Kolekcja „KOKORO” duetu VICHER jako podsumowanie lockdown i zapowiedź jesieni

161
fot. Łukasz Pukowiec

W DNA duetu VICHER wpisana jest energia, ruch i zmiany. U progu pandemii – Inez i Katarzyna – siostry, które tworzą VICHER zaprezentowały swoim odbiorcom kolekcję „Wild at Heart” SS 2020, która uwodzi klimatem kalifornijskich wzgórz, słońca i oceanu. Projektantki tworzące w Poznaniu znane są z lokalnego patriotyzmu –  zatrudniają tamtejsze krawcowe i rzemieślników przy powstawaniu każdej kolekcji.

Czas kwarantanny zaskoczył wszystkich, a dla sióstr VICHER był niezwykle pracowity – kiedy cały świat się zatrzymał Inez i Katarzyna w pierwszej kolejności postanowiły wesprzeć lokalne szpitale – szyły kombinezony ochronne dla personelu medycznego i maseczki.

Potem przyszedł czas na koncepcję nowej, kapsułowej kolekcji „KOKORO”, która niniejszym ujrzała światło dzienne i jest zapowiedzią jesieni. KOKORO to japońskie określenie oznaczające serce i umysł. To pochwała piękna wyrastającego z doświadczania życia. Kolekcja jest spontanicznym wulkanem uczuć i emocji, lecz w projektach subtelnie nawiązującym do myśli estetyki japońskiej, tamtejszej pochwały codzienności, bez dosłowności i oczywistości.  W sercu kolekcji „KOKORO” jest kwiat, który manifestuje energię, piękno i ulotność chwili. Projekty duetu sióstr VICHER koncentrują się w tej minikolekcji na wyrafinowanej formie i nonszalancji, która przechodzi we wzajemnie uzupełniające się sportowe, egalitarne formy.  

Z jednej strony projektantki proponują pochwałę zmysłowości poprzez delikatne transparentne jedwabne suknie, koronkowe body, głębokie dekolty i asymetrię; z drugiej zaś w kolekcji widoczne są charakterystyczne mocne ramiona, geometryczne kształty i printy. Kolekcja celowo balansuje między kontemplacją a spektaklem – raz odwołuje się do doświadczania zmysłowego i namacalnego piękna, by w kolejnej odsłonie docenić to co niematerialne i ulotne. Ta huśtawka emocji, przeżyć i przemyśleń dobrze została nakreślona przez VICHER i bazuje na doświadczeniach projektantek z okresu lockdown. 

fot. Łukasz Pukowiec

Kolekcja „KOKORO” projektowo i konceptualne została zamknięta w kilku kategoriach: sugestii, nieregularności i prostoty. Odbiorca poddawany jest sugestii poprzez delikatność i nieoczywistość form jedwabnych sukien; nieregularność odzwierciedlają kształty, a prostota wyraża się w szlachetności tkanin (bawełny, jedwabiu czy wełny). Mocny i charakterystyczny monogram, tworzący skrót nazwy marki od najmocniejszych liter – VHR – pojawia się w różnych wariacjach: na bawełnianych sukienkach, dresach czy jedwabnych chustach. W kolekcji znajdują się muślinowe, zamaszyste suknie oraz te wykonane z bawełny w trapezowej formie, z ozdobnym rękawem. W delikatnej w kolorze sukience mini uwagę przykuwają spektakularne rękawy w kształcie kwitnącego kwiatu wiśni. Z kolei casualowe dresy, podkreślające ramiona i talię, mogą stanowić punkt wyjścia do codziennych stylizacji, a w połączeniu z jedwabną bluzką stworzą bardziej oficjalny look. Bliskie ciału koronkowe koszulki i body VICHER łączy ze sportowymi wariacjami lub ze spodniami z charakterystyczną zakładką. Koronkowe propozycje równoważą oversizowe swetry z kimonowym rękawem w kolorze soczystej cytryny i mięty. Patchworkowa wariacja ręcznie wykonanego gigantycznego swetra spina barwy kolekcji w całość. Charakterystyczna już dla duetu VICHER warstwowość, sposób łączenia form, faktur i tkanin daje możliwości wielu stylizacji, czyniąc kolekcję ponadsezonową.

Kolekcja „KOKORO” została uchwycona w obiektywie Łukasza Pukowca. Za stylizację po raz kolejny w przypadku VICHER odpowiedzialna była Ewelina Gralak. Twarzą najnowszej kolekcji została Paulina Pitsikalis.

Przeczytaj również: Na ile sposobów można zaprojektować sukienkę z koła. VICHER „Wild at heart” SS20

fot. Łukasz Pukowiec
fot. Łukasz Pukowiec
fot. Łukasz Pukowiec
fot. Łukasz Pukowiec
fot. Łukasz Pukowiec
fot. Łukasz Pukowiec
fot. Łukasz Pukowiec
fot. Łukasz Pukowiec