PODSUMOWANIE TYGODNIA

1383
Joanna Horodyńska podczas obrad FASHION DESIGNER AWARDS 2016, fot. Monika Szałek

Ostatnie siedem dni przyniosły nam wiele emocji oraz interesujących wydarzeń związanych z branżą modową. Jak co tydzień przyglądamy się tym najważniejszym.

KOLEJNE PRZETASOWANIA W ŚWIECIE MODY

Heidi Slimane, fot. Getty Images
Heidi Slimane, fot. Getty Images

Tym razem ze stanowiskami dyrektorów kreatywnych pożegnali się Hedi Slimane (Saint Laurent) oraz Massimiliano Giornetti (Salvatore Ferragamo). Nie wiadomo jeszcze, kto ich zastąpi. Krążą jednak pogłoski, jakoby to Anthony Vacarrello miał przejąć stery w legendarnym domu mody Saint Laurent. W przypadku Salvatore Ferragamo nie pada na razie żadne nazwisko. Z ostatniego wywiadu dla portalu „WWD” wynika, że Michele Norsa, prezes spółki, być może postawi na istniejący już zespół kreatywny. Jesteśmy za tym, aby wspierać młode talenty, a my mamy na kogo liczyć – powiedział Norsa.

FASHION EXPO 2016 W SZCZECINIE

źródło: facebook.com/fashionexpo.eu
źródło: facebook.com/fashionexpo.eu

W ten weekend Szczecin stał się modowym sercem Polski. Podczas trwania Fashion EXPO 2016 zaprezentowało się dwudziestu młodych projektantów oraz topowych polskich i zagranicznych dizajnerów z kolekcjami na sezon jesień-zima 2016/17. Czterdziestu wystawców pokazało swoje produkty w czterech salonach wystawienniczych, odbyły się również spotkania z celebrytami i sporo imprez towarzyszących. Jak twierdzi Joanna Dewecka – z firmy 5th Element, organizatora imprezy – transgraniczne położenie miasta jest doskonałą przestrzenią na spotkanie się światów mody. Jesteśmy w centrum Europy, mamy tak blisko do dwóch znaczących modowych rynków świata – Berlina i Kopenhagi, dlatego uważamy, że to tutaj w Szczecinie moda powinna się zaczynać.

Prezentacjom projektantów towarzyszyły protesty obrońców zwierząt. Jak sami mówią, nie idea imprezy jest powodem manifestacji, a fakt, że w pokazach prezentowano kolekcje naturalnych futer.

ODESZŁA KRÓLOWA ARCHITEKTURY

fot. Zaha Hadid, via architectsjournal.co.uk
fot. Zaha Hadid, źródło: architectsjournal.co.uk

W wieku 65 lat zmarła jedna z najbardziej znanych architektów świata. Według doniesień prasowych przyczyną śmierci był atak serca. Urodzona w Iraku Zaha Hadid była pierwszą kobietą architektem, która za swój dorobek otrzymała Złoty Medal Królewskiego Instytutu Brytyjskich Architektów. Hadid bardzo chętnie łączyła świat architektury z branżą modową. Do jej portfolio zalicza się kolaboracje z takimi markami jak: Fendi, De Beers, Swarovski i Georg Jensen. Z tym ostatnim całkiem niedawno stworzyła kolekcję biżuterii, o czym pisaliśmy TUTAJ.

FASHION DESIGNER AWARDS 2016 (PÓŁFINAŁ)

źródło: fashiondesignerawards.com.pl
źródło: fashiondesignerawards.com.pl

Tegoroczna edycja Fashion Designer Awards jest hołdem złożonym kolorom. Zadaniem młodych projektantów było stworzenie kolekcji zainspirowanych paletą soczystych i energetycznych barw. To zupełne przeciwieństwo zeszłorocznego tematu, w którym królowały czernie i szarości. Jurorzy w składzie m.in.: Joanna Horodyńska, duet Bizuu, Tomasz Ossoliński oraz Agnieszka Maciejak wybrali półfinałową dwudziestkę. Oto oni: Bartczak Jagoda (Gdańsk), Fedak Nikola (Rzeszów), Golec Natalia (Gdynia), Gorczycki Marcin (Warszawa), Hnat Maja (Warszawa), Janicka Julia (Warszawa), Kołodziejski Hubert (Rokitno), Kopeć Anna (Warszawa), Kula Sophie (Katowice), Lemańska Monika (Bydgoszcz), Marchewka Roman (Wrocław), Mrozek Szymon, Pospieszna Marta (Poznań), Murzyn Anna (Zakopane), Podgórska Dorota, Nowak Wiktoria (Łódź), Poraziński Dastin (Warszawa), Redo Maciej (Kraków), Skowron Laura (Szczecin), Syczyńska Dominika (Gliwice), Woszkowska Alicja (Rybnik) oraz Wojtaszek Antonina (Poznań). O co walczą młodzi projektanci? Dowiecie się TUTAJ.

WYNIKI SPRZEDAŻOWE GRUPY REDAN

top secretGrupa Kapitałowa Redan opublikowała raport finansowy za 2015 r., zgodnie z którym skonsolidowane obroty wzrosły r./r. o 11,2% do 560,4 mln zł. Grupa wypracowała w tym okresie 8,1 mln zł zysku na sprzedaży, czyli o 40% mniej niż rok wcześniej. Bezpośrednim powodem było pogorszenie wyniku w części modowej Top Secret. Segment dyskontowy TXM rozwija się prawidłowo, a bardzo dobre wyniki osiągnięte w ostatnim kwartale ubiegłego roku potwierdzają duży potencjał dalszego rozwoju i wysokie prawdopodobieństwo wzrostu zysków w kolejnych okresach. Więcej na temat raportu finansowego oraz planów sprzedażowych grupy Redan przeczytacie TUTAJ.

LPP RENEGOCJUJE UMOWĘ NAJMU NA LONDYŃSKIEJ OXFORD STREET 

reserved oxford street londonW IV kwartale 2017 roku przy jednej z najpopularniejszych ulic Londynu otwarty zostanie sklep marki Reserved, należący do polskiej spółki odzieżowej LPP. Pod koniec grudnia ubiegłego roku podpisano przedwstępną umowę najmu lokalu handlowego z firmą BHS Limited, którą właśnie renegocjowano – skrócono okres wynajmu sklepu z 25 do 10 lat. Wartość transakcji uległa zatem zmniejszeniu z 675 mln złotych do 226 mln złotych.

Codziennie zapraszamy Was także do naszej Prasówki. Dzięki czemu możecie na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia w branży. Oto najciekawsze tytuły minionego tygodnia:

  • 14. Fashion Week w Łodzi. Zobaczymy kolekcje Evy Minge i Gianniego Versace
  • Moda islamska wchodzi do sieciówek
  • Bardzo kobiecy mężczyźni i nagie ciała na tygodniu mody w Moskwie
  • W Dolinie Krzemowej noszą polskie sukienki – wywiad z projektantką mody Kamilą Dmowską
  • Polska projektantka chwalona w Nowym Jorku. „Ktoś, kogo warto obserwować”

Autor: Aga Jaroszewska