Kino niezależne – najlepsze filmy na jesienne wieczory

116
unsplash.com

Okres jesienno-zimowy zbliża się wielkimi krokami. Jak więc urozmaicić długie, ciemne jesienne wieczory, by odgonić od siebie często atakującą nas chandrę? Odpowiedzią jest kino niezależne! Aurora Films zaprasza nas na kilka wyjątkowych, docenionych przez krytyków filmów – każdy znajdzie coś dla siebie!

“DYSKRETNY UROK NIEBEZPIECZNYCH MYŚLI”

Francuzi o niczym innym nie mówią tak jak o miłości. W najnowszym filmie reżyserii Emmanuela Moureta, zapoznajemy się z wyjątkowym uczuciem i towarzyszącymi mu emocjami. Osobisty ton, oryginalna narracja, oraz wyraźne balansowanie pomiędzy nastrojami nadaje filmu charakteru. Pokazywana historia niebanalnej miłości głównych bohaterów została doceniona przez największe festiwale filmowe świata – Cannes, Sztokholm, Karlowe Wary, Busan. “Dyskretny urok niebezpiecznych myśli” otrzymał Cezara dla najlepszej aktorki drugoplanowej, a także Francuscy Krytycy Filmowi uznali go najlepszym filmem.

W kinach od 8 października.

“ZŁE BAŚNIE”

Damiano i Fabio d’Innocenzo, włoscy reżyserzy charakteryzują się filmami wyrwanymi niemal z historii braci Grimm. Daleko im od sielanki i i bajkowego klimatu. W swojej propozycji “Złe Baśnie” okazali pozorne życie typowych włoskich rodzin. Niestety, po zagłębieniu się w wykreowany świat, widz odkrywa tragiczną prawdę o mieszkańcach rzymskich przedmieść. Jest to kino ekstremalnych emocji. Obraz zdobył Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz na Festiwalu w Berlinie, jak również był nominowany do Europejskich Nagród Filmowych.

W kinach od 10 września.

“UNDINE”

Jeden z najciekawszych niemieckich reżyserów Christian Petzold w swoim obrazie odważnie konfrontuje współczesną historię z niezwykłością nordyckiego mitu. Opowieść o przewodniczce berlińskiego muzeum z pewnością spodoba się fanom dużej dbałości o szczegóły jak i symboliki miłości i przeznaczenia. Do obejrzenia zachęca także wyrazistość głównych ról. Paule Beer, odtwórczynie głównej postaci docenili krytycy festiwalu w Berlinie a także Montclaire Film Festivalu. Otrzymała również Europejską Nagrodę Filmową.

W kinach od 24 września.

“NARCYZ I ZŁOTOUSTY”

Austriacki reżyser Stefan Ruzowitsky podjął się zekranizowania powieści niemieckiego noblisty. Historia męskiej przyjaźni pomiędzy dwoma różniącymi się charakterami z pewnością zaciekawi niejednego wielbiciela kina. Duchowość zestawiona z rozumem, asceza z ciekawością świata. Obraz osadzony w średniowieczu łączy ze sobą pełną kolorów baśń z ponadczasowym przesłaniem na temat ludzkiego losu. Film “Narcyz I Złotousty” docenili krytycy na Deutscher Filmpreis.

W kinach od 22 października.

“ZŁO NIE ISTNIEJE”

Prześladowany przez irańską władzę reżyser Mohammad Rasoulof wraca do motywów, które sprowadziły na niego gniew władzy. Wstrząsający obraz powstał ze złączenia cichych dramatów w porażającą opowieść, przede wszystkim sprzeciwiającą się karze śmierci. Film został doceniony nagrodami na wielu festiwalach – Złotym Niedźwiedziem, Nagrodą Jury Ekumenicznego, Nagrodą Gildii Filmowej w Berlinie, na festiwalu w Valladolid, w Creste Butte Kolorado a także na MFF Sao Paulo. Szokującym z pewnością jest fakt, że żadnej z nagród reżyser nie odebrał osobiście. Ma on zakaz opuszczania swojego kraju, w rezultacie czego, jego filmy powstają nielegalnie.

W kinach 5 listopada.

“WSZYSTKO ZOSTAJE W RODZINIE”

Kolejna ekranizacja powieści w naszym zestawieniu, tym razem autorstwa włoskiego reżysera Daniele Luchetti. Rodzinny dramat mieszający porządki czasowe i punkty widzenia, wspierany przez czołówkę włoskiej sceny aktorskiej. Obraz okazuje ukryte siły, które łączą, jak i dzielą członków rodzin związków bez uczucia. “Wszystko Zostaje w Rodzinie” docenili krytycy Włoskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji a także Włoskiego Narodowego Syndykatu Dziennikarzy Filmowych.

W kinach od 19 listopada.

Kino niezależne dystrybuuje Aurora Films.

Zwiastuny filmów można zobaczyć na ich kanale YouTube.