H&M Foundation wręczyło 1 milion euro 5 start-upom, które zmienią przemysł odzieżowy

281
wszystkie zwycięskie innowacje Global Change Award 2020 / mat. prasowe

Od bawełny hodowanej w laboratorium i tworzenia tkanin z DNA białka, po śledzenie zrównoważonych włókien za pomocą technologii blockchain, oddzielanie ścieków i przekształceniedwutlenku węgla w zrównoważony poliester – to pięć zwycięskich innowacji Global Change Award 2020. 

H&M Foundation już po raz piąty ogłosiła swoje coroczne wyzwanie innowacyjne, nazywane Nagrodą Nobla w dziedzinie zrównoważonej mody. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, H&MFoundation chce nadal wspierać długoterminowy rozwój, innowacje i przedsiębiorczość na rzecz zrównoważonej przyszłości. Celem jest zidentyfikowanie przełomowych pomysłów na wczesnym etapie, które mogą uczynić modę bardziej zrównoważoną, oraz skalowanie ich w celuprzekształcenia całej branży modowej.

W tych niepewnych czasach, gdy pandemia COVID-19 dotknęła dużą część świata, H&M Foundation jest zdania, że jeszcze ważniejsze jest znajdowanie i wspieranie pomysłów, które mogą przyczynić się do bardziej zrównoważonej przyszłości dla nas i przyszłych pokoleń. Jesteśmy w pełni zaangażowani we wspieranie naszych laureatów nagrody Global Change Award 2020 w ramach naszego grantu i Programu Akceleratora Innowacji, tak, aby mogli oni kontynuować pracę i przyspieszyć rozwój swoich innowacyjnych pomysłów, tym samym wspierając postępy w dziedzinie zrównoważonej mody.

H&M Foundation wspiera walkę z koronawirusem, a jednocześnie nadal wspieramy przedsiębiorców i innowatorów w zakresie długoterminowego zrównoważonego rozwoju. Każdego roku jestemzaskoczony pomysłami zgłoszonymi do Global Change Award. Innowacje same w sobie stanowią wyzwanie dla naszego sposobu myślenia o modzie. Musimy porzucić stare, linearne sposoby myślenia i szybciej podążać w kierunku zrównoważonego modelu, pozytywnego dla planety. Zwycięskie innowacje pomogą naszej branży wynaleźć się na nowo i, mam nadzieję, zainspirują również innych do znalezienia nowych rozwiązań – mówi Karl-Johan Persson, członek zarządu H&M Foundation.

>>> Przeczytaj również: Jak marki luksusowe (i nie tylko) pomagają w czasach pandemii

W tym roku Panel Ekspertów Global Change Award wybrał pięć zwycięskich innowacji spośród 5,893 zgłoszeń ze 175 krajów, w okresie od sierpnia do października 2019.

Poznaj zwycięzców Global Change Award 2020

  • €300,000 – Incredible Cotton, GALY (Brazylia). Wykorzystanie biotechnologii do stworzeniabawełny hodowanej w laboratorium.
  • €250,000 – Feature Fibres, Werewool (USA). Tworzenie tkanin z DNA białka, z naturalnymibarwnikami, rozciągliwych oraz o innych cechach.
  • €150,000 – Tracing Threads, TextileGenesis (Indie). Śledzenie zrównoważonych włókien poprzez transparentną i wiarygodną technologię blockchain.
  • €150,000 – Zero Sludge, SeaChange Technologies (USA). Oddzielanie i oczyszczanie ściekóww celu wyeliminowania toksycznych osadów na wysypiskach śmieci.
  • €150,000 – Airwear, Fairbrics (Francja). Przekształcanie gazu cieplarnianego w zrównoważony poliester.

Oprócz grantu w wysokości 1 miliona Euro H&M Foundation oferuje zwycięzcom udział w rocznym Programie Akceleratora Innowacji. Program ten, prowadzony we współpracy z Accenture i KTH Royal Institute of Technology, ma na celu połączenie zwycięzców z branżą modową i przyspieszenie procesuwprowadzania innowacji na rynek.„Zwycięstwo w Global Change Award potwierdza uznanie i wiarę w naszą wizję firmy oraz otwieranowe drzwi dla partnerstw, technologii i wezwania do działania dla całej branży. Będziemy ciężko pracować, aby nasza wizja się spełniła i wierzymy, że ta nagroda jest jednym z najważniejszych kroków,który pozwoli nam to osiągnąć ”, mówi Luciano Bueno, założyciel i Dyrektor Generalny GALY.

Pierwsza edycja Global Change Award miała miejsce w 2015 r. Od tego czasu zgłoszono ponad 20 000 pomysłów z ponad 200 krajów i terytoriów. W ciągu tych pięciu lat H&M Foundation przyznała 5 milionów Euro 25 zrównoważonym innowacjom, z których wiele stało się globalnymi komercyjnymiproduktami i usługami, współpracującymi z jednymi z największych marek modowych.

>>> Przeczytaj również: RAPORT WGSN: Marki, które warto obserwować w 2020 r.

Incredible cotton / mat. prasowe
Feature Fibres / mat. prasowe
Tracing Threads / mat. prasowe
Zero Sludge / mat. prasowe
Airwear / mat. prasowe