noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Ubrania damskie wiszące na wieszaku

Koniec ery domów towarowych w Europie? Słynna sieć na skraju upadku

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Sieć domów towarowych Galeria, powstała z połączenia Karstadtu i Kaufhofu, chyli się ku upadkowi. Dawniej potentat w branży, z 171 sklepami w 2019 roku, Galeria zamyka kolejne placówki. W 2024 roku zniknie 16 z 92 lokalizacji, a ich powierzchnie zostaną przeznaczone na inne cele. 

Galeria to druga największa w Europie sieć sklepów towarowych, oferujących szeroki asortyment odzieży, galanterii, produktów kosmetycznych, artykułów sportowych oraz elementów wyposażenia wnętrz. Sieć przez lata zaznaczała swoją obecność w formie wielopowierzchniowych przestrzeni sklepowych w najlepszych lokalizacjach europejskich miast.

Imperium handlowe, powstałe z połączenia Karstadt i Kaufhof, kurczy się jednak w zastraszającym tempie. Od 2019 roku, kiedy firma posiadała 171 oddziałów, liczba ta zmniejszyła się o połowę. W kwietniu 2024 roku ogłoszono zamknięcie kolejnych 16 z 92 sklepów. Na pierwszy ogień poszły najbardziej problematyczne lokalizacje, a na rynku pozostały te, które miały największe perspektywy przyciągnięcia klientów. Syndyk masy upadłościowej Galerii prowadzi intensywne negocjacje w celu uratowania części sklepów i ożywienia centrów miast. Jednak w dobie wszechobecnego handlu online i rosnących kosztów wynajmu lokali, tradycyjny model domu towarowego staje w obliczu poważnych wyzwań.

Przeczytaj również: Kolejna polska marka nie poradziła sobie na rynku. Jest wniosek o upadłość

Przyszłość domów towarowych

Klasyczna formuła domów towarowych, jaką znamy z Galerii, powoli zanika. Galerie handlowe stają się wielofunkcyjnymi przestrzeniami, oferując nie tylko zakupy, ale również mieszkania, pracę, rozrywkę i edukację. Te zmiany są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby klientów i wyzwania współczesnego handlu.

Przestrzeń po zamkniętych domach towarowych Galerii nie pozostanie jednak pusta. Właściciele nieruchomości poszukują nowych pomysłów na ich zagospodarowanie. Powstają tam mieszkania, biura, centra edukacyjne, hale targowe, a nawet siłownie i ogrody zimowe. W Hamburgu-Wandsbek na miejscu dawnego domu towarowego Galeria powstają mieszkania i hala targowa. We Frankfurcie stary budynek Galerii zostanie wyburzony, a w jego miejsce wybudowany nowy budynek wielofunkcyjny. W Lubece miasto kupiło budynek Galerii, aby stworzyć w nim dodatkowe pomieszczenia dla szkół, a w Mannheim na bazie dawnego domu towarowego powstaje nowoczesny kompleks z mieszkaniami, biurami, gabinetami lekarskimi i zielonym dziedzińcem.

Zdjęcie główne: Unsplash

Przeczytaj również: Znana polska marka otworzyła pierwszy salon w Niemczech

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES