REKLAMA
Właściciel Steinhoff brankrutuje

Właściciel Pepco zbankrutował. Czy popularny detalista zamknie swoje sklepy?

REKLAMA
REKLAMA

Spółka Steinhoff International, będąca w posiadaniu 72 proc. akcji Pepco, poinformowała o rozwiązaniu działalności. Powodem decyzji jest jej niewypłacalność. Klienci sieci handlowej nie muszą się jednak obawiać zamknięcia sklepów detalisty.

Przyszłość Pepco

W ostatnim czasie notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych grupa Pepco poinformowała o wypracowanych wynikach finansowych. Okazuje się, że jej kondycja jest bardzo dobra, a świadczyć mogą o tym przychody za dziewiąty miesiąc bieżącego roku. W porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosły one o 19,3 proc. (przy stałym kursie walutowym) osiągając poziom 4,2 mld euro.

Bankructwo spółki Steinhoff choć jest niepokojące, nie powinno nieść za sobą większych konsekwencji dla Pepco. Zazwyczaj przy rozwiązaniu działalności głównego akcjonariusza prowadzone przez niego podmioty nie są pokrzywdzone. Najczęściej trafiają one w inne ręce, które pozwalają im kontynuować dotychczasową pracę. Sprawa detalisty najprawdopodobniej zostanie rozwiązana podobnie.

Grupa Pepco ma informacje o komunikacie Steinhoff International Holdings z 26 lipca 2023 r. dotyczącym jego wycofania z obrotu giełdowego. Dla uniknięcia wszelkich wątpliwości, informujemy, że to wydarzenie nie będzie miało wpływu na Grupę Pepco N.V. (Pepco), która od kilku lat jest oddzielona od Steinhoff. Pepco działa jako samodzielna, odnosząca sukcesy, spółka giełdowa, dysponująca własnym finansowaniem i silnym bilansem – taki komunikat wydało biuro prasowe detalisty.

Przeczytaj również: Twitter stał się X – jak bardzo Elon Musk będzie chciał zmienić serwis?

Co się stało z właścicielem Pepco ?

W środę, podczas walnego zgromadzenia, podjęto decyzję o rozwiązaniu działalności spółki Steinhoff International. Powód? Niewypłacalność, która zdaje się być konsekwencją problemów, które ciągnęły się za nią od lat.

W 2017 roku wybuchł skandal z udziałem spółki, który południowoafrykańskie media okrzyknęły „największym w historii kraju”. Ujawniono gigantyczne nadużycia. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Bloomberg, koncern przez kilka lat sztucznie zawyżał swoją wycenę. Raport PwC wykazał, że popełnione oszustwo finansowe miało wartość 6,5 mld euro.

Reakcja giełdy

Kłopoty spółki Steinhoff nie powinny bezpośrednio odbić się na sytuacji popularnej w Polsce sieci handlowej. Po godzinie 12:00 akcje Pepco Group NV drożeją o 1,87 proc. do 34,78 pln. Wydaje się, że grupa ma szansę na wyraźne odbicie.

Zdjęcie główne: mat. prasowe
Przeczytaj również: Jak się ubrać na kolację biznesową?
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES