES