Markowe ubrania – dlaczego warto wydać trochę więcej?

W dobie w której branża modowa musi godzić się z nową rzeczywistością warto jest zastanowić się nad tym jakie ubrania mamy w swojej szafie. Czy warto kupować markowe ubrania? Jakie korzyści płyną z zakupu drogich ubrań? Czy zawsze cena równa się jakości? Znamy odpowiedź na te pytania!

Koronawirus obnażył strukturę rynku i sposoby konsumpcji dóbr przez Polaków. Nie jest niespodzianką, że dla większości z nas to właśnie cena jest podstawowym kryterium zakupu ubrania. W obliczu kryzysu gospodarczego łatwo wyciągnąć wniosek, że konsumpcjonizm związany z zakupem ubrań z sektoru fast-fashion nie opłaca się w dłuższej perspektywie. W tym szczególnym okresie, w którym mamy trochę więcej czasu, warto jest zajrzeć w głąb swojej szafy i zastanowić się nad tym jak poprawić swoje decyzje zakupowe w przyszłości. Odpowiedzią na to może być zakup markowych ubrań.

Za co płacimy?

Niewiele z nas wie, co tak naprawdę składa się na cenę ubrania. Oprócz materiału, z którego został wykonany, na cenę składają się: wykończenie ubrania (guziki, metki, kieszenie, szwy), podatki, transport, marketing oraz marża producenta. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Na cenę składa się także koszt pracowników, maszyn, fabryk. Tanie ubrania, sprzedawane w sieciówkach, są wykonywane po jak najmniejszym koszcie. Wystarczy obejrzeć słynny Netflixowy dokument „The True Cost”, by zobaczyć z jakim wyzyskiem i ludzką tragedią wiąże się produkcja tanich ubrań. Nie wspominając o skutkach środowiskowych – zanieczyszczeniu chemikaliami oraz nierozkładającymi się odpadami powstałymi w procesie produkcyjnym.

Troska o środowisko – bądź ECO!

Drogie ubrania warto kupować nie tylko ze względu na jakość. Oczywiście wysoka cena prawie zawsze wiąże się z użyciem wysokiej jakości materiałów (chociaż nie musi tak być – dlatego zawsze należy sprawdzać metkę). Niewiele osób wie, że skóra skórze nierówna – skóra z której wykonywane są buty i torebki z sieciówki to najczęściej odpady powstałe przy produkcji skóry – skóra zupełnie inna niż ta z której wykonywane są szpilki Louboutin czy torebki Burberry. Zakup droższych ubrań, butów i toreb wiąże się z etycznym podejściem do mody – gwarancją wykonania w krajach europejskich lub w USA, z poszanowaniem praw człowieka i środowiska naturalnego. Dbanie o środowisko i ekologia to jedno z największych wyzwań jakie stoją przed nami w najbliższej dekadzie. Warto więc zrezygnować z tanich ubrań na rzecz droższych, które zwyczajnie posłużą na więcej lat. Koszulka kupiona w sieciówce najprawdopodobniej zniszczy się po sezonie, a następnie będzie zalegać kilkaset lat na wysypisku śmieci (przez poliester, który jako pochodna plastiku bardzo długo się rozkłada).

mat. sponsora

Wartość nabywana z czasem

Ponadto, często mówi się o tym że markowe ubrania są inwestycją na lata. Nie chodzi tu już tylko i wyłącznie o czas ich użytkowania, a raczej o pewną wartość, którą nabywają z biegiem czasu. Widać to szczególnie w przypadku torebek – markowa torebka po kilkudziesięciu latach może zwiększyć swoją wartość o kilkadziesiąt razy! Wiele biznesmenek zaopatruje się w ponadczasowe modele torebek, które traktuje podobnie jak samochód czy biżuterię. 

Markowe ubrania jako sposób na wyrażenie swojej osobowości

Markowa odzież to także oznaka statusu społecznego. Nic nas tak nie definiuje „na pierwszy rzut oka” jak nasze ubrania. Strojem wyrażamy siebie, swoją osobowość, charakter czy stanowisko. Wysokiej jakości ubrania będą zdecydowanie lepiej postrzegane w środowisku biznesowym. Wybierając ubrania określonych marek strojem demonstrujemy sposób w jaki patrzymy na świat. Świetnym przykładem jest wybór markowych ubrań z ekologicznych materiałów, jak np. węgierska Nanushka czy sneakersy premium od Veja (sprawdź tutaj).

mat. sponsora

Tanie ubrania markowe? To możliwe!

I ostatni – ale równie ważny punkt – markowe ubrania wcale nie muszą być drogie! Oczywiście, na cenę wyjściową składa się wiele zmiennych, co zaznaczyliśmy trochę wyżej. Nie wszystko będzie objęte promocją (niektóre ponadczasowe modele mają z góry narzuconą cenę) – jednak znalezienie tanich markowych ubrań jest możliwe! Wiele sklepów z markowymi ubraniami organizuje sezonowe wyprzedaże, jak i kilkudniowe promocje specjalne. Markowe ubrania można dorwać za grosze w outletach oraz komisach, a nawet – jeśli ma się trochę szczęścia – w second handach!

Zacznijmy więc traktować nasze ubrania jako inwestycję na lata oraz ekspresję naszego własnego „ja”. Za współpracę przy artykule dziękujemy Moliera2.com – sklepowi internetowemu z markową odzieżą luksusową.

Artykuł sponsorowany

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: „Jeśli w kryzysie zaczniemy narzekać i płakać nad swoim losem, to nic nie osiągniemy” – Arkadiusz Likus o najbliższych planach VITKACa

Tagi

moliera2

Newsletter

FASHION BIZNES